Cesta na módní Olymp

Různé podoby šátků a jeho využívání nás provázejí od nepaměti, ovšem zásadní průlom, který ze šátku udělal fenomén módy, se dá považovat 20. století, jeho etapy. Obrovský milník nastal hlavně v roce 1937. Tehdy ještě ne tak proslulá společnost Hermès představila první, dnes ikonický, hedvábný šátek. Že i tehdy existovaly šátky, proč tedy ten povyk? Počin z dílny Hermès byl vyroben z pravého čínského hedvábí, což bylo horké zboží, byl navíc dvakrát silnější než kterýkoliv jiná šátek z tehdy dostupné nabídky, tím si rázem získal pozornost vyšší třídy preferující luxusní styl, včetně urozených u dvora a jiných vlivných osobnosti.

Zdroj: Youtube

Zásluhy, že se šátek stal žádoucím a nezbytným doplňkem dámského odívání, připisujeme hned několika významným ženským ikonám 20. století, co měly tu odvahu šátek zakomponovat do svých kreací. Za průkopnice šátkového trendu jsou považovány bývalá královna Alžběta II., Grace Kelly, Elizabeth Taylor, Brigitte Bardot, Jacqueline Kennedy Onassis a Audrey Hepburn. Poměrně úsměvná je skutečnost, že americká herečka a a monacká kněžna Grace Kelly využívala model značky Hermès coby oporu pro svou zlomenou ruku.

Zpátky na výslunní

Ač šátky měly v dobách předešlých velkou pozornost, byly hojně vynášeny na nespočet způsobů, přesto jejich sláva vzala za své. Některé dámy je sice tu a tam vynesly, ale o zásadnějším trendu nemohla být řeč. Opětovný vzestup šátků na poli krásy lze pozorovat v posledních několika letech. O comeback se o postaraly znovu primárně módní ikony z řad modelek, hereček, zpěvaček, jak tomu většinou bývá. Například americká modelka Bella Hadid, která byla vyhlášena za nejkrásnější ženu planety, miluje šátky hned v několika podobách.

Související články

Pokud se zaměříme na módu dneška, pak letos dominují šátky v mnoha variantách. Už neslouží jen coby ozdoba kolem krku, ve vlasech, šmrncovní pokrývka hlavy, používají se také jako ozvláštění kabelek, obuvi. Šátky dokonce začínají nahrazovat topy, sukně, šperky, opasky. Zvláště nepostradatelné jsou v letních měsících, během dovolených u moře, kdy si díky šátkům ženy cítí komfortněji, jelikož je nosí na plavky, zakrývají tak problematické partie na těle.

Zdroj: Youtube

Je pravdou, že už takový jeden šátek dokáže udělat vskutku hodně parády. Je variabilním prostředkem k nevšední kreaci s důrazem na detail, která může mít elegantní nebo ležérní základ. Patří proto k nezbytnostem dámské módy. Tím, jak se navrací sláva šátku, by neměl chybět nikomu. Jakmile totiž objevíte je univerzálnost, osvojíte si triky, jak šátek vkusně zakomponovat do denního života, zamilujete si ho.

Zdroj: iGlanc.cz