Začněte tím, že si určíte časový úsek a první den, kdy s plánem začnete. Nemusí být nutně od pondělí do neděle. Úsek vychází z toho, jak často nakupujete. Je jedno, jestli je to dvakrát týdně, nebo dvakrát měsíčně, po tu dobu byste měli mít doma základní potraviny, jako je ovoce, zelenina, mléčné výrobky a suroviny na všechno, co chcete vařit. První den je ten, kdy domů přinesete zásadní část zásob. Může to být velký sobotní nákup, den, kdy se koná farmářský trh, den, kdy přebíráte bedýnku...
1. Před dnem D
Den před nákupem byste měli projít lednici a do plánu na další období především zařadit, co v ní zbývá. Z ovadlé zeleniny polévku, osamělý tvaroh upotřebit do pomazánky nebo na pečení. Pokud jsou v ní potraviny už nepoživatelné, je dobré zamyslet se nad tím, proč se to stalo – nakoupili jste jich moc? Chtěli jste z nich něco uvařit, a neudělali jste to. A byl to jen náhodný exces, který se občas přihodí každému, nebo váš plán nefunguje? A protože dnes máte lednici nejprázdnější, je dobrá chvíle na to, ji umýt. Omrkněte taky spíž. Pokud je dobře organizovaná, na první pohled vidíte, co je potřeba doplnit.
2. Naplánujte jídelníček
Nemusí vám nutně viset na nástěnce, ale měli byste si každý den přesně představit, co vás čeká. Od snídaně po večeři, včetně toho, když vás honí mlsná. I když sepisování jídelníčku působí jak vystřižené z Pelíšků, než vám plánování přejde do krve, hodně pomáhá. Nejdůležitější je, aby plán vycházel z vašeho životního stylu – pokud víte, že ve středu přijdete pozdě a vyšťavení, mělo by na vás čekat připravené jídlo z úterka nebo byste měli mít možnost vytáhnout hotovku z mrazáku.
3. Nákupní den
Na nákup si vyhraďte dost času. Nejde jen o dobu, co mu věnujete v obchodě, ještě důležitější je čas, který mu musíte věnovat doma. Věnujte péči tomu, co jste přinesli. Ukliďte, co kam patří, zejména pokud se potravina prodává v obalu, který nevyhovuje dalšímu skladování. Mouky a cukry přesypte do dóz, aby je nenapadli škůdci a příště jste zase hned viděli, co dochází (a nežili v marných iluzích, že někde máte ještě zastrčený pytlík polohrubé, vždyť jste ji „tuhle kupovali“). Zeleninu dejte do správného šuplíku v lednici, křehké druhy zabalte do vlhké utěrky. Sýry a šunky vybalte z obalů, pokud nejsou vakuované, a uložte je. Maso, které máte v plánu použít později, očistěte, případně rovnou nakrájejte a zamrazte.
4. Dodržujte plán
V následujících dnech byste měli plus minus dodržet jídelníček. Když dojde ke změně a neplánovaně jíte mimo domov, hotové jídlo nebo suroviny zamrazte. Budou se hodit jindy. Jestli váš plán pravidelně selhává, stala se chyba. Odhalte ji a zkuste najít řešení.
5. Alternativní nákupy
Spousta rad dobře pasuje na nákupy na jednom místě, obvykle v supermarketu. Dávám je taky, protože tam nakupuje většina lidí. Plán ale dobře funguje, i když nakupujete ve specializovaných obchodech, jen je tam víc proměnných. Pokud berete maso ve větším množství přímo od farmáře, když poráží, máte „nákupní den“, kdy byste ho měli očistit, zpracovat, případně rovnou nakrájet nebo rozdělit na porce. Následně se k němu chovejte jako ke zbytkům v lednici – tedy před nákupním dnem si promyslete, co je k dispozici a mělo by se zpracovat, a tomu přizpůsobte nákup čerstvých potravin. Odebíráte-li bedýnky, u nichž si nevybíráte, jaké potraviny a kolik jich přesně přijde, tvoří se jídelníček a následný plán nákupů až poté, co zjistíte, co máte k dispozici. Podobně jako Bein tematický jídelníček obvykle bedýnka trochu navádí, co se bude vařit.
Zdroj: časopis Gurmet