Zlatá se nerovná stará

Nejdřív bych ráda vyvrátila to první pravidlo (nebo zvyk?), které se mi nejvíc nelíbí. Možná to je dobou, anebo jsem do zlata prostě jen opravdu dozrála, ale jelikož vídám zlaté šperky i na velmi mladých slečnách, hlasuji pro první možnost. Zlato už tedy nepatří jen ženám, které pamatují první koncert Beatles.

Zlatá jedině pro blondýnky?

Tohle nepsané pravidlo vzniklo hlavně kvůli tomu, že teplému tónu pleti obecně lépe sedne žluté zlato, zato bledým Sněhurkám stříbro, případně bílé a růžové zlato. Berte to ale opravdu spíš jen jako základní vodítko, mnohem víc záleží na vašem celkovém stylu a barvách, které se ve vašem outfitu vyskytují nejčastěji.

Zlato a barvy

Mladý styl je plný odvážných barev. Zlato si skvěle rozumí se ”vždycky módní” černou, jasně. Tento kontrast umožňuje zlatým šperkům skutečně zazářit a stát se hlavní hvězdou. Kombinací zlata s bílou a béžovou dosáhnete čistého a elegantního vzhledu. Bude to sofistikované, bude v tom lehkost, ale nemusíte se soustředit jen na nebarvy.

Zlato skvěle doplní i výrazné odstíny. Dobře si rozumí například se smaragdovou, námořnickou modří, fialovou, purpurovou či sytě růžovou. Teplý tón zlata doplní i teplé odstíny v podobě červené, korálové či oranžové a jestli vám jde spíš o dosažení harmonického a přirozeného vzhledu, kombinujte zlaté šperky s olivovou, tmavě zelenou nebo hnědou.

Klíčem je najít harmonii mezi šperky a oblečením, ať už jde o kontrast, pouhé doplnění nebo jednoduchost. Jestli si troufáte, můžete ke zlatým šperkům obléct i metalické tóny. Pravda, nebude to na každou příležitost, ale bronz a zlato vytvoří vícevrstvý dojem.

TIP: Nemusí se jednat jen o barvy oblečení. Zlatá je skvělá v kombinaci s červenou rtěnkou.

Síla zlata je v jednoduchosti

Zlatá má tu nevýhodu, že když to s ní přeženete, velmi rychle spadnete z kategorie elegantní do sekce pouťové atrakce. Drobné zlaté šperky se dají vzájemně vkusně kombinovat, u masivnějších náušnic, prstenů či náhrdelníku však platí ”zlaté pravidlo”, že méně je více. Například velké náušnice s velkým přívěskem nikdy nebude tandem, jež vyhlíží vkusně. Šperky by se navzájem přebíjely a hodně rychle by přebíjely i outfit jako takový. Klíčem k mladistvému a apartnímu looku je jednoduchost. Tenký zlatý řetízek nebo delikátní prstýnek mohou dodat outfitu šmrnc bez toho, aby působil přehnaně.

Mixujte, kombinujte, vrstvěte

Pokud kombinujete drobné a jemné šperky, nemusíte se toho bát. V tomto případě vrstvěte a hrajte si. Tímto způsobem dodáte obyčejnému outfitu (například modré džíny a bílé tričko) wow efekt. Celé to povýšíte na jedničku s hvězdičkou nebo jinak, budete za módního guru. Nicméně, držte se vrstvení jednoho druhu šperku, ať to nepůsobí chaoticky, to znamená řetízky, náušnice nebo prstýnky.

Mixovat nemusíte jenom zlato se zlatem, velmi mladistvě vyhlíží i kombinace kovů. Tenký zlatý náramek může vedle stříbrného nejen vypadat moderně, ale i svěže a mladistvě. A co takhle zlato s růžovým zlatem? Nebojte se toho a zkoušejte.

Staré a nové: vintage v moderním kabátu

Co je staré, to není zákonitě špatné. S trochou umu je to vintage! Zlaté retro šperky mohou vypadat úžasně, když je zkombinujete s moderními trendy, takže se bez váhání pohrabejte babičce ve šperkovnici, ovšem tady už to chce trochu cviku, jestli nechcete vypadat jako ”stará mladá”. Pokud si nejste jistá a bojíte se, že budete působit těžkopádně, místo zlatých broží a velkých náhrdelníků zkuste raději například body chains nebo zlaté čelenky. Je to odvážné, ale svěží.

Zdroj: iGlanc.cz, Love to Know, Pixie Wing

Související články