Když se historie mísí s medem

V Mladostově, malebné vesničce v Českém ráji, žije Martin Dědek, vášnivý včelař s nezměrným nadšením pro své řemeslo. Při našem setkání mě zaujala hloubka jeho znalostí a vřelost, s jakou hovořil o včelách. Na první pohled byl jeho včelařský svět plný radostí, ale jak jsem brzy zjistila, skrýval i nemalé výzvy.

„Včelařství není jen o medu,“ začal Martin s úsměvem, když mě vedl ke svým úlům. „Je to o péči, ochraně a neustálém učení.“ Při těchto slovech mi v uších stále znělo, že tento muž, který tráví většinu svého života mezi včelami, je zároveň alergický na jejich bodnutí. Stejně jako já. Představa, že bych měla vstoupit mezi tisíce těchto malých živočichů, mě naplňovala neklidem. Přesto jsem se rozhodla výzvu přijmout.

Zkrocení divokých včel

Martina fascinovala nejen současná práce se včelami, ale i jejich dlouhá historie. „První zmínky o včelařství pocházejí z jeskynních maleb starých více než 2000 let,“ vyprávěl s nadšením. „Včelařství se od té doby vyvíjelo po celém světě, v různých podobách, a dnes je důležitým řemeslem na všech kontinentech.“ Martin sám procestoval mnoho zemí, kde se setkal s odlišnými přístupy k chovu včel, a přesto se rád vrací do svého rodného Českého ráje, kde si zamiloval práci v klidu a harmonii s přírodou.

„Včela medonosná, Apis mellifera, je jedním z nejrozšířenějších druhů včel na světě,“ vysvětloval mi, zatímco jsme se blížili k úlům. „Existuje ale téměř 19 000 druhů včel, z nichž mnohé hrají klíčovou roli v opylování rostlin. Bez nich bychom neměli většinu ovoce a zeleniny.“

Medová alchymie

Martin mi pak ukázal různé části úlu a vysvětlil, jak celý včelařský rok probíhá. Včely mají velmi složitý životní cyklus a jejich úspěšné zazimování je klíčem k přežití celého společenství. „Je důležité, aby včely měly dostatek zásob na zimu,“ pokračoval, když jsme otevírali jeden z úlů. „Většina včelařů jim po odebrání medu dodává cukerné roztoky, aby měly dostatek energie na přežití chladných měsíců.“

V momentě, kdy jsme nahlédli do úlu, jsem pocítila napětí. Včely byly překvapivě klidné, ale můj strach z možného bodnutí stále přetrvával. „Nebojte, jsou to hodné včely,“ uklidňoval mě Martin, když viděl, jak nervózně se ošívám. Oblečená v ochranném včelařském obleku jsem se přesto cítila jako v horké sauně, ale představa, že bych se vystavila nechráněna, mě děsila ještě více.

Královna mezi dělnicemi

Při dalším pohledu do úlu mi Martin začal vysvětlovat význam matky včelstva: „Matka je středobodem celého společenství, bez ní by včelstvo zahynulo, protože by nemohlo produkovat nové dělnice.“ Zajímavé bylo, že včely samy dokážou poznat, kdy je čas vyměnit starou matku za novou. Proces této výměny je fascinující. „Matka je krmena mateří kašičkou, což je v podstatě zázračný elixír, který z obyčejného vajíčka vytvoří královnu.“

Podívali jsme se na různé fáze vývoje včel a Martin mi vysvětlil, že dělnice mají během svého života několik rolí – od úklidu úlu až po stavbu pláství a shromažďování nektaru. „Dělnice se vylíhnou po 21 dnech a dožijí se jen asi 45 dnů, během nichž neustále pracují,“ dodal s obdivem.

Alergický hrdina mezi včelami

Jedním z nejpřekvapivějších momentů pro mě bylo zjištění, že Martin trpí alergií na včelí bodnutí. „Ano, je to tak,“ přiznal s úsměvem. „Každý včelař se někdy s bodnutím setká, ale u mě je to o něco komplikovanější. Mám alergii, která se projevuje otoky a někdy i dýchacími obtížemi.“ Přesto ho jeho vášeň pro včelaření neopustila. „Někdy je to riskantní, ale pro tu radost z práce se včelami to stojí za to,“ dodal.

Přiznám se, že jeho odhodlání mě fascinovalo a zároveň jsem se cítila mnohem odvážnější v situaci, kdy jsem byla v obležení tisíci bzučících včel. Martin mi také prozradil, jak se chrání před případnými komplikacemi: „Mám vždy po ruce léky a v případě nejhoršího mám i přístup k epipenu.“

Ruce v medu a srdce na dlani

Po celém tom povídání jsem dostala možnost si péči o úl vyzkoušet sama. Pod Martinovým dohledem jsem otevřela úl a pomalu začala manipulovat s rámky plnými včel. Zpočátku jsem měla pocit, že mi každou chvíli nějaká včela probodne ochranný oblek, ale postupně jsem získávala jistotu. Martin mě naváděl, jak správně držet rámky, aby se včely neznepokojily, a učil mě rozpoznat zdravé plástve.

„Vidíte, tady je plást, kde se vylíhly nové včely,“ ukazoval mi. Bylo to fascinující, vidět tento malý zázrak přírody na vlastní oči. Každý úl je svým způsobem živým organismem, kde každá včela má svou roli a přispívá k celkovému blahu společenství.

Sladká pravda o medu

„Ne každý med je opravdu kvalitní,“ upozornil mě Martin, když jsme si povídali o tom, jak se orientovat při výběru medu. „Mnoho medů, které najdete v supermarketech, je bohužel falšovaných. Až 90 % medu v amerických supermarketech a kolem 60 % v evropských obchodech je upraveno tak, že už nesplňuje definici pravého medu.“

Jak tedy poznat kvalitní med? „Pravý med by měl přirozeně krystalizovat,“ vysvětluje Martin. „Když se otočí sklenice s medem, měl by se med táhnout a po nějaké době začít tuhnout. Jedinou výjimkou je akátový med, který krystalizuje pomaleji.“ Kromě toho by měl med obsahovat pyl a další přírodní složky, které se nesmí odstranit, pokud má med splňovat svou přirozenou definici. „Med, který je chemicky upraven nebo je z něj odstraněn pyl, už není pravým medem,“ dodává.

Medový trhák mezi superpotravinami

Existuje mnoho druhů medu, které se liší podle rostlin, z nichž včely sbírají nektar. Kromě klasického květového medu můžete narazit na lesní med, lipový med, a také již zmíněný akátový med. Každý z těchto druhů má své specifické vlastnosti a chuťové nuance. Květový med je světlý a jemný, lesní med je tmavší a výraznější, zatímco akátový je světlý, téměř průhledný, a má jemnou, sladkou chuť.

„Med je nejen lahodný, ale i velmi zdravý,“ zdůrazňuje Martin. Obsahuje řadu živin, které prospívají našemu tělu, včetně vitamínů, minerálů, enzymů a antioxidantů. Med je známý svými antibakteriálními účinky, podporuje imunitu a je skvělým přírodním sladidlem. „Navíc je med bohatý na jednoduché cukry, jako je glukóza a fruktóza, které poskytují rychlou energii,“ dodává.

Český med: Tajný recept na úspěch

Když přišla řeč na kvalitu medu, Martin hrdě zdůraznil, že Češi mohou být na svůj med právem pyšní. „Český med je ve světě velmi ceněný pro svou kvalitu. Naše země má jednu z největších hustot včelařů na světě a díky tomu je i český med vysoce kvalitní a poctivý.“ Tento med se dostává nejen na stoly českých domácností, ale i do světoznámých produktů, které si získaly prestiž po celém světě.

Jedním z nejzajímavějších faktů, které mi Martin prozradil, je, že český med se používá při výrobě slavné irské whisky Tullamore Dew, konkrétně do novinky na trhu, Tullamore Dew Honey. Mimochodem, je skvělá! „Je to jedna z mála whisky, kde se používá med, a není to jen tak obyčejný med – je to med z Čech,“ prozradil mi s hrdostí v hlase. Takový detail dodává českému medu punc exkluzivity a ukazuje, jak si tento přírodní produkt získává respekt na globální úrovni.

Včelaření se musí zažít! Překonáte strach

Na konci dne jsem byla nejen unavená, ale také nesmírně obohacená. Práce včelaře je náročná a vyžaduje nejen fyzickou, ale i mentální odolnost. Ale ta radost, když vidíte výsledky své práce, je nezměrná. „Není nic lepšího než si večer sednout s hrnkem čaje a vlastním medem,“ říká Martin s úsměvem.

Moje dobrodružství ve včelím světě mě naučilo mnohé – o včelách, o přírodě, ale také o mně samotné. Překonala jsem svůj strach a vyzkoušela si něco, co bych si nikdy dříve nedokázala představit. Ačkoliv jsem si domů přivezla pár menších otoků, byla to zkušenost, kterou bych za nic nevyměnila. Pokud někdy budete mít možnost se podívat na práci včelaře, neváhejte! Je to fascinující svět plný sladkých zážitků. Ale nezapomeňte na ochranný oblek – i když vám někdo bude říkat, že jsou včely hodné, lepší je být připraven!

Zdroj: iGlanc.cz