Měsíční fáze. Jeden z prvních astronomických cyklů, kterých si lidé hned po střídání dne a noci všimli. Někdy vidíme jen úzký srpeček, jindy obrovské zářící kolo včetně kráterů. Ve škole jsme se učili jeho tvar a fázi určit podle naší abecedy, D jako dorůstá, C jako couvá. A všechny své kosmické podoby vystřídá průměrně během 29,5 měsíce. Období, kterému se říká lunace. Můžete si všimnout velké podobnosti s délkou ženského menstruačního cyklu, proto je Měsíc v mnoha kulturách spojován s ženskou energií.

Co znamenají fáze Měsíce?

Ve starověku měly fáze Měsíce nadpozemský význam a spojovaly se s různými bohy a bohyněmi. Hlavně v závislosti na tom, kolik světla během nich dopadalo na naši planetu. Měsíc nás fascinovat nepřestal a mnoho současných myslitelů stále věří, že každá fáze má svůj specifický význam a jiný druh energie. Dnes se tu energii pokusíme pochopit, abyste ji mohli využít ve svůj prospěch.

Nov

Je začátkem nového lunárního cyklu. Měsíc nevidíme. Je na počátku cesty. Novoluní je tedy symbolicky spojeno s novými začátky a nastavováním nových cílů. Chcete zahájit nový projekt, změnit práci nebo své návyky, začít hubnout? Je ideální čas. Novoluní poskytuje pro nové cíle ideální energii. Pokud vás nenapadá nic konkrétního, stejně se můžete zamyslet nad tím, čeho byste v dalším měsíci rádi dosáhli.

Dorůstající srpek

Za pár dní se Měsíc objevuje večer nad západním obzorem v podobě úzkého srpku, kterému se v anglickém jazyce říká Waxing crescent. Jeho energie narůstá a my s ní, proto začněte na svých plánech a cílech pracovat. Uvidíte, jak spolu s lunou poroste vaše sebedůvěra, že činíte správně. Hodně lidí uvádí, že se právě v této fázi Měsíce cítí nejsebevědoměji. Tak své sny konečně proměňte ve skutečnost nebo si domluvte rande, na které už tak dlouho čekáte.

První čtvrt

Měsíc vypadá jako D a je to také nejvhodnější období pro pozorování dalekohledem. Lunární cyklus je v poloviční síle, vhodný čas k sebereflexi. První čtvrt vybízí k tomu, abyste se zastavili a zamysleli nad tím, jak vše postupuje. Máte správný směr? Nechcete něco ještě změnit? Zároveň je čas slavit! Pochvalte se za to, čeho jste doposud dosáhli a na co jste hrdí. Vezměte si den volna, něco si kupte nebo zajděte na drink.

Dorůstající Měsíc

Už je vidět téměř celý a jeho síla vrcholí. Odborníci na lunární cyklus spojují tuto fázi se dvěma zdánlivě protichůdnými pojmy - uvědoměním a akcí. Takže své další kroky pečlivě promyslete. Zaměřte se na detaily, uvnitř sebe i ve vnějším světě. Intuice teď pracuje na plné obrátky, takže chytejte signály a jakýmkoliv pochybnostem věnujte pozornost. Je také nejlepší čas na meditaci a mindfulness cvičení.

Úplněk

Naprosté vyvrcholení cyklu. Září na obloze v celé své kráse a v dávných dobách se říkalo, že právě tehdy je měsíční bohyně na špičce své moci. Moderní astronomie říká, že úplněk je zkrátka doba maximální energie, kterou lze využít k vhledu a růstu. Ideální chvíle něco pochopit, porozumět, udělat krok do neznáma. Nad čím váháte a nemůžete se pořád odhodlat? Stejně tak pokud přemítáte, zda je pro vás současný partner ten pravý, teď vám Měsíc jasně osvětluje myšlenky.

Couvající Měsíc

Úplněk pominul, vše se stahuje. Čas na hodnocení, rekapitulaci a bilancování. Úbytek nadšení a energie je naprosto normální, ale na škodu to není. Budete díky tomu více introspektivní. Podívejte se zpětně na poznatky z úplňku a jestli jdete správně, pokračujte.

Poslední čtvrt

Duchovní odborníci jsou toho názoru, že teď je čas zbavit se všeho, co vás brzdí. Zejména emocionální zátěž. Nechte ji za sebou. Jestli jste čerstvě po rozchodu nebo vás někdo naštval, Měsíc vás vybízí k tomu, abyste tu bolest přestali nosit. Můžete si pomoci měsíčním nebo očistným rituálem. Promluvte si s někým. Hlavně pusťte vše zbytečné.

Ubývající srpek

Síla Měsíce je na velmi nízké úrovni, vidíme z něj jen malý srpeček levé strany. Jste blízko nového začátku, ale teď je na vás, abyste se věnovali sobě. Jestli se vám nepodařilo dosáhnout všeho, co jste si předsevzali, dejte si pauzu, odpočiňte si. V dalším cyklu můžete své úsilí zdvojnásobit. Teď pečujte o své emoce a fyzické potřeby. Soustřeďte se na radost, krásu a pozitivní okamžiky ve svém životě.

Zdroj: iGlanc.cz, The Law of Attraction, Měsíc

Související články