Historie šátků sahá až do starověkého Říma, využití "kousku" textilie mělo tehdy mnoho forem. Některé z nich lze pozorovat i v dnešní době. Ač byl šátek napříč svou historií poměrně oblíbenou součástí šatníků nejen žen, povýšení na onu skutečnou módní záležitost se mu dostalo ve 20. století. Je zajímavé, že šátky často odrážely i náladu ve společnosti. Během 2. světové války se nosily spíše tlumené barvy, v 60. letech dominovaly tomuto kousku zejména květinové vzory.

Zdroj: Youtube

Proslavení šátku nelze nezmínit ve spojitosti se světově proslulou značkou Hermés, jejíž dokonalé hedvábné modely jsou stále symbolem luxusu a vytříbeného vkusu, pro prestižní francouzský dům patří k jednomu ze symbolů tvorby. Nutno podotknout, že k popularizaci šátků samozřejmě přispěly i módní ikony jako Jacqueline Kennedy, Audrey Hepburn či Brigitte Bardot.

Tipy pro šátky větších rozměrů

Western look - Inspirace divokým západem je jednou ze základních, poměrně i nejoblíbenějších možností, jak šátek nosit. A není se čemu divit. Uvázat v tomto duchu šátek nebývá nikterak náročné. Šátek stačí přeložit do trojúhelníku, obtočit kolem krku a konce zavázat vpředu pod krkem na malý uzlík, případně konce šátku nenápadně schovat pod lemy. Pro konzervativnější leč sofistikovaný styl postačí šátek lehce zastrčit za výstřih svršku. Zde budou ideální volbou košile. Šátek příliš neutahujte, aby nechyběl potřebný komfort.

Hřejivý a praktický doplněk - Šátek lze využít nejen jako dekorativní součást outfitu, ale dát mu zároveň i funkci. Lze ho obyčejně přehodit přes ramena, nechat ho volně splývat přes úzký top, svetrové šaty, koženou bundou. Druhou možností je svázat vždy dva konce šátku k sobě do dvou uzlíků, obléci ho na sebe jako lehký kardigan. Nabízí se ještě varianta, kdy velkoryse prostorově řešený šátek přehodíte přes ramena, ve střední části postavy na něj připnete širší pásek se zdobnou sponou. Vytvoříte tak nápaditý svrchník, který kromě toho, že bude hezky vypadat, poskytne službu i siluetě.

Namísto opasku - Snadnou, rychlou a efektní variantou je také využít šátek coby pásek u kalhot, sukní. Jde o počin skutečně nevšední leč moderní, co se hodí pro teplé prosluněné klidně i podzimní dny. Jen pamatujte, že takový výraznější šátek je nutností sladit s jednobarevnými kalhotami a zbytkem looku tak, aby celek pospolu barevně korespondoval, nekonala se okázalá módní divočina. Některé dírky u pásku můžete vynechat, uvázat jej ze strany boků. Dosáhnete tak mnohem zajímavějšího vzhledu.

Doplněk ve vlasech - Pokud jste milovnicí nošení šátků na hlavě, i to je možný způsob, jak šátek zakomponovat do kreace. Buďte ale v tomto případě opatrná, ať je výsledek spíše elegantnějšího rázu, ne až příliš bohémský, tento směr padne pro dovolenkový režim. Dobrým kompromisem je například vázání šátku kolem klobouku, případně šátkem nahraďte čelenku, svažte s ním vlasy do moderního copu, vytvořte pomyslnou šik turbanovou čepici.

Kouzlení s menšími šátky

Náhrdelník - Menší velikosti svádí spíše k zdobným variantám využití šátku. Jednou z nich je oblíbený “choker”, neboli náhrdelník těsně obepínající krk. V tomto případě doporučujeme použít barevný kousek se vzorem, kterým snadno oživíte jednobarevný outfit. Stačí jemně uvázat na uzlík pod krkem a konce nechat volně splývat, nebo šátek složit do tvaru širokého pásku, uprostřed uvázat uzel, který soustředíte vpředu pod krkem, zbytek šátku ponechat v zadní části. V minutě tak vytvoříte krásný dekorativní akcent, který může být dominantou celého vzhledu.

Náramek - Stejně jako na krku, můžete šátek využít i coby zajímavý náramek. Uvažte ho na jeden či dva uzlíky v oblasti zápěstí. Takto uvázaný šátek podpoří elegantní look. Pro maximální efekt můžete šátkem provléci, jestli to bude možné, designový přívěsek. Rázem získáte vskutku neotřelý doplněk, který může mít pro vás specifickou symboliku.

Ozdoba kabelky - V případě, že pro vás není ani jeden z výše zmíněných způsobů ten pravý, ale šátek jako takový vás baví, ozdobte s ním například vaši kabelku. Jde o takzvaný preppy style typický pro 50. léta minulého století. Šátkem stačí podle svého uvážení ozdobit jedno madlo, jinak jej zakomponovat do designu kabelky. Nejenže získáte originální doplněk, zároveň budete mít šátek po ruce v případě, že ho nakonec opravdu budete potřebovat. Člověk nikdy neví...

Zdroj: iGlanc.cz

Související články