Byly to chytlavé melodie, díky nimž se hned cítíte tak nějak šťastnější. Když začne hrát třeba jejich Dancing Queen, nikoho to nenechá chladným. Je to hudba pro všechny věkové skupiny. Že se Abba dotkla i generace Z dokazuje nedávná popularita na sociální síti TikTok. Tak trochu za to můžou i filmy Mamma Mia, díky nimž se písně dostanou k novému publiku snáz. Abbu ale neproslavily jen chytlavé popěvky a melodické vokály. Oni měli styl. Hodně specifický, ale měli.

Zdroj: Youtube

Barevná extravagance

Jejich oblečení bylo rozhodně extravagantní. Nosili hodně výrazné barvy, lesklé materiály, nápadné doplňky. Pro ně typická móda by se dala charakterizovat jako popová, pestrobarevná a výrazně stylizovaná. Reflektovali trendy doby, ale zároveň dokázali zdůraznit svou individualitu nejen oblečením jako takovým, ale i účesem a make-upem. Ikonické bylo rovněž to, jak dokázali zkombinovat tradiční prvky s moderními, a tudíž vznikal unikátní vizuální dojem. Sečteno podtrženo, byla to zábavná a odvážná podívaná, velmi charakteristická pro éru, v níž působili. Není divu, že jejich styl je věčný a dodnes inspiruje módní tvůrce a fanoušky po celém světě.

Zvonáče a široké kalhoty

Skinny jeans už nějakou dobu nejsou v kurzu. Do hry se vrátily zvonáče a široké kalhoty, které byly zejména populární v 70. letech, a tvořily výrazný prvek outfitů švédské skupiny. U pasu byly kalhoty úzké, směrem dolů se rozšiřovaly buď do zvonu, anebo pozvolna. Hodí se k nim podpatky či boty na platformě, čímž se postava vizuálně prodlouží a módní projev celkově získá na eleganci.

Volány

Tento módní detail dokáže oblečení dodat hravost, ženskost a romantický nádech, ale musí se s nimi opatrně, dá se to totiž lehce přepísknout. Mohou být na šatech, blůzkách, rukávech, na sukni, tašce i obuvi. Je mnoho způsobů, jak je zakomponovat do oděvu.

Džíny s vysokým pasem

Je to takový módní evergreen, základ šatníku. Klasický a univerzální kus do každodenního i trochu více elegantní stylu. Hlavní výhoda džínů a celkově kalhot s vysokým pasem spočívá v tom, že zdůrazňují pas a vytvářejí dojem lepších proporcí, a prodlužují nohy. Éra Abby byla nepochybně jednou z ér takových džínů, vysoký pas jim dodává retro vzhled a skvěle si rozumí s crop topy.

Kovbojské prvky

Možná vám to uniklo, ale letos je hodně populární takzvaně ”farmcore” styl. Pro ten jsou typické například praktické dlouhé sukně či robustní boty. A jak je známo, členové skupiny Abba si často ujížděli na kovbojských košilích. Ty jsou pro našince dost odvážný počin, pokud nejdete na koni nahánět stádo krav, vy se ale můžete inspirovat pouze již zmíněným farmářským stylem. Nebo outfit doplnit kovbojskými botami či kloboukem ve stylu Texas!

Vystupte z davu díky lesku

Aby to byla show dostatečně pestrá, musely jejich kostýmy být výrazné a zábavné. A hlavně lesklé. Na Abbě se blýskalo úplně všechno. Jednou to byly flitry, příště zlaté, stříbrné či modré metalické tóny látky. Díky tomu na podiu vytvářeli mocný vizuální dojem. Příkladem jsou hlavně jejich overaly se spoustou drobných detailů, třpytek a jiných cingrlátek. Byla to jejich vizuální identita, kterou umocňovali výraznými doplňky. Občas je to fajn trochu vylézt z davu do popředí, tak se toho nebojte.

Zdroj: iGlanc.cz, Moda, Vintag

Související články