Jen málokterý oděv má tolik podob, že padne všem křivkám bez rozdílu. Džíny k takovému univerzálnímu oblečení rozhodně patří. Ty pravé džíny skutečně existují pro každý typ postavy, a to také tehdy, kdy nevlastníte míry ultra štíhlé modelky. Klíčovým faktorem je výběr vhodného modelu. Věřte, že i žena útlých křivek může sáhnout vedle. Kouzlo úspěchu tkví totiž v uvědomění si vlastních tělesných proporcí, následném zvolení správného střihu, který bude lichotit právě vašim tvarům. To je základ, co se nevyplácí podceňovat.

Jaké jsou nejčastější chyby ve výběru džínů?

  1. Velikost - důvodů pro zvolení špatné velikosti může být hned několik. Záměrně menší číslo, protože do nich zhubnete a alespoň máte motivaci nebo naopak větší velikost, díky které skryjete nedokonalosti, případně jde o komfortní počin. Nezapomínejte, že to, že džíny zapnete, z nich dokonalý produkt určitě nedělá.
  2. Materiál - Není denim jako denim. Nejen džíny, ale i bundy, košile, jsou kousky nadčasového charakteru, do kterých se vyplatí investovat. Stejně jako kvalitní kabelka nebo boty, mohou sloužit i několik dlouhých let. Levnější kousky, nekvalitní tkaniny po vyprání často ztrácí původní barvu i tvar, takže v tomto případě vás nezachrání ani ten nejlépe padnoucí model.
  3. Neladí s vaším stylem a současným šatníkem - i když při výběru zohledníte vaše křivky, dobrý pocit je stejně důležitým faktorem. V úvahu vezměte i styl, který preferujete. Vždy dbejte na to, v čem se cítíte dobře, ať vám, byť super padnoucí střih, prvotřídní zpracování daného oděvu zbytečně neleží na dně skříně.
  4. Střih - běžná chyba, kterou v životě udělala asi každá z nás. A není se čemu divit, když módní průmysl nabízí tolik různorodých designů oblečení. Vybrat ten pravý kousek může být zatraceně náročný úkol, běh na dlouhou trať.

Džíny pro širší boky a stehna

Máte typ postavy, které dominují širší boky, stehna a větší zadeček? Vaše postava vynikne spíše v rovných modelech džínů v moderní délce ke kotníkům. Slušet vám bude také “bootcut”, nohavice od kolen směrem dolů mírně se rozšiřující, model vychází z retro zvonáčů. Díky postupnému rozšíření získá silueta kýžené symetrie, "problematické" partie nebudou tolik výrazné. Odpoutat pozornost od sedací části lze prostřednictvím šmrncovního protrhaného spodního lemu nohavic či dírám na kolenou.

Tip: Na širší boky zbytečně neupozorňujte. Vyhněte se džínám s nižším pasem a nápadnými kapsami. Světlé barvy, příliš volné střihy opticky kilogramy spíše přidají.

Džíny pro větší bříško

Větší bříško a širší horní polovina těla bývá poměrně častým typem postavy, která je vykompenzována štíhlejšími nohami. Toho je potřeba využít. Bez obav volte slim i skinny džíny, tedy modely těsně přiléhající k dolní polovině těla. V případě, že se v úzkých nohavicích necítíte úplně ve své kůži, dobře padnoucí rovné džíny (straigh) jsou taktéž správnou volbou.

Zvláštní pozornost si zaslouží provedení pasu džínů. Když se jedná o kousek pevnějšího denimu, pak vyšší pas rafinovaně stáhne vyklenutější bříško. Jakmile obléknete model pouze s pevného lemu, elastické tkaniny, vypoulení bude nápadnější. Není vám vysoký pas pohodlný? Co vyzkoušet mid rise, tedy pouze lehce zvýšený pas? Ten padne téměř každé postavě. Vymstít se vám mohou i pásky, co zbytečně upozorní na objemnější část figury.

Džíny pro výrazné boky a užší pas

Plnoštíhlá postava obvykle vyniká spíše užším pasem a oblejšími boky, v tomto případě je na místě sáhnout po džínách s vyšším pasem, které zdůrazní ryze ženské přednosti. Těsně obepnuté boky nejsou na škodu, pokud se vám nad nimi v oblasti bříška netvoří nevzhledné varhánky. Vhodným střihem jsou takzvané “mom jeans”, hit z dob minulých, specifický pro širší nohavice, které se směrem dolů lehce zužují. Lichotivou alternativou jsou také klasické rovné modely - cigaretky. Vyloženě široké nohavice by byly zde na škodu, zbytečně zahalí, co není třeba, je předností.

Zdroj: iGlanc.cz, Markéta Škaldová, módní redaktorka, která se ve světě módy pohybuje řadu let

Související články