Historie klobouků 

Dnes je klobouk především stylový prvek, ovšem stále slouží k tomu, aby chránil hlavu – především před chladem, anebo naopak slunečními paprsky. Dřív byla ale velmi důležitá i jeho funkce bariéry proti špíně a prachu. Představte si, že jdete po silnici, kde projíždějí koně a kočáry. Množství štěrku poletujícího vzduchem znamenalo, že ti, kdo šli poblíž, byli pokryti vrstvou špíny. Klobouk tak sloužil k tomu, aby se špína a voda nedostaly do obličeje. 

Muži smeknou 

V té době se považovalo za projev úcty, když muž klobouk smekl. To dámy kloboukem spíš zdobily. K jejich upevnění používaly špendlíky, stuhy a mašle a sundávání klobouku bylo velkým utrpením, protože se jen stěží dalo vyhnout tomu, aby si dáma poškodila účes. Proto byly ženy od sundávání klobouku ve společnosti osvobozeny. 

Klobouk, to je grunt

Přestože se doba změnila a už se nemusíme bát poletujícího štěrku, ještě pořád záleží na způsobech nošení klobouků. Způsob, jakým s kloboukem zacházíme, ukazuje, jak jsme kultivovaní a ohleduplní. Takže bez ohledu na to, zda si jen chráníte oči před sluncem, nebo chcete vyjít vstříc odvážnému módnímu trendu, může být správný klobouk základem vašeho každodenního vzhledu. 

Něco jako šperk

Klobouk se navíc hodí na různé společenské akce, svatby, dostihy. Módní klobouky, od těch nejmenších až po stylové barety, lze nosit téměř za všech okolností. Dámské klobouky jsou srovnatelné se šperkem.

Do divadla s turbanem!

Stejně jako žena klobouk nesmeká, stejně tak ho neodkládá ve vnitřních prostorách. Ženám se tolerují i elegantní pokrývky, jako jsou šátky a turbany. Takové doplňky si ženy mohou ponechat na hlavě i v restauraci, na úřadech, na společenských akcích, v kostele, při pohřbu i pohřební hostině případně i v lóži v divadle. Z toho tedy plyne, že  tam, kde muži běžně smekají, ponechávají ženy klobouk na hlavě.  

Ohleduplnost především 

I když máte na hlavě módní klobouk, je vhodné ho sundat, pokud ostatním překáží. Například pokud jdete na divadelní představení a klobouk znemožňuje lidem za vámi vidět na jeviště, je slušné ho sundat. Pracoviště je také jedním z dalších míst, kde se očekává, že si klobouk sundáte.  

A co čepice?

Pamatujte na to, že je rozdíl mezi nošením čepic a módních klobouků. Muž či žena, bez ohledu na věk, by nikdy neměli nosit sportovní, zimní případně jinou čepici v interiéru. Bez ohledu na situaci (ať už jde o restauraci, návštěvu, sezení u jídelního stolu, účast na bohoslužbě, pohřbu, ve třídě, v muzeu, v kině, či na představení) není vhodné mít čepici nasazenou ve vnitřních prostorách. Pravidlo o nesundávání pokrývky hlavy u žen neplatí právě pro kšiltovky nebo kulichy. Zde se žena řídí pravidly, jaká platí pro muže. Je tedy rozumné si čepice v interiéru vždy sundat. 

Důležité maličkosti 

Stejně jako je faux pas mít okopané a zablácené boty, tak je společensky nevhodné mít špinavý klobouk. Udržujte ho tedy v čistotě. Nezapomeňte, že klobouk na hlavě vyžaduje taky souhru správných pohybů – chodník není závodní dráha a prudké a rychlé pohyby by klobouk mohly velice rychle poslat k zemi.

Iva Pluháčková

Vystudovala mediální studia a diplomacii. O etiketě současné, ale také o její historii se od ní můžete více dozvědět na kurzech v pražském Obecním domě. Více se dozvíte na www.ivapluhackova.cz.

Zdroj: časopis Glanc

Související články