KDO JE PŘIPRAVEN…
Pořiďte si sešit a zapište do něj všechno, co vám vánoční přípravy může usnadnit. Je fajn mít v něm pohromadě všechny recepty – rodinné klenoty i nové objevy – a nestrávit tři večery googlováním toho báječného návodu z loňska, který byl z nějakého blogu (jen si tak vzpomenout na ten název). Poznamenejte si, i kolik dávek z těsta děláte. Sestavte si nákupní seznam všeho, co na svátky potřebujete, a sečtěte, kolik a jaké mouky potřebujete, kolik používáte vajec, másla, kolik se sní kapra nebo brambor na salát. Díky tomu odpadne odbíhání od rozdělaného těsta, protože dojde cukr, navíc můžete leccos v předstihu nakoupit v akcích. Vypište si i zajímavé e-shopy nebo vytvořte itinerář, co je dobré mít hotové do jakého data, aby Vánoce byly v klidu. Na zbylé stránky můžete zaznamenat zajímavosti (třeba kolik daný rok stojí máslo) nebo vánoční příběhy, lepit nejhezčí vánoční fotku nebo nechat členy rodiny, aby každý napsal krátký vzkaz, jak se to dělá v knihách návštěv. Z praktického pomocníka se tak stane i cenný rodinný časosběrný dokument.
KONTROLA NASTOUPENÉ JEDNOTKY
Ještě před přípravami zkontrolujte, jestli máte všechny pomůcky, které budete potřebovat. Ideální je udělat to v rámci každoročního hloubkového úklidu, klidně už na podzim, nemusí to být v prosinci. Není nic horšího, než když nemůžete najít oblíbené vykrajovátko, o němž matně tušíte, že si ho půjčila ratolest na tvoření, nebo když dojdou cukrářské sáčky, které jste bezstarostně spotřebovali s myšlenkou, že rozhodně nezapomenete koupit nové. Pokud pořídíte nové formičky, včas je „zajeďte“, vymažte a nasucho vypečte. Úplně nejlepší je udělat v nich jednu várku těsta, aby se řádně promastily a v adventu nepřipravily žádné nepříjemné překvapení. Pracny, které je třeba vykutat majzlíkem, se nehodí nikdy, ale až budou přípravy v plném proudu, byla by to úplná katastrofa.
Z JEDNÉ VODY NAČISTO
Pokud máte jasno, do jakých druhů se letos pustíte, připravte si těsta najednou. Prakticky všechna mají máslový základ a jsou trvanlivá, takže na svou chvíli v lednici bez problémů počkají i týden. Navíc jsou kompaktní a téměř nešpiní, takže když zvolíte správné pořadí, dá se to zvládnout v jedné míse bez zdlouhavého a otravného průběžného mytí a sušení nástrojů. Nejprve namelte všechny druhy ořechů, případně je opečte a zbavte slupky, pokud to děláte, a dejte změknout dost másla. Pak se pusťte do světlých těst s jemnou chutí, například na linecké a rohlíčky. Pokračujte s těsty tmavšími, ale kořeněnými, a zakončete těsty kakaovými – perníčky, strojkovým cukrovím, ale vyšvihněte klidně i základ na vosí hnízda, pokud tedy nemáte v plánu dělat je až před Štědrým dnem, aby se ho dožila.
FAVORITÉ JAKO PRVNÍ
Je to možná nezvyklá rada, ale pokud nemáte přípravu cukroví zajetou jako perfektně promazaný stroj, začněte jako první s tím, které máte nejraději. I kdyby to byly nepečené kokosové kuličky. Díky tomu budete mít jistotu, že hvězda Vánoc nebude chybět, i kdyby se něco zvrtlo a vy nestíhali podle plánu. A buďme upřímní: nějaká nepředvídatelnost, ať už nepříjemná, jako je nemoc, nebo příjemná, třeba že vás někdo pozve do divadla, se přihodí každý rok. Není nic horšího, než když dokončíte všechna pracná cukroví, která se musí rozležet, slepovat a složitě zdobit, padnete vyčerpáním, ale na nejoblíbenější už nezbudou síly.
URČETE SI PRAVIDLA
Co svět světem stojí, perníčky se u vás doma vždycky dělaly hned po Mikuláši. Jenže vy máte tou dobou každý rok největší honičku v práci a patlání těsta je v tu dobu vážně to poslední, co vás zajímá. Vy jste pánem své kuchyně. Vymyslete si nové tradice, které vám sednou. Perníčky dělejte klidně později, nebo naopak o čtrnáct dnů dřív, pokud se potřebují rozležet. Tahle rada nesedí jen na cukroví. Klidně podle ní přehoďte zdobení stromečku ze Štědrého dne na týden před Vánoci a vánočku na tři dny po, když už cukroví nemůžete ani vidět. Vaše pohoda je důležitější než ideální načasování.
NEJSTE NA TO SAMI
Píšeme to každý rok, ale platí to pořád. Kouzlo Vánoc nenesete na bedrech jen vy. Delegujte část úkolů, nejlépe těch, které vás nejmíň těší. Do úklidu zapojte rodinu nebo někoho zaplaťte. Cukroví povyměňujte se známými, abyste získali i druhy, které zbožňujete, ale jejichž přípravu proklínáte. Pokud se na Štědrý večer schází širší rodina, nechte někoho jiného, aby upekl vánočku nebo připravil salát. Jste-li známý sólista, připravte se na šok – ostatní vám s vysokou pravděpodobností dokonce pomohou RÁDI.
USNADNĚTE SI TO
Máloco je cennější než čas. Pokud je něco, čím můžete věci usnadnit nebo urychlit, udělejte to. Zvolte jednodušší zdobení perníčků, vyškrtněte nejsložitější cukroví (pokud není nejoblíbenější, samozřejmě), nechte si nákup přivézt, i když ekonomičtější i ekologičtější je skočit do obchodu osobně. I kdybyste na každém kompromisu ušetřili jen pár minut nebo hodinu, součet suspořeného času může být obrovský. A nakonec – i hodinka s knížkou nebo pár minut lelkování s nohama nahoře se počítá.
CESTA JE CÍL
Stihnout všechno, co je podle médií a sociálních sítí pro „dokonalé prožití“ svátků nezbytné, je nemožné. Vážně není cílem vypucovat byt, napéct tunu cukroví, nakoupit hromadu dárků, vytvořit vánoční výzdobu, která vyvolá lavinu lajků na sítích, a zkolabovat pod vánočním stromkem. Zaměřte se na to, abyste důležité chvíle spíš prožívali, než dokumentovali. Odpoledne v poklidu strávené patláním těsta s dětmi se jim zapíše do paměti navždycky, a to je důležitější, než že abyste za stejnou dobu vytvořili nejméně tři druhy skvostného cukroví. Courání po městě s kamarádkou a svařákem udělá mnohem větší radost než umytá okna (stejně je brzy tma).
NEBOJTE SE ZMĚNY
Rohlíčky se u vás v rodině dělají bezkonkurenční, ale s košíčky to zas taková sláva není? V adventu je možné ochutnat rozmanité cukroví u přátel či v práci. Udělejte si degustaci, a až objevíte to pravé, poproste o recept. Hned teď, později se vám to vykouří z hlavy nebo je autor-vítěz nemusí mít po ruce. A příští rok budou nejlepší košíčky pocházet z vaší kuchyně!
LINECKÉ CUKROVÍ
2 PLECHY // PŘÍPRAVA 1 HODINA // ODLEŽENÍ DO DRUHÉHO DNE
Nejoblíbenější cukroví, které nesmí chybět snad v žádné rodině. Pokud zatím nemáte zaručený recept, vsaďte na ten náš. Linecké se bude rozplývat na jazyku.
- hladká mouka 200 g
- změklé máslo 140 g
- cukr krystal 70 g
- velký žloutek 1 ks
- kůra z ½ citronu
- sůl špetka
- malinový džem na slepení
- Mouku smíchejte se solí, citronovou kůrou a cukrem. Přidejte žloutek, na kostičky nakrájené máslo a vypracujte hladké těsto. Zabalte ho do potravinářské fólie a nechte odležet do druhého dne v lednici.
- Na pomoučněné ploše rozválejte těsto na tenký plát a vykrajujte oblíbené tvary (nezapomeňte u poloviny vykrojit střed). Přeneste je na plech vyložený pečicím papírem a pečte v troubě předehřáté na 180 °C asi 8 minut. Nechte cukroví vychladnout a pak ho slepte džemem.
- Skladujte v plechové nebo papírové krabici v chladu a nechte aspoň týden rozležet.
ROHLÍČKY V ČOKOLÁDĚ
2 PLECHY // PŘÍPRAVA 1 HODINA // ODLEŽENÍ PŘES NOC
Kakaová varianta vanilkových rohlíčků je vylepšená čokoládou a kokosem. Nejlepší propojení tradice a moderního pojetí.
- hladká mouka 300 g
- studené máslo 200 g
- cukr moučka 100 g
- mleté mandle 100 g
- vejce 1 ks
- kakao 3 lžíce
NA DOKONČENÍ
- hořká čokoláda 100 g
- máslo 50 g
- mletý kokos a cukr moučka na posypání
- Do mísy vsypte všechny suroviny na rohlíčky a rukama zpracujte těsto. Pracujte svižně, ať se zbytečně nezahřívá, úplně stačí, když se směs propojí. Nechte odležet v lednici do druhého dne.
- Z těsta postupně odebírejte kousky a tvarujte z něj rohlíčky. Sázejte je na plech vyložený pečicím papírem a pečte v troubě předehřáté na 180 °C asi 10–12 minut. Hotové rohlíčky nechte zchladnout.
- Čokoládu s máslem rozpusťte ve vodní lázni a namáčejte v ní rohlíčky, pak je ozdobte kokosem a cukrem. Nám se nejvíc líbí rohlíčky namočené do poloviny. Čokoládovou část jsme ozdobili kokosem, neponořenou posypali cukrem.
KULIČKY RAFFAELLO
ASI 60 KS // PŘÍPRAVA 45 MINUT // ODLEŽENÍ 2 HODINY
Tohle cukroví stihnete připravit, i když už Ježíšek pomalu sází dárky pod stromek. A skoro nic na ně nepotřebujete. Není nijak sofistikované ani originální, jen ho prostě nemůžete přestat jíst.
- salko 397 g
- rozpuštěné máslo 50 g
- strouhaný kokos 150–180 g + na obalování
- blanšírované mandle asi 60 ks
- Máslo smíchejte se salkem a 150 g kokosu. Směs odložte do lednice a nechte ji alespoň 2 hodiny tuhnout (klidně ji ale můžete udělat i den předem). Kokos nasákne tekutinu a kuličky se budou lépe tvarovat. Pokud by se vám směs i po odležení zdála řídká, přidejte ještě trochu kokosu, nebývá to ale třeba. Lžičkou nabírejte směs, zatlačte do ní mandli, vytvarujte kuličky a obalte je v kokosu. Uchovávejte v chladu.
PLNĚNÉ OŘECHY
2 PLECHY // PŘÍPRAVA 45 MINUT // ODLEŽENÍ TĚSTA PŘES NOC
Kontrast křehké skořápky a krémové náplně je delikátní. Pokud ořechy běžně nepečete, rozhodně je vyzkoušejte. Nejsou pracné a jejich chuť za to stojí. Do náplně se tradičně dává trochu tuzemáku, my ji ale vylepšili kořeněným rumem.
- hladká mouka 300 g
- změklé máslo 230 g
- mleté vlašské ořechy 100 g
- cukr moučka 80 g
- malý žloutek 1 ks
NÁPLŇ
- změklé máslo 125 g
- mleté vlašské ořechy 150 g
- cukr moučka 50 g
- kořeněný rum 1 lžička
- Mouku, cukr, máslo, ořechy, cukr i žloutek smíchejte v míse a vypracujte hladké pevné těsto. Odložte ho do lednice a nechte přes noc odpočinout. Druhý den z něj odkrajujte kousky, z nichž vyválejte kuličky a vmáčkněte je do formiček na ořechy. Uprostřed udělejte malý důlek, aby se do cukroví vešlo víc krému. Formičky nemusíte vymazávat, těsto jde ven dobře. Vymažte je pouze v případě, že používáte novou sadu. Pečte v troubě předehřáté na 160 °C asi 10 minut. Nechte je zchladnout a pak vyklopte.
- Máslo s cukrem vyšlehejte do pěny, přidejte ořechy, dolaďte kořeněným rumem a krémem spojujte ořechy. Jsou dobré hned. Když jim ale dáte pár dnů na rozležení, nemají konkurenci.
MASARYKOVO CUKROVÍ
2 PLECHY // PŘÍPRAVA 1 HODINA // NAMOČENÍ OŘECHŮ 1 HODINA // PEČENÍ 10 MINUT
Nenápadné a téměř zapomenuté cukroví miloval první československý prezident. Svoje kouzlo má i dnes, a kdo ho ochutná, hned chce recept. Skvěle chutná také jako chuťovka k čaji, proto se v některých rodinách peče i během roku.
- hladká mouka 300 g
- změklé máslo 200 g
- cukr moučka 100 g + na obalení
- kakao 1–2 lžíce
- žloutek 1 ks
- lískové ořechy 160 g
- Lískové ořechy namočte na hodinu do vody, pak je slijte a osušte. Mouku smíchejte s cukrem, kakaem, žloutkem a máslem, přidejte ořechy a vypracujte hladké těsto. Vytvarujte z něj válečky o průměru 5 cm a odložte na 30 minut do lednice (vydrží tam i několik dní, pokud zrovna nestíháte).
- Z válečků odkrajujte plátky o síle 0,5 centimetru a skládejte je na plech vyložený pečicím papírem. Pečte v troubě předehřáté na 180 °C asi 8–10 minut a ještě teplé obalte v moučkovém cukru. Skladujte v chladu v papírové či plechové krabici.
Tip: Na míse nejlépe vypadá kombinace v cukru obalených a čistých kousků. Na obalení se hodí i vanilkový cukr.
HUSARSKÉ KOLÁČKY
2 PLECHY // PŘÍPRAVA 1 HODINA // ODLEŽENÍ PŘES NOC
Tradiční cukroví se dnes už často nevidí, přitom skvěle chutná a je poměrně rychle hotové. Hledáte-li oblíbený kontrast pikantní marmelády a máslového těsta, které není třeba lepit, sestavovat ani namáčet, máme pro vás favorita.
- hladká mouka 300 g
- mleté vlašské ořechy 100 g
- studené máslo 200 g
- vanilkový cukr 1 lžička
- žloutky 2 ks
- rybízová marmeláda 150 g
- cukr moučka 75 g
- V míse smíchejte všechnu mouku, ořechy, vanilkový cukr a přidejte žloutky a na kostičky nakrájené máslo. Vypracujte hladké těsto, zabalte ho do potravinářské fólie a odložte přes noc do lednice.
- Těsto rozdělte na čtvrtiny, z každé vyválejte váleček o průměru asi 2 cm a odkrajujte z něj půlcentimetrové kousky. Vytvarujte kuličky, skládejte je na plech vyložený pečicím papírem a koncem vařečky do nich vytlačte důlek. Pečte v troubě předehřáté na 180 °C asi 7 minut a pak je nechte vychladnout.
- Rybízovou marmeládu smíchejte s moučkovým cukrem a naplňte ji do důlků. Uchovávejte v chladu v papírové či plechové krabici. Tip Nenechte se svázat konvencemi a na náplň zkuste použít i netradiční ostružinový nebo angreštový džem.
Zdroj: časopis Gurmet, Barbora Štětinová: Redaktorka Gurmetu ráda o jídle čte, nakupuje ho, vaří i vychutnává. A ráda si o něm povídá. Libor Budinský. Publicista Libor Budinský se věnuje světu gastronomie již dvacet let. Je autorem knihy Nejlepší pražské restaurace. Posledních sedm let je redaktorem časopisu Gurmet.