Tolik energie věnujete běháním po obchodech, vybíráním a zkoušením vhodných šatů, a je to v pořádku! Svatba je totiž důležitý okamžik v životě vašich blízkých, proto tento okamžik není radno podceňovat. Nezapomeňte ale, že nejde jen o vhodný výběr oděvů, drobné detaily často dokáží velké věci, se stejnou pečlivostí přistupujte i k výběru doplňků. Výsledný outfit dokáží maličkosti v podobě šperků, obutí a kabelek vyladit k dokonalosti. Naopak při nevhodné volbě mohou mnohé pokazit.

Šaty hrají prim

V překladu to znamená, nejdříve vyberte oblečení, až poté doplňky. Zvažte postavu i roční období, ducha, ve kterém se nese celá svatba. A ať už vyberete šaty, kostýmek či elegantní overal, mějte je doma dřív, než cokoliv jiného. Pokud se nejprve zamilujete do bot či klobouku, může vám to následný výběr outfitu značne zkomplikovat, ne-li dokonce pokazit.

Jednoduché s výrazným a naopak

Vcelku jasná a jednoduchá rada, která přesto bývá v opojném okamžiku výběru vhodného outfitu často opomíjena. Pokud jsou vaše šaty minimalistického rázu, můžete si dovolit výraznější doplňky v podobě nápadných náušnic či náhrdelníku, originálně řešených bot. Pokud ale chcete vynést barevně či materiálově okatý outfit jako je například krajka, s doplňky rozhodně šetřete. Méně znamená více v tomto případě platí dvojnásobně.

Kabelka pouze v mini verzi

Velmi důležitou součástí oděvu je kabelka. Asi málokterá žena dokáže na tak slavnostní příležitost vyrazit bez mobilního telefonu, klíčů či kapesníčků nebo dalších propriet. Na svatbu jsou ovšem přípustné pouze a jen miniaturní kousky, jako jsou psaníčka do ruky či malé kabelky na řetízku. Ano, budete se muset uskromnit. Větší kabelky typu “shopper” nebo “bucket” (vak), které běžně nosíte do práce, rozhodně nechte při takto slavnostní příležitosti doma. A to i v případě, že se jedná o méně formální a uvolněnou svatbu. Poslední přípustnou variantou, jsou dámské maxi peněženky, které mnohdy od klasického psaníčka těžko rozeznáte, svou módní i praktickou roli hravě splní.

Tip: Ač je bílá barva oděvů svatebním hostům zapovězena, bílou kabelku společenská etiketa povoluje.

Pozor na okázalé obutí

U bot se nesnažte o přílišnou extravaganci. Není nic krásnějšího, a moudřejšího, než sáhnout po jednoduchých lodičkách bez přílišných zdobných detailů. Na svatbu se nehodí ani letní vyplétané modely obutí, etno vzory, platformy. Takové boty lze vynést pouze a jen na velmi neformální bohémskou svatbu pořádanou ve stodole či na louce. Podpatky ale nejsou jedinou možnou volbou. Skvěle vypadají elegantní baleríny do špičky, které opticky prodlouží postavu či jemné sandálky s perličkami. Samozřejmě u otevřené obuvi myslete na upravené nožky. Pedikúra je tak nezbytností.

Pravidlo páté - účes hraje důležitou roli

U náušnic se kromě typu šatů řiďte i účesem. Masivnější kousky se hodí k vyčesaným vlasům a odhaleným ramenům. Takové visací náušnice rafinovaně protáhnout šíji. Jednodušší náušnice volte k rozpuštěným vlasům. Úchvatné budou například romantické perly. Opatrně s náhrdelníky v dekoltu. Lacinost se nenosí, už vůbec ne na svatbě. Ideálním tahem tak budou něžné kratší řetízky jen s minimem výrazných akcentů. Obecně se nedoporučuje příliš třpytu, který je pověstný pro prvoplánový štras.

Pravidlo šesté - doplňky do vlasů povoleny

Jelikož doplňky na hlavě či do vlasů nejsou tak časté, o to více pozornosti jim věnujte. Možností máte hned několik. Výrazné spony, třpytivé i květinové čelenky, kloboučky i jemné mašle. Zdánlivě malé doplňky upoutají pozornost, zvýrazní obličej a mohou přidat na výšce. Pokud se pro ně rozhodnete, volte s rozvahou. Myslete také na věk. Působit jako rozverný diblík za zenitem jistě nechcete.

Doplněk v podobě partnera

Pokud máte na svatbě ještě “doplňek” v podobě pánského doprovodu, i ten by měl být dokonale připraven. Co mu tedy poradit? Kravaty už dávno nejsou nutností a dobře uděláte, když je nahradíte motýlkem či šmrncovní vázankou. Na formální svatbu jsou ideální ty hedvábné, které skvěle ladí k obleku či smokingu. Vlněné zase skvěle doplňují lněný oblek či sportovnější sako. A co nesmrtelný kapesníček? K jednobarevnému motýlku či kravatě zvolte vzorovaný ve stejném odstínu. Na méně formální svatbu můžete vaší drahé polovičce doporučit i šle místo pásku. Ale pozor, nosí se jen na košili a bez saka.

Zdroj: iGlanc.cz

Související články