Svět krásy je studnice nepřeberných možností. Kromě jednotlivých oděvů, které mají vliv na krásu jako takovou, ovlivňují i to, co si o nás druzí pomyslí, když nás spatří. Móda tak má mnohem hlubší rozsah než se může zprvu zdát. Skutečnost potvrzuje i věda. Oblečení má skutečně fyziologický a psychologický dopad na lidské pocity a chování. Zářným příkladem jsou pak barvy. Nabízí se totiž barvy, které vám zlepší náladu, bez ohledu na roční období či kvalitu spánku předchozí noci.

Pozor na černou

Černá patří všeobecně mezi nejoblíbenější barvy a zejména v tomto období je královnou ulic. Symbolizuje minimalismus, je milována pro svou schopnost opticky zúžit postavu, ubrat nějaké to kilo. Navíc se o ní říká, že sluší všem. To jí sice nelze upřít, zároveň jde ale o fádní barvu, která spíše tlumí emoce, zajistí nositelčinu "neviditelnost". V šatníku je tak potřeba ji alespoň částečně nahradit výraznějšími odstíny, které vás rozzáří, přispějí na pozitivním přístupu, připoutají trochu více pozornosti.

Broskvová je barva roku

Jako každý rok, i ten letošní má svou královnu barev. Následujících 12 měsíců bude vládnout světu módy a designu odstín zvaný Peach Fuzz. Letošní výběr společnosti Pantone Color Institut je obzvláště povedený. Odstín Peach Fuzz je kombinací růžové a oranžové, která symbolizuje empatii a porozumění, ovšem důležité je, že jde o poměrně slušivou záležitost.

Něžná barva, která lahodí oku a lichotí postavě, se snadno kombinuje s jinými barvami. Dámy s teplým podtónem pleti, tedy takzvané jarní a podzimní typy, ji mohou oblékat doslova od hlavy až po paty. Pokud patříte spíše k letnímu či zimnímu typu, stačí volit kousky dále od obličeje, tedy ideálně nohavice či sukni v kombinaci s jednobarevným svrškem v minimalistickém pojetí.

Oranžová pro aktivní život

Opomenout byste neměla ani “příbuznou” výše zmíněné barvy roku, to jest tradiční oranžovou. Sytý tón je více nápadný a vyvolává pocity nadšení, nabíjí energií, dokonce prý zvyšuje chuť ke zdravému stravování. Díky její pozitivní vibraci je také ideální barvou na cvičení nebo na letní doplňky jako jsou plážové tašky či plavky. Skvěle si rozumí s neutrálnějšími odstíny jako jsou béžová či hnědá.

Žlutou volte s mírou

O žluté se často říká, že je tou nejoptimističtější barvou vůbec, přesto ji v ulicích příliš nepotkáváme. A je to škoda. Jedná se o hravý, při správném stylingu vkusný počin barevné škály. Přesto po oděvní stránce se doporučuje sytě žlutou do kreace zakomponovat pouze zástupem jednoho kousku, ať už oděvu či doplňku.

Přemíra žluté může působit příliš intenzivně až okázale, zvláště u žen, co mají černé vlasy, později intenzivní opálení. V tomto okamžiku přicházejí na scénu decentnější leč neméně atraktivní tlumené pastelové tóny žluté. Ty zajistí žádoucí potlačení lehké prvoplánovosti.

Tip: Žlutá dobře funguje ve spojení s bílou, nicméně taková souhra je vhodná spíše pro štíhlejší postavy. Pokud máte kypřejší tvary, vsaďte na kombinaci se světlým denimem.

Zelená pro pocit klidu a pohody

Zelená zaručeně ovlivňuje náladu, což je odborníky podložený fakt. Symbol přírody harmonizuje ducha, odbourává stres, obalit se do zelené se tak zdá být jediným východiskem, jak přežít ve zdraví dnešní hektickou dobu. Ve své podstatě ale není tento nápad až tak špatný. Kromě zklidnění mysli je totiž zelená i známkou zdravého sebevědomí, podněcuje sebelásku.

Jestli se pro ni rozhodnete, doufáme, že ano, určitě si pořiďte kousky v sytém odstínu jarní trávy. Tento tón byl velkým hitem minulý rok, ale jeho módní popularita je stále poměrně značná. Zelená je ideální barvou pro doplňky jako jsou kabelky či obuv. Neutrálním a decentním spojením bude zelená s béžovou. V případě, že patříte mezi odvážné typy, přiberte do stylingu růžovou či oranžovou.

Bílá je i pro boubelky

I vy stále věříte mýtu, že bílou barvu mohou obléci jen ženy s mírami topmodelek 90. let? Pak vás vyvedeme z omylu. Tahle oblíbená barva, vyzařující čistotu a nevinnost, se hodí pro všechny typy postav. Ano, čtete správně. Klíčovým faktorem je zde vhodná volba materiálu a střihu.

Bílá volnější košile bude vždy dobrý tah, když máte oblejší tvary. Nebojte se ale ani bílých šatů či sukně. Jejich délka by měla být ke kolenům či těsně pod ně. Opatrně s materiály. Tenčí látky mohou prosvítat, odhalit případné nedostatky. Stejně tomu je také s oděvy kopírující křivky těla. Bílá barva zkrátka nic neodpouští. Když budete o krok napřed, máte vyhráno. Pořiďte si tvarující tělové body nebo spodní prádlo, které křivky podpoří a zároveň pomůže případným problematickým partiím.

Červenou po celý rok

Žádná jiná barva nemá takový sexy punc jako červená. Kromě toho, že je označována za symbol ryzí vášně, je také maximálně ženská. Její oblibě v módní sféře můžeme poděkovat zejména luxusním značkám Balenciaga a Valentino, které ji s velkou pompou vynesly na módní mola a posléze do dámských šatníků.

I v té nejchladnější zimě vás, ale i partnera, jiné muže, odstíny červené příjemně nabudí. Tmavším typům žen sluší především tlumenější tóny. Klasická rudá naopak sedne světlým typům. Pokud budete v jednom outfitu kombinovat více odstínů červené, dbejte na vyzdvižení vašich křivek, čehož dosáhnete tmavším vrškem a světlejší spodní částí oblečení.

Nosíte ráda oděvy a doplňky pestrých barev?

info Hlasování bylo ukončeno.
Ano, mám je moc ráda 64 %
Ne, preferuji spíše neutrální barevnost 30 %
Nosím pouze barevné dopňky 6 %
Hlasovalo: 106

Zdroj: iGlanc.cz

Související články