Bunda nebo kabát?

Kabáty jsou obecně univerzálnějším kouskem, který sluší všem typům postav. Štíhlejším siluetám dokáže vykouzlit ženštější tvary, u plnějších křivek naopak skrýt, co je potřeba. Kabát má navíc mnoho podob, může být volnočasový i elegantní zároveň. Materiály typu vlna, flauš, či kašmír se hodí na formálnější setkání, pracovní schůzky či společenské akce. Takový model má navíc tu výhodu, že skvěle vypadá se sofistikovanou róbou i s teniskami a mikinou.

Péřové a jinak zateplené varianty kabátů, se většinou nesou na vlně uvolněné ležérnosti, nehodí se pro všechny životní události, ne s každým kouskem oblečení si rozumí. Krom toho, u objemnějších kabátů je taktéž ošemetný výběr s ohledem na tělesné proporce. Nicméně i tak lze narazit na opravdu teplé modely, co slušivě podpoří ženské linie.

Bunda je oproti kabátům spíše sportovnější záležitost. Obvykle se jednotlivé modely nabízejí v kratších délkách, jsou tedy vhodné spíše pro útlé ženy. Velká prsa a výrazné boky nutí nosit větší velikost, což nemusí být vždy počin žádoucí. Bunda, může být velmi luxusního vzezření, prestižní značky, ale nikdy si nebude rozumět s oděvy jako je sako, široké kalhoty, jiné nohavice formálnějšího vzhledu, či se společenskými šaty. Ve výsledku ani propojení bundy a obuvi na podpatku není příliš vkusné a moderní...

Vyberte si svrchník podle postavy

Drobná postava 

Kabát: Ano

Pro vás jsou vhodné výraznější barvy či detaily v podobě větších knoflíčků, které opticky prodlouží postavu. Vybírejte spíše méně objemné modely, abyste se v množství materiálu neztratila. Vyhněte se dlouhým a nadýchaným péřovým kabátům, lepší budou spíše jednoduché linie s délkou těsně pod zadeček.

Bunda: Ano

Nebojte se kratších střihů, drobná postava snese rozmanité modely bund. Ideální je délka do pasu, v takovém případě může být bunda lehce nadýchaná.

Výrazná ramena a hrudník 

Kabát: Ano

Taková postava si žádá modely s výstřihem do V. Určitě se vyhněte ramenním vycpávkám či balónovým rukávům. Naopak kabáty s nápadnými kapsami na bocích budou rafinovaným tahem. Tento trendy detail vyváží mohutnější hrudník. Pozor na oversize střih, který sice svádí k univerzálnosti, ale ve skutečnosti většině postav přidává nežádoucí kilogramy.

Bunda: Raději ne

Pokud máte dominantní horní polovinu těla, zároveň širší stehna a zadeček, krátké bundičky nejsou nic pro vás, celkově totiž upozorní na rozměrnější partie. Kabát je v tomto případě sázkou na jistotu. V případě, že máte ale štíhlejší dolní polovinou těla, bundu v délce maximálně k linii zadečku, z ne příliš objemného materiálu, můžete s klidným svědomím obléci.

Širší boky

Kabát: Ano

Nápadné boky rozhodně nejsou ničím, za co je třeba se stydět, naopak, jsou totiž symbolem ženskosti. Je ovšem potřeba zachovat vyváženost mezi rameny a boky a zároveň zdůraznit pas. Nejlepší jsou proto kabáty s výrazným límcem či kožešinou v horní části, se širším páskem či projmutím. Když vyberete správný střih, můžete si dovolit popustit uzdu fantazii při volbě materiálů.

Bunda: Raději ne

Pokud byste chtěla sáhnout po krátkém modelu bundy, výslednému vzhledu velmi uškodíte. Širší boky jsou sice sexy, mužům se líbí, jde ale o velmi výraznou část těla, která v souhře s krátkou bundou vykouzlí maximálně tak efekt balónu, kdy horní polovina postavy získá zbytečně objem, boky se budou ztrácet.

Objemný pas

Kabát: Ano

Snažte se vždy odvést pozornost od problematické partie například nevšedním vzorem či šikmým zapínáním. Lichotit vám budou střihy maximálně do poloviny stehen, ve kterých se vaše postava neztratí.

Bunda: Raději ne

Pro objemný pas je bunda nepřítelem. Specifické kratší střihy svrchníku na tento neduh ve většině případů ještě upozorňují. Náhradou vám ale mohou být například stylová ponča. Nevšední ponča se znovu navrací na módní scénu a mají mnoho podob, kdy některá z nich jsou také velmi odolná vůči (pod)zimním vrtochům počasí.

Štíhlá postava s nevýrazným hrudníkem

Kabát: Ano

Štíhlá figura je možná snem mnoha dam, ale co ta bez oblejších křivek, které jsou pro ženy charakteristické? Jestli patříte mezi majitelky chlapeckých proporcí, tedy drobného poprsí, téměř žádných boků a zadečku, rozhodně oblékejte vypasované kabáty zvýrazňující pas či “áčkové” střihy. Vyhněte se pánským beztvarým modelům kabátů, které sluší opravdu jen pár vyvoleným, postrádají ženskost, což pro vás není vhodné.

Bunda: Ano

Vaše postava vám dovoluje experimentovat, tak toho využijte. Krátké a na pohled odvážnější modely jsou pro vás to pravé. Barvy i vzory, vše je povoleno. Nebojte se jít až do kolonky módní extravagance s bundou například v metalickém provedení nebo kožíškem.

Zdroj: iGlanc.cz

Související články