Na paní Pavlovou se logicky zaměřily hledáčky všech módních nadšenců, kteří očekávali svěží změnu, co se týká oblasti oblékání. Nebudeme hodnotit styl jejích předchůdkyň, jen připomeneme, že například na Dagmar Havlovou byla radost pohledět, protože v průběhu svého působení v pozici první dámy rozkvetla. Její krásné šaty, které jí dokonce leckdy navrhoval sám Václav Havel, byly nápadité. Tehdy v 90. letech nebylo zvykem najímat si stylisty a dvorní návrháře, takže to byla právě Dagmar, jež ukázala, jak si vytvořit noblesní styl krok po kroku. Ten si mimochodem drží dodnes, i když není dávno první dámou, naopak se vrátila k profesi herečky, takže by mohla volit i extravagantní modely. Ale ví, co jí sluší. I ve sféře známých zahraničních značek sází spíš na konzervativnější kousky, které jsou praktické z hlediska nadčasovosti. Něco nám napovídá, že paní Pavlová bude mít podobný vkus. Tak jdeme na to.

Zdroj: Youtube

Tělovka jí sedne

Zavzpomínejme ještě na období před inaugurací. Zpočátku stylisté paní Pavlovou oblékali spíš do decentnějších barev. Hodně se využívaly tóny růžové, pudrové a béžové. Něžné blondýnce jemný kolorit bezpochyby sluší, je však možné, že se stylisté snažili o méně nápadné odstíny, aby paní Eva příliš nevyčnívala a nezastínila svého muže.

Sázka na trikoloru vyšla

Den inaugurace Petra Pavla. Každý čekal, co si obleče nejen Eva Pavlová, tehdy byl v hledáčku i nový prezident. Zaměřme se nejdříve na outfit první dámy. Vzhledem k barevné skladbě se dá usuzovat, že záměr módního týmu byl přizpůsobit oděvy trikoloře. A to je poměrně ošemetná záležitost, protože kombinace bílé, červené a modré sluší víceméně jen té vlajce. Stačí ale zvolit odstíny, které si konvenují. Výrazná červeň a světlé modrá zde spolu ladí. Bílý akcent představuje světlá brož. Outfit v českých barvách musel být od tuzemských designérů. Kabát vytvořila Šárka Pivcová, která byla vnímána jako dvorní stylistka první dámy. Půvabné šaty z buklé designovala Zuzana Kubíčková a brož pochází z dílny Hanuše Lamra. Možná bychom trošku vytkli černé boty, které působí tvrdě.

Co nejspíš nevíte o kravatě Petra Pavla   

Kdo sledoval inauguraci, mohl si všimnout, že prezident při příchodu do sálu v jeden moment ukázal na svoji kravatu a přitom hleděl mezi hosty. Mrkl prý na politika a lékaře Martina J. Stránského, který mu měl kravatu věnovat. Doplněk prý pochází od pradědy pana Stránského, Adolfa, který jej měl dostat od samotného Tomáše G. Masaryka v roce 1918 při uvedení do funkce ministra. Pozoruhodné je, že tyto kravaty s designem českého lva jsou k mání, dají se sehnat v Muzeu československých legií.

Něžná první dáma

Paní Pavlové jako blondýnce sluší modrá, v kombinaci s krémovým odstínem působí až nebesky. Na oficiálním portrétu prezidentského páru si můžeme všimnout stojáčku, který má první dáma v šatníku docela často. Mimochodem tento detail rovněž nosívala i Dagmar Havlová. Je vidět, že půvab paní Evy stačí podtrhnout decentními šperky, není třeba výraznějších doplňků.

Modrá podle Melanie?

Jakmile si jakákoli první dáma vezme blankytný komplet, hned se srovnává s Melanií Trump, která vynesla takový model na inauguraci svého muže Donalda. Monopol na takové outfity ovšem nemá, byť se jistá podobnost s paní Pavlovou zmiňovala. Naší první dámě modrá sluší, kvitujeme zajímavý střih modelu, který vynesla na návštěvě v Rakousku. Opět vidíme top se stojáčkem, kousek je zajímavě řešen od pasu dolů, kde se pod zúžením efektně vlní a asymetricky vede k sukni. Chválíme i boty tělové barvy, což je příjemná změna po oné černé. A ještě doplníme, že i když měli mnozí tendence kritizovat nízké podpatky paní Evy, my chápeme, že pokud nebyla zvyklá chodit na jehlách, jsou nižší boty lepší volbou. Kdyby přezula právě na vyšší lodičky, mohlo by to způsobit spíš nehodu.

Červená je trefou do černého

Červená barva paní Evě neskutečně sluší. Tyto šaty oblékla k příležitosti gala večeře nadace Petry Němcové The Happy Hearts, podobný model měla i při předávání státních vyznamenání, takže je jasné, že se v takových šatech cítí dobře. Není divu. Velmi noblesní je zpracování "rukávů", v tomto případě jde o efekt jakési asymetrické tógy. Volný top, pod nímž se rýsuje upnutější tuba šatů je lichotivý i plnějším tvarům, což tedy není případ naší první dámy. Inspirací však je.

Japonský nádech

Příklad si můžeme vzít i ze zajímavého outfitu, který evokuje Asii. Saténový tmavě modrý komplet s výrazným akcentem na malovanou polovinu límce, jež připomíná vázanku, je velmi zajímavý. Pozoruhodná je i kabelka v odstínu růžové, která trošičku inklinuje k origami.

První školní den? Jednička s hvězdičkou

Pokud zapátráme v méně oficiálních příležitostech, než jsou státní návštěvy, zaplesá naše srdce. Paní Pavlová se v první školní den vypravila do školy v Jindřichově na Šumpersku a dětem rozzářila nástup do lavic. Barevné šaty jí velmi slušely, divokost vzoru zkrotila béžovým sakem. Plisovaná sukně je působivá a kvitujeme i tělové lodičky do špičky.

Francouzská elegance

Kombinace stylu black and white, kde kontrastní světlý tón zjemňuje příklon k béžové barvě, připomíná francouzskou eleganci. Působivé jsou černé lemy, ozdoba ve tvaru květiny, můžeme postřehnout zavinovací efekt, jenž je celkem typický pro outfity naší první dámy.

Paní Eva ví, kdy nepoutat pozornost

Další z méně oficiálních akcí byl křest desky Radka Bangy, oblíbence první dámy. Ležérní outfit složený z jemného svetříku, pod nímž prosvítalo černé tílko, doplněný o kozačky a kabelku, působil mladistvě, civilně. Paní Eva se neoblékla okázale, což je dobře, protože hvězdou večera byl přece jen zpěvák a paní Pavlová tak teoreticky nebudila tolik pozornosti. I když její přítomnost jistě byla vzácná.

Pink lady

Na setkání prvních dam a gentlemanů v Kyjevě paní Pavlová předvedla uvolněný, avšak velmi elegantní styl. Působivý top v pudrovém koloritu s lodičkovým výstřihem a zadrhováním v pase jí svědčí. Pěkná je kombinace s plédem, v němž najdeme stejný odstín, dominuje však šedá, jenž si notuje právě s pink barvou.

Odvaha experimentovat

Je vidět posun v dolaďování detailů, a to i tehdy, když paní Pavlová vynese jeden kousek vícekrát. Například královsky modrý kabát, který oblékla nedávno a před tím jej měla i na setkání s prezidentkou Čaputovou. Mimochodem je znát, že Šárka Pivcová se specializuje na kabáty, střihy těchto kousků jsou v kreativním pojetí, což je zde vidět hlavně na zdobně řaseném límci. Modrá skvěle funguje s tělovkou a chválíme nápaditý náhrdelník. Boty jsou svým tvarem zajímavé, jen bychom právě jemu přiřkli trošku vyšší podpatek, protože takhle se v nich chodidlo a nárt opticky trochu utápí.

Zdroj: iGlanc.cz, Praha 8 – Piráti, Deník

Související články