Co se vám honí hlavou, když pohlédnete na Měsíc? Vybavíte si smečku vyjících vlků? Nebo jste spíše fanda konspiračních teorií o jeho odvrácené straně? Může pro vás symbolizovat jen tok času. Zase jsme o měsíc starší. Měsíc si každá kultura vykládala po svém. Nese v sobě mnoho skrytých významů pro ty, kteří chtějí a vědí, kde hledat.

Měsíc jako symbol tajemství

Po tisíce let si ho spojujeme s neznámým a nevysvětlitelným. Celou tu dobu se jeho fáze opakují v pravidelně po sobě jdoucích vzorcích, a proto nám pomáhá definovat čas už po celá staletí. Je jedním z nejjasnějších objektů na noční obloze a jeho přítomnost vzbuzuje úžas a úctu po celé generace. Od tenkého srpku až po plnou a jasnou tvář úplňku, jeho měnící se vzhled tajemné kouzlo umocňuje.

Mnoho kultur si proto Měsíc spojuje s nadpřirozenými jevy, magií a posmrtným životem. Někdo ho dokonce považuje za samo božstvo či přinejmenším božského posla. Podle jiných může ovlivňovat lidské chování nebo mít schopnost vyvolávat určité nadpřirozené události.

Možná nabýváte dojmu, že máme jeho chování dokonale zmapované, přesto je pro nás i po letech zkoumání často nepředvídatelné a jeho vliv na Zemi i obyvatele teprve musíme plně pochopit.

Měsíc jako symbol ženské energie

Slunce patří mužské energii, ale Měsíc té ženské. Lunární cyklus trvá přibližně stejně jako ženský menstruační cyklus, přičemž oba během té doby prochází změnami.

Měsíc je zrození, růst a obnova. Tato myšlenka zakořenila už ve starověkých kulturách a mytologiích, které Lunu považovaly za symbol bohyně noci a plodnosti. V noci poskytuje světlo a to symbolicky připomíná ochranu a bezpečí. Jako mateřská péče. Je často vnímán jako symbol intuice, emocí a citlivosti, které jsou opět považované za typicky ženské. A je mu přisuzována i symbolika cyklické povahy života, přičemž jeho fáze představují různé fáze života ženy, od menstruace přes těhotenství až po porod.

Výjimečně se v dávných kulturách objevuje muž-bůh ve spojitosti s Měsícem, v Egyptě jím byl Thoth. Tyto symbolické vazby jsou důležité pro pochopení toho, jakým způsobem byly genderové role, spirituality a mýty formovány v různých společnostech po celá staletí.

Měsíc jako symbol cyklických změn a času

Na noční obloze se ve svém pravidelném cyklu střídá o délce přibližně 29,5 dne. Růst i úbytek, měsíční fáze jsou jako přirozenost světa kolem nás. Měsíční cyklus proměn se po staletí používal k označování plynutí času a sledování kalendáře. Dalo se na něj spolehnout. Tzv. lunární kalendář se nejprve vyvinul u národů, které žily v místech, kde nebylo tak patrné střídání čtvero ročních dob (na poušti či pastvinách).

Jedním z prvních kalendářů byl lunisolární, který kombinoval energii Slunce i Měsíce. Rok měl 12 měsíců, každý začínal novoluním a trval 29 nebo 30 dní. Lunární rok byl tedy kratší než rok sluneční, proto se každé dva nebo tři rok přidával ke kalendáři měsíc navíc, aby byl v souladu s ročními obdobími.

Fáze Měsíce pomáhají označovat důležité události a svátky. Například úplněk představuje ve starověké Číně svátek poloviny podzimu, kdy si připomínají legendu o Manželce Měsíce Chang’e. Naopak v mnoha indiánských kulturách znamenalo novoluní čas obnovy a nových začátků.

Dnes se většina kalendářů řídí slunečním rokem a pohyby Země kolem Slunce. Měsíc však stále hraje důležitou roli při sledování času.

Měsíc a astrologie

V astrologii Luna silně ovlivňuje naše emoce, pocity a instinkty. Vliv má i postavení Měsíce v době, kdy jsme se narodili. Jaká bude naše osobnost, nálady, emoce a reakce na okolní svět. Říká se, že utváří způsob, jakým přistupujeme ke vztahům, jak pečujeme o druhé nebo jak velkou vazbu si vytvoříme k rodině. Někdo těmto výkladům věří, pro druhého jsou to jen báchorky. Každopádně se nad nimi můžeme zamyslet všichni, když se zrovna snažíme porozumět sami sobě. Berme to jako nástroj pro vyprávění našich osobních příběhů.

Měsíc, mýty a pověsti

Jeho svit na obloze inspiroval pro jeho magickou krásu nespočet mýtů a příběhů. Evropská legenda vypráví o muži na Měsíci. Podle ní žil kdysi na Zemi muž, který byl tak hrdý a arogantní, že se snažil dosáhnout nebeské výšky a zaujmout místo bohů. Jeho pokus však selhal a za svou aroganci byl odsouzen k tomu, že bude žít na Měsíci a bude tam trávit zbytek svých dnů sám ve věčné beznaději.

A určitě znáte pojem, že ”vlci vyjí na Měsíc”. Ten ale zrovna s lunárním cyklem nemá nic společného. Je to víc mýtus než pravda. Přesto - ať už by se to týkalo fiktivních vlkodlaků nebo jiných skutečných nočních zvířat - úplněk má v jejich životě opravdu vliv, konkrétně na chování a aktivitu. Měsíc ve své maximální fázi osvětluje noční oblohu a zvyšuje viditelnost, což výrazně ovlivňuje například lov.

Zdroj: iGlanc.cz, Moon Symbol

Související články