Za barvu roku byla oficiálně určena peach fuze, odstín s nápadným podkresem broskvové, ale bílá královně barev významně šlape na paty. To ostatně dokazují současné kolekce nejznámějších módních návrhářů, kteří ji označili jako jeden z hlavních trendů pro léto 2024. 

Michael Kors, Prada i Dior

Valentino, Stella McCartney, Michael Kors, Prada, Dior, Chloé. Ti všichni, a další významné persony odívání, představily bílou barvu ve své nabídce v různých obměnách. Všudypřítomný “white noise” zahrnuje modely od jednoduchých siluet až po krejčovská veledíla.

Na vrcholu módního Olympu pak stojí krajkové, průsvitné i extra nařasené modely, které mají signalizovat odklon od přemíry euforických barev, kterým se každý rok s přicházejícím letním počasím dostává značné pozornosti.

Bílá ve vašem šatníku

"V bílé jsem tlustá...”,  “Bílá mi nesluší!”,  “Tu bílou košili si hned ušpiním.”, také se v některé z těchto situací poznáváte? O to více vás možná překvapí, že opak je pravdou. Bílé barvy se ve skutečnosti vůbec nemusíte obávat, naopak ji směle zařaďte do vašeho šatníku, ať jste jakékoliv postavy či věku.

Bílá rozšiřuje

Ano, bílá má tendenci partie rozšiřovat, má svá speciální pravidla stylingu, ale tak tomu je i u jiných barev. Bílá určitě není ženám kypřejších tvarů zapovězena. Spíše než barvu samotnou, je potřeba řešit materiál a střih vybraného kousku.

Obecně platí, že oblým křivkám určitě prospívá minimalistický styl. Pokud vládnete větším hrudníkem, vypouklým bříškem či širším zadečkem, vyhněte se volánkům, výraznému nabírání, přehnaným oversize modelům. Vyhledávejte spíše splývavé materiály, které dobře sedí, zbytečně neupozorní na nechtěné, nepřidají na objemu.

Zapojte soudnost, zapomeňte na krátké šortky, sukně. Lichotit vám nebudou ani upnuté průsvitné kousky. Nebojte se obléci do bílých vypasovaných šatů v délce ke kolenům, prodlouženého saka rovného střihu, bílé košile, širokých nohavicí či lněného kompletu. Bílou se snažte oblékat spíše na “neproblematické” části těla.

Tip: Prospěšné je zvýraznit pas, a to i v případě pár kilogramů navíc. Vaše postava bude opticky štíhlejší, symetrická.

Vybírejte podle odstínu pleti

Kromě zvážení typu postavy, je třeba brát ohled také na odstín pleti. Dobrá zpráva ale je, že bílá barva není jen jedna. Na výběr máte z několika podtónů, od intenzivně bílé, přes slonovinovou kost, champagne, až po oblíbenou smetanovou. Zimní typy, tedy ženy s velmi světlou až téměř průsvitnou pokožku, by se měly výrazné bílé spíše vyvarovat, volit ostatní alternativy. Na dámách snědého typu naopak ostře bílá skvěle vynikne.

Jak prát bílé prádlo

Nebudeme popírat, že údržba bílých kousků je trochu náročnější, byla by ale škoda ji kvůli tomu vyřadit ze šatníku. Trička, košile, šaty, ale i kalhoty perte maximálně po dvou nošeních, používejte vždy bělící kapsle. Ač se na pohled zdají bílé kousky bez poskvrny, všudypřítomný prach a nečistoty udělají své.

Bílé topy jsou náchylnější k zažloutlým lemům zejména v oblasti podpaží. V takovém případě je bohužel potřeba důslednosti, při první známce zežloutnutí daný model dát pryč, pořídit si nový kousek. Nešvar nabízí také opalovací produkty, které při pocení mohou vytvořit žluté až hnědé fleky, ty jdou ale dobře vyprat. Jen to chce mít oči na stopkách, po každém nošení oděv zkontrolovat.

Jak bílou nosit?

Jednou z největších předností bílé je její snadná kombinovatelnost s ostatními barvami. Bílá navíc zjemňuje, a pokud je vaše celková vizáž příliš agresivní, dokáže utlumit, co je potřeba. Výhodou je, že světlé odstíny zdůrazní opálení. A sluncem políbená pokožka je zatraceně sexy.

  • Miluje denim v jakékoliv podobě - a protože denim je celoroční záležitostí, v podstatě nepodléhá trendům, bílá spolu s denimem jsou sázkou na jistotu.
  • Když chcete zazářit - kombinujte bílou s výraznými barvami jako je červená, žlutá, světle zelená či fuchsiová.
  • Monochromatický look - znamená oblečení v bílé barvě od hlavy až po paty. Kreace v jednom tónu působí elegantně a nenuceně.
  • Klasika - to je kombinace bílé s černou, protože tím opravdu nikdy nic nezkazíte. Jelikož ale jde ale o sázku na moc velkou jistotu, obohaťte outfit alespoň nápadnějšími doplňky.
  • Takhle ne - varovný prst zvedáme v případě kombinace bílé s béžovou. Raději béžovou nahraďte světle hnědou, vyhnete se tak nelichotivému zapranému vzhledu.

Co je dobré o bílé vědět?

  1. Z fyzikálního hlediska bílá barva neexistuje. Pro lidské oko vzniká pouze kombinací několika barev, přesněji souhry zelené, modré a červené. Podobně je na tom třeba i růžová.
  2. Z psychologického pohledu symbolizuje čistotu, pořádek, nevinnost, harmonii i mír.
  3. Bílá je pouze pro nevěstu. Pokud se chystáte na svatbu a nebudete to vy, kdo bude stát před oltářem, bílé barvě se určitě vyhněte. Drobné doplňky či části oděvu jsou povoleny, jinak má ale bílá na svatbě velké NE.
  4. Bílá s bílou ne vždy funguje, zejména pokud se jedná o bílé spodní prádlo oblečené pod jakékoliv bílé oblečení. Pamatujte, že v takovém případě vždy oblékejte jen prádlo v tělových odstínech.
  5. Jestli máte velmi světlou pleť, noste bílou dále od obličeje. V případě bílé košile výsledný “look” rozbijte například barevným šátkem kolem krku.

Nosíte oblečení bílé barvy?

Ano 80 %
Ne 20 %

Zdroj: iGlanc.cz