Letošní srpen je z astrologického hlediska naprosto unikátní a my budeme svědky úchvatného nebeského divadla pod záštitou dvou majestátních úplňků. První připadl na 1. srpna ve znamení Vodnáře, na obloze zasvítí ve 20:31. Druhý s přídomkem ”modrý Měsíc” se odehraje 31. srpna pod taktovkou citlivých Ryb ve 3:35.

Proč superúplněk?

Už pojem ”superúplněk” napovídá, že se jedná o cosi výjimečného. Setkat se s ním můžeme ale relativně pravidelně, opakuje se v cyklu po čtrnácti měsících. Říká se mu tak proto, že Měsíc je v té době co možná nejblíž k Zemi z celého roku. Působí tedy na obloze větší než obvykle. Pouhým okem si ale rozdílu zřejmě na první pohled nevšimnete. Bývají pak hned dva za sebou, no a letos to dokonce vyšlo tak, že se ”srazí” v jediném měsíci. To už tak běžné není.

Jednou za uherský rok

Právě tomu úplňku na konci měsíce srpna se přezdívá ”modrý”. Ne snad kvůli tomu, že by opravdu modrý byl (podobně jako v případě Jahodového úplňku). Tento přídomek má právě proto, že se jím označuje vzácná situace, kdy v jednom kalendářním měsíci nastává úplněk dvakrát. Jen šlo původně o špatný výklad pořekadla ”Once in a Blue Moon”, tedy jednou za modrý Měsíc, které však volně přeloženo znamená: jednou za uherský rok. Zkrátka to řekneme o něčem, co se děje jen jednou za čas.

Je pravda, že skutečně modrý nádech by Měsíc mít mohl. Kdyby splnil některou z těchto zvláštních atmosferických podmínek. Nicméně všechny tyto případy jsou ještě více vzácné.

  • Zvýšené množství prachu nebo částic v atmosféře, které by mohly rozptylovat krátkovlnné světlo, což by v důsledku vedlo k dominanci modré barvy, např. po velkých sopečných erupcích.
  • Vysoká koncentrace ledových krystalů v atmosféře rovněž může způsobit rozptyl světla a zdůraznit modrou. Děje se tak během silných arktických nebo antarktických bouřích.
  • Někdy může modře vypadající Měsíc způsobit čistě jen optický klam. Opět v tom hraje roli lom světla v atmosféře.

První úplněk pod vlivem Vodnáře

Říká se mu též Jeseteří úplněk, protože srpen je měsícem jeseteřích námluv. Z hlubin tyto ryby vyráží do mělčin, aby se třely, tím se stávají zranitelnější. Symbolika říká, že v této době přijímejte dary života a užívejte si je.

Vládnout mu bude znamení Vodnáře. To jest svobodomyslné, nezávislé až lehkomyslné znamení. Pro vás by to ale mělo znamenat, ať si vymezíte čas na zábavu i relax. Náročné pracovní úkony odložte pokud možno na jindy. Buďte spontánní, rebelští. Zároveň se vám ale ve všem tom dobrodružství může stát, že vyleze na povrch něco z minulosti. Třeba stará láska, nedořešené záležitosti… berte to jako varování a nevstupujte znovu do téže řeky. Raději to uchopte a celé uzavřete.

Druhý úplněk pod vlivem Ryb

Snové Ryby ukončí letní prázdniny s další dávkou kosmického dramatu. Ultra vodní energie modrého Měsíce otevírá srdce a mysl pro všechny věci, které bublají pod povrchem. Které nás nutí čelit svému zastíněnému ”já”. Opřete se do toho. Zní to intenzivně? To proto, že to tak i je. V tom nejlepším slova smyslu.

Vlastně i díky tomu, že jsou Modré úplňky tak vzácné, astrologové věří, že to odpovídá duchovní povaze této lunace. Ryby jsou znamením všeho mystického, od duchovna až po podvědomí a naše sny. Proto zalarmujte všechny své smysly. Zprvu možná budou vaše emoce potlačené, je to vlivem Saturnu, který se s konkrétně tímto úplňkem pojí, ale nakonec budete vybídnuti k tomu, abyste odhalili své nejhlubší touhy a naplno se pustili do svých největších snů.

Zdroj: iGlanc.cz, Pop Sugar, Astrohled, Deník

Související články