V sobotu 28. října Měsíc vstoupí do stínu Země svým jižním okrajem. Jinými slovy - čeká nás jeho částečné zatmění. Astronomové slibují, že podmínky budou dobré, takže si do termosky udělejte čaj nebo svařák a vydejte se na procházku. Zatmění bude možné pozorovat i ve městě.

Zdroj: Youtube

Ať vám neuteče

K zatmění Měsíce dochází, když náš kosmický soused ve fázi úplňku prochází zemským stínem. Nejkrásnější měsíční zatmění - to úplné - je vždy bezednou inspirací pro fotografie. Na tuhle famózní podívanou si ale budeme muset počkat až do 7. září 2025. Oprášit dalekohled se ale vyplatí už letos v sobotu 28. října.

To nejzajímavější se odehraje mezi 21. a 23. hodinou. Částečné zatmění začne ve 21:35 a svého maxima dosáhne ve 22:14. Vedle Měsíce bude k vidění i planeta Jupiter. Nemusíte se bát, že o pozorování přijdete, pokud se objeví pár mraků. Ani jemná oblačnost prý nebude na škodu. Narozdíl od zatmění Slunce se to měsíční neomezuje pouze na malou část Země. Je to představení pro všechny, kdo mají o vstupenku zdarma zájem.

Předzvěst apokalypsy

Naši předkové přikládali neobvyklému dění na obloze často magické a mystické významy. Většinou se jednalo hlavně o hororové scénáře, které naháněly hrůzu. V některých kulturách považovali zatmění Měsíce za znamení božského hněvu či předzvěst katastrofy. Někdo mu přikládá nadpozemský smysl i dnes. Traduje se, že během něho může být odhaleno tajemství a že může dojít k osvobození od špatných vztahů, spíš je to ale věc osobního přesvědčení. Zatmění Měsíce je krásné a ojedinělé, ale na lidské chování či přírodu z vědeckého hlediska nemá vliv. To už by se potom spíš hodilo zaměřit na vliv úplňku jako takového.

Dalekohled nechte venku, přijdou Tauridy

Zhruba za týden se nezapomeňte nahoru podívat znovu. Okolo soboty 4. listopadu se očekává vrcholná aktivita meteorického roje Taurid. Tauridy jsou proslulé tím, že bývají velmi jasné. Jsou zaznamenané úkazy, kdy prakticky rozzářily celou noční krajinu.

V případě padajících hvězd se však doporučuje vyhledat tmavé místo s co nejmenším množstvím světelného znečištění. Ideálně se tedy vyhnout městským oblastem a odjet na venkov nebo na chalupu. Totéž se vyplatí i na listopadový svátek, v noci ze 17. na 18. listopadu, protože hvězdní nadšenci budou moci na obloze pozorovat meteory z roje Leonid. Jejich aktivita je sice kolísavá, ale i ony dokáží mile překvapit.

Studený úplněk a Geminidy

Jestli máte vánoční přání, ideální doba ho vyslovit a otestovat, jestli to vážně funguje, bude v noci ze 14. na 15. prosince, kdy očekávejte vesmírnou sprchu Geminid. Po obloze budou desítky padajících hvězd, tudíž nás čeká vrcholná podívaná roku. Pomyslnou tečkou pak bude už jen Studený úplněk 27. prosince. Proč právě ”studený”? Jednoduše proto, že tento měsíc patří zimě a chladnému počasí, a tedy odráží drsné podmínky a sílící zimu.

Zdroj: iGlanc.cz, Astro, Měsíc, Science Mag

Související články