První zmínka o čelenkách se datuje až do dávného starověku. Konkrétně se nachází v egyptských hieroglyfických nápisech z 18. století př. n. l. Od té doby se čelenky šířily do dalších kultur, aby se staly součástí tradičního oděvu a ozdobou hlav. Ve 20. století diadémy zaznamenaly hned několik vln popularity. Od secese, přes Art Deco dvacátých let, Coco Chanel a Audrey Hepburn, až po éru punku a Madonny, všechny tyto proudy, nebo módní ikony, přijaly diadém jako uměleckou výzvu a osobitě se s ní vypořádaly.

Zdroj: Youtube

Diadémy se obvykle vyskytují v tradičních regálech panovníků a jiných vládců a mohou je nosit také náboženské osobnosti. Slovo diadém je odvozeno z řeckého slova „diadema“, což se zhruba překládá jako „pás“. V moderní době jsou stále více populárnější, a to zejména díky jejich wow efektu a schopnosti vyjádřit něco víc než umí pouhý módní doplněk. Diadémy jsou obvykle vyráběny z kovu, stříbra, zlata, plastu nebo perleti. Některé jsou navíc zdobeny perlami či drahokamy, které dodávají ještě více luxusu.

Britská královská kolekce

Snad nejznámější sbírkou korunek pro královny a princezny je britská královská kolekce. Nejslavnější z nich byla vyrobena pro královnu Viktorii a vévodí ji diamant Koh-i-noor, obsahuje ale i několik dalších neméně pozoruhodných klenotů.

Oblíbenou korunkou královny Matky byla Greville s nezaměnitelnými třemi řadami diamantů, seřazených souměrně v šestiúhelníkových očkách. V současné době ji s oblibou nosí vévodkyně Camilla.

Pro svou svatbu v roce 1947 zvolila britská královna Alžběta II. tiáru známou jako Fringe. Menší, souměrné a dokonale seřazené, diamantové cípy jí dodávají velmi moderní vzhled i přesto, že se její vznik datuje až do roku 1919. V roce 1973 si tato tiára roli korunky pro nevěstu zopakovala na hlavě princezny Anny.

Skvostný klenot z dílny Cartier proslavila ve svůj svatební den Kate Middleton. Korunka, vyvolávající efekt aureoly, byla zakoupena v roce 1936 Georgem VI. pro královnu Alžbětu I.. Sestává ze 16 ornamentálních závitků, které zdobí neuvěřitelných více než 1000 diamantů.

Meghan Markle si pro svůj velký den vybrala tiáru ve stylu bandeau, původně patřící královně Mary. Před touto radostnou událostí se The Queen Mary Diamond Bandeau neukázala na veřejnosti na žádné vznešené hlavě dlouhých 65 let. Centrální diamantový ornament diadému je odnímatelný a použitelný i jako brož. Spodní část korunky musela být speciálně obalená do černého sametu, aby splynula s vlasy Meghan.

Ačkoli svatební korunka princezny Diany není součástí královské sbírky, stále si zaslouží pozornost. Spencer tiára byla v její rodině po dlouhá desetiletí a prošla několika proměnami. Svou nynější podobu získala v roce 1930 a od té doby ji s hrdostí nosily všechny nevěsty z rodu Spencerů. Diamanty jsou na stříbrném podkladu mistrně uspořádány do florálních témat.

Diadémy dnešní doby

V roce 2018 se postarala o znovuvzkříšení čelenek v běžném civilním oděvu značka Prada. Vzezřením připomínaly klasické čelenky z 90. let. Byly vycpané a potažené saténem. Naopak štrasové čelenky pravidelně zařazuje do svých kolekcí návrhářské duo Dolce&Gabbana a těší se ohromné oblibě i u slavných celebrit. Staly se hitem, který zdomácněl i v úplně obyčejných až sportovních stylinzích, což svědčí o jejich univerzálnosti. Outfitu i její nositelce dodává atraktivní vzhled ať už má na sobě šaty či teplákovou soupravu.

Khloe Kardashian s korunkou z dílny Dolce&Gabbana

Zdroj: iGlanc.cz, Wikipedie, https://www.rct.uk