Srpen - superúplňky a Perseidy

Srpnová obloha nás tuze uchvátila. Začalo to hned prvního dne v měsíci, kdy jsme mohli pozorovat jeden ze dvou superúplňků. Přešlo to v nejoblíbenější meteorický roj Perseidy, kterým se říká též ”slzy svatého Vavřince”, podle světce, který byl za své dobré skutky 10. srpna 258 umučen. Ve skutečnosti ale na obloze neslzí Vavřinec, nýbrž kometa označovaná jako 109P/Swift-Tuttle. To ona je mateřským tělesem Perseid, které jsou činné od 17. července do 24. srpna. Pokud jste tedy propásli jejich hlavní aktivitu, ještě máte šanci to dohnat. Dalekohled nepotřebujete, jen být co nejdál od světelného znečištění. A nezapomeňte si deku.

Prázdniny symbolicky uzavře druhý superúplněk zvaný Modrý měsíc. Zní to magicky, ale nazýváme tak jev dvou úplňků v jednom měsíci, přičemž k tomu dochází jen velmi zřídka, Once in a Blue Moon… Díky své vzdálenosti vůči Zemi se bude Měsíc jevit větší než obvykle. Nejlepší doba pro pozorování bude 30. srpna okolo půl osmé večer.

Září - tanec tří planet

Na noční obloze můžete spatřit planety Jupiter a Uran pospolu. Vodítkem pro jejich nalezení ve vesmírném mraveništi bude souhvězdí Býka. V noci ze 4. na 5. září bude kolem Jupiteru procházet Měsíc.

Okolo podzimní rovnodennosti hledejte i Merkur. Ten už byl v největším lesku v dubnu, ale jelikož mnoho příležitostí k jeho spatření nemáme, neotálejte. Jeho jasnost bude stoupat od poloviny září a nejlépe ho uvidíte 22. září. A druhá polovina měsíce nabídne i tzv. zvířetníkové světlo. Viditelné je jako slabý zářící kužel, vypadá trochu jako paprsek lampy svítící vzhůru. Znovu platí, že čím dál budete od rušivých elementů v podobě umělých světel, tím lépe.

Říjen - Orionidy a zatmění Měsíce

Pokud byste se při novu 14. října zrovna nacházeli poblíž Ameriky nebo Mexického zálivu, pozorovali byste zatmění Slunce. Necestovatelé si budou muset počkat až na úplněk 28. října, na svátek naší republiky, kdy dojde k částečnému zatmění Měsíce zemským stínem. Bude jen nepatrné, zato viditelné pouhým okem.

Ještě předtím ale vyhlížejte Orionidy, které pravidelně měsíc říjen přináší na naši oblohu. Jedná se o vůbec nejhojnější meteorický roj, tento je spojený s Halleyovou kometou. Nejpříznivější podmínky pro jejich pozorování budou z 21. na 22. října, a protože se jedná o víkend, můžete si pro tuto úchvatnou podívanou vyhradit romantickou noc. Ideální příležitost utéct s partnerem daleko za město. Nezapomeňte si připravit spoustu přání, budou ”padat hvězdy”. Jméno tohoto roje není tak mučednické jako v případě Perseid. Orionidy se jim říká podle souhvězdí Oriona.

Listopad - zazáří Tauridy a Leonidy

Zejména začátkem večera 4. listopadu pohlédněte nahoru, abyste si užili meteorický roj Taurid. Měsíc nebude rušit, proto neváhejte. Zvláštností Taurid je, že se s nimi pojí velmi jasné tzv. bolidy. Někdy září tolik, že rozsvítí celou krajinu.

Na další státní svátek, tentokrát v noci ze 17. na 18. listopadu ”připlují” na oblohu Leonidy. Jejich aktivita je kolísavá, ale dokáže nebývale překvapit. Ve výjimečných případech totiž může tento roj v souhvězdí Lva způsobit meteorický déšť. V listopadu 1966 se dalo za pouhých dvacet minut pozorovat až sto tisíc Leonid.

Kromě meteorických rojů budou v listopadu soupeřit o pozornost planety Jupiter a Venuše. Ale tady jasně vítězí Venuše, která bude až pětkrát jasnější.

Prosinec - až 150 splněných přání za hodinu

Popularitou přinejmenším podobně jako Perseidy jsou na tom prosincové Geminidy. Jen nás jejich pozorování tolik netáhne, vzhledem k mrazivému počasí. Ovšem jestli máte hodně teplé oblečení, podmínky jsou zaručené - v noci ze 14. na 15. prosince hvězdáři slibují až 150 splněných přání za hodinu. Geminidy jsou o to zajímavější, že jejich mateřským tělesem není kometa, ale asteroid Phaeton, jméno nese podle syna boha Hélia. Kdo jste znalý antické mytologie, tak víte, že Phaeton havaroval se slunečním spřežením a zahynul po srážce s Diovým bleskem.

Rok symbolicky uzavře ”vánoční výzdoba” v podobě Zimního šestiúhelníku, kdy na nebi zazáří nejjasnější hvězdy. Mimo města jej bude protínat Mléčná dráha.

Zdroj: iGlanc.cz, Deník, Kudy z nudy, Astro, Hvězdárna

Související články