Nikde na světě nemají na stole tolik vánočního cukroví jako v Česku a na Slovensku, trochu se blíží snad jen Rakousko, s nímž máme společnou historii i základ kuchyně. Nějaké sladkosti ale patří k oslavám všude, obvykle si vystačí se dvěma třemi druhy. Ve Velké Británii jsou to mince pies se sušeným ovocem, ve Skandinávii kořeněné perníčky, v USA si potrpí na cookies zdobené ve vánočním duchu. Italové si rádi smlsnou na sušenkách amaretti nebo cantuccini, nejde ale vysloveně o vánoční druhy, jedí je během celého roku.
Vrchol svátečního menu
Výrazná tradice, která se u nás neuchytila, je pečení vánočního dortu. Bez něj se překvapivě neobejdou skoro nikde. Ve Francii se podává poleno, tedy roláda stylizovaná jako kus kmenu. Jde o sladkou obdobu staré keltské tradice, při níž se na ohni celou noc pálilo velké, ozdobené poleno. Popel se pak uschoval a používal k léčbě či náboženským účelům. Britové se zase neobejdou bez typického pudinku ze sušeného ovoce a loje a bez vánočního dortu, který je také ze sušeného ovoce a s jehož přípravou se začíná už šest týdnů před Vánoci. Aby vydržel, prolévá se štědrým množstvím brandy. V Itálii si potrpí na pannetone, vysoké kynuté pečivo. Jeho příprava je poměrně složitá a skýtá mnoho nástrah, takže většina Italů pro ně beze studu zamíří do obchodu. Pro nás originální pojetí vánočních svátků mají na Novém Zélandu. V prosinci tady vrcholí léto, takže lidé slaví nejčastěji na pláži, grilují mořské plody a kuře a podávají oblíbený sněhový dort Pavlova.
Kdy se slaví
Dárky se nejdříve, tedy už 24. prosince, rozbalují u nás, na Slovensku, v Německu či Rakousku. A také v Polsku, kde je 24. normální pracovní den. Dárky si nadělují s první vycházející hvězdou a teprve poté následuje sváteční večeře. Naopak to mají v Portugalsku – tam obvykle čekají až po vánoční mši, ale v rodinách s malými dětmi se smí obdarovávat už po večeři. V anglosaských zemích se rozbaluje tradičně 25. prosince ráno. Vyslovenými šťastlivci jsou ale děti ze Španělska a z Itálie. V obou zemích se totiž slaví hned dvakrát: na Boží hod a začátkem ledna. Tudíž se dárky rozdávají také dvakrát. Nejvlažněji oslavy probíhají v Belgii. I tady je 24. prosince pracovní den, večer tráví Belgičané s rodinou či přáteli doma nebo v restauraci. Dárky, obvykle jen drobnosti, si rozbalují na Boží hod ráno a rodina se schází až na slavnostní večeři.
Kdo se stará o dárky
Ač se zdá, že americký Santa Claus válcuje celý svět, stejně jako se my držíme Ježíška, drží si svého ducha Vánoc i další země. Angličané a Francouzi mají Otce Vánoc. V Německu naděluje Vánoční muž a v některých končinách Jezulátko, to se stará i o Rakousko. V Polsku je to Mikuláš, v Itálii mají na výběr dokonce ze tří dárců – Babbo Natale je podobný Mikuláši, Gesù Bambino Jezulátku, dárky v lednu roznáší čarodějnice Befana. V řadě států má dárky na povel děda – v Bulharsku děda Koleda, v Chorvatsku děda Božičnjak a v Rusku děda Mráz. Asi nejzvláštnější zvyky má Argentina, kde dárky naděluje kůň, a Polynésie – tady je nosí obrovský krab.
ŠVÉDSKÉ PERNÍČKY PEPPARKAKOR
2 PLECHY: příprava 30 MINUT, pečení 30 MINUT
Suroviny:
- hladká mouka 400 g
- cukr krupice 200 g
- rozpuštěné máslo 150 g
- med 50 ml
- voda 100 ml
- mletý zázvor ½ lžíce
- mletý hřebíček ½ lžíce
- mletá skořice 1,5 lžíce
- mletý kardamom 1 lžička
- jedlá soda ½ lžičky
BÍLKOVÁ POLEVA:
- bílek 1 ks
- cukr moučka asi 225 g
Postup:
- V míse smíchejte všechny suroviny a vypracujte hladké těsto. Může i trochu lepit, ale mouku nepřidávejte, perníčky by byly tvrdé. Těsto zabalte do potravinářské fólie a nechte přes noc odležet v lednici. Druhý den z něj vyválejte tenký plát (ideální výška je jen 1–2 milimetry) a vykrájejte libovolné tvary. Vyskládejte je na plech vyložený pečicím papírem a pečte v troubě předehřáté na 200 °C asi 5 minut. Pak je na plechu nechte vychladnout. Trochu dojdou a zpevní se.
- Bílek v misce lehce prošlehejte vidličkou, aby se netáhl, a pak postupně přidávejte cukr. Můžete zvolit rychlejší cestu a použít metličku nebo elektrický šlehač, lepší je ale směs třít lžící, nedostane se do ní tolik vzduchu. Cukr přidávejte, dokud nebudete spokojeni s konzistencí polevy. Pokud použijete všechen, vyjde poleva poměrně hustá, asi jako zubní pasta. S tou se nám ovšem pracovalo nejlépe. Vychladlé perníčky ozdobte podle fantazie a nechte polevu zatuhnout. Skladujte je v chladu.
Tip:
Švédská klasika je kořeněnější a tenčí, než jsme zvyklí u našich perníčků. Nejlépe chutná s šálkem horkého čaje.
BRITSKÉ MINCE PIES s brusinkovou náplní
ASI 24 KS, pečení 1 HODINA, příprava 1 HODINA, 20 MINUT
Suroviny:
TĚSTO:
- hladká mouka 250 g
- studené máslo 125 g
- cukr moučka 25 g
- vejce 1 ks
- kůra z ½ citronu
- žloutek na potření
NÁPLŇ:
- mražené brusinky 300 g
- likér Cointreau 60 ml
- třtinový cukr 75 g
- mletá skořice 1 lžička
- mletý hřebíček 1 lžička
- sušený zázvor 2 lžičky
- mleté nové koření ½ lžičky
- mletý muškátový oříšek ½ lžičky
- rozinky 150 g
- kandovaná citrusová kůra 30 g ";i:10;s:32:"kůra a šťáva z 1 pomeranče ";i:11;s:17:"tuzemák 5 lžic ";i:12;s:14:"med 2 lžíce ";i:13;s:30:"vanilkový extrakt ½ lžičky
Postup:
- Nejprve připravte těsto: v míse smíchejte mouku, moučkový cukr a citronovou kůru. Přidejte na kostičky nakrájené máslo a vypracujte směs podobnou drobence. Vmíchejte vejce a pořádně těsto propracujte. Kdyby se drobilo, přidejte trochu studené vody. Pracujte rychle, aby se těsto zbytečně nezahřívalo. Pak ho odložte na 1 hodinu do lednice.
- Mezitím připravte brusinkovou náplň: do hrnce vlijte cointreau, přidejte třtinový cukr a nechte ho rozpustit. Vsypte brusinky a všechno koření, pomerančovou kůru a šťávu, rozinky a kandovaný citron. Promíchejte a vařte na mírném ohni asi 20 minut. Pak směs stáhněte z ohně a vmíchejte rum, extrakt a med. Nechte zchladnout.
- Připravte formu na minimuffiny (nebo klasické muffiny, jestli malé nemáte) a vymažte ji máslem. Těsto rozdělte na poloviny, jednu část vraťte do lednice, druhou vyválejte na placku vysokou asi 2–3 mm. Z těsta vykrájejte kolečka a vyložte jimi důlky ve formě. Pak vyválejte druhou část těsta a vykrájejte z něj hvězdičky nebo jiné tvary na ozdobu.
- Košíčky naplňte brusinkovou směsí, zdobte hvězdičkami a potřete rozšlehaným žloutkem. Pečte v troubě předehřáté na 180 °C asi 17–20 minut. Mince pies se tradičně podávají ještě teplé a posypané moučkovým cukrem, jsou ale výborné, i když vychladnou.
Tip:
Mince pies nesmějí na Vánoce chybět na žádném britském stole. Náplň se obvykle dělá ze sušeného a kandovaného ovoce, my ale na blogu Dagmar Heřtové objevili tuhle brusinkovou verzi.
ANGLOSASKÉ MÁTOVÉ PLACIČKY
ASI 25 KS, pečení 45 MINUT, příprava 1 HODINA
Suroviny:
- cukr moučka asi 500 g
- změklé máslo 2 lžíce
- smetana ke šlehání 2 lžíce
- světlý kukuřičný sirup 1 lžíce
- citronová šťáva 1 lžička
- mátový extrakt 1 a ½ lžičky
POLEVA:
- hořká čokoláda 200 g
- kokosový olej 2–3 lžíce
Postup:
- V míse smíchejte smetanu, sirup, mátový extrakt, citronovou šťávu, máslo a postupně přimíchávejte prosátý cukr, než získáte snadno tvarovatelnou hmotu. Vyválejte z ní váleček a odložte na 15 minut ztuhnout do mrazáku. Pak váleček nakrájejte na kolečka a dejte do lednice. Poslední kolečko rozválejte (pracovní plochu i váleček podsypte moučkovým cukrem, je-li třeba) a vykrájejte z něj drobné tvary na ozdobu.
- Ve vodní lázni rozehřejte čokoládu s kokosovým olejem a studená kolečka do ní namáčejte (nebo je polévejte podle toho, co vám vyhovuje víc). Každý kousek ozdobte připravenými tvary, případně použijte cukrářské zdobení. Nechte polevu pořádně zatuhnout a cukroví skladujte v chladu.
Tip:
Tyhle placičky se rozplývají na jazyku a v ústech po nich zůstane jemná mátová chuť. Pokud vám v dětství chutnaly fondánové peprmintové bonbony, je anglosaská chuťovka přesně pro vás.
AMERICKÉ POPRASKANÉ SUŠENKY
2 PLECHY, pečení 45 MINUT, příprava 3 HODINY
Suroviny:
- hladká mouka 310 g
- cukr krupice 150 g
- nasekaná bílá čokoláda 40 g
- kakao 1–2 lžičky
- prášek do pečiva 1 lžička
- vejce 2 ks
- rostlinný olej 3 lžíce
- červené potravinářské barvivo
- cukr moučka na obalení
Postup:
- Čokoládu rozpusťte ve vodní lázni nebo v mikrovlnné troubě. V míse smíchejte mouku, kakao (výjimečně je lepší nějaké světlejší) a prášek do pečiva. V další misce prošlehejte vejce, olej, cukr, čokoládu a směs obarvěte na požadovaný odstín. Tekutou směs přilijte do suché a vypracujte hladké těsto, bude poměrně tuhé. Pokud je potřeba, přibarvěte ho a pečlivě propracujte, aby se barva dobře vstřebala. Pak těsto odložte na 2 hodiny do lednice.
- Z těsta vytvarujte kuličky, obalte je v moučkovém cukru a vyskládejte na plech vyložený pečicím papírem. Nechte mezi nimi dostatečné rozestupy, během pečení totiž vzniknou placičky. Pečte v troubě předehřáté na 150 °C asi 16–18 minut.
Vypadají jako zasněžené:
Jsou ideální, když chcete na Vánoce zkusit něco nového nebo s cukrovím vyrazit na výlet. Na rozdíl od tuzemských křehotinek totiž vydrží jakékoli zacházení.
ITALSKÉ CITRONOVÉ VĚNEČKY
2–3 PLECHY, pečení 45 MINUT, příprava 1 HODINA, 25 MINUT
Suroviny:
- hladká mouka 130 g
- kukuřičný škrob 90 g
- změklé máslo 113 g
- cukr krupice 100 g
- velký žloutek 2 ks
- citronová kůra 5 lžiček
- prášek do pečiva 1 lžička
- vanilkový extrakt 1 lžička
- sůl špetka
- pistácie a brusinky na ozdobu
POLEVA:
- cukr moučka 100 g
- citronová šťáva 1 lžíce
- horká voda 1 lžíce
Postup:
- Do mísy prosejte mouku, škrob, prášek do pečiva a sůl. Máslo s cukrem vyšlehejte do pěny, pak zašlehejte žloutky a vmíchejte citronovou kůru a vanilkový extrakt. Vmíchejte moučnou směs, vypracujte hladké těsto a nechte ho hodinu odležet v lednici.
- Těsto rozválejte a vykrájejte z něj ozdobné kroužky (nebo jiné tvary). Vraťte je na 15 minut do lednice, mezitím předehřejte troubu na 180 °C. Pečte asi 12 minut, aby lehce zezlátly. Nechte je vychladnout.
- Cukr utřete s citronovou šťávou a vodou na jemnou polevu a kolečka jí potřete. Ozdobte nasekanými pistáciemi, brusinkami a nechte ztuhnout. Skladujte v chladu.
Ladí to:
Tohle cukroví sází na křehkost sušenky, navinulou sladkost polevy a křupavost ozdob. Vše spolu báječně ladí.
Zdroj: časopis Gurmet, Barbora Štětinová: Redaktorka Gurmetu ráda o jídle čte, nakupuje ho, vaří i vychutnává. A ráda si o něm povídá.