DOPŘEJTE SI… PŮST

Advent byl tradičně časem odpírání a rozjímání. Mělo to svůj smysl, posvícení skončila a jídlem se muselo šetřit, aby vydrželo celou zimu. To se nás už dnes netýká, potravin je všude nadbytek. Co nám ale v moderním životě docela chybí, je duchovní podstata adventního času. A půst. Nemusíte se vzdát všeho a strávit prosinec na kolenou v modlitbách. Něco si ale odepřít je velmi prospěšné. Může to být nějaké jídlo nebo alkohol, omezit ale můžete i sociální sítě, čas na mobilu či sledování seriálů. Nejde přitom o to, tyto zvyky ze života přímo vymýtit, spíš si uvědomit, jakou roli v něm hrají. Jestli je máte pod kontrolou vy, nebo ony vás. Advent by měl být dobou zklidnění, ale také chvějivého očekávání. Tak si ho letos dopřejte.

JEZTE VĚDOMĚ

Tady si zobnete, tohle dojíte, tyhle čokoládové ozdoby vám vlastně moc nechutnají, ale kupujete je ze zvyku už roky… To je cesta do pekel. Zkuste zpomalit a víc se na jídlo soustředit. Uvědomte si, kolik toho sníte mimoděk, ze zdvořilosti nebo proto, že chcete vyvolat nějakou vzpomínku s jídlem spojenou. Tohle jídlo stojí za to omezit. Naopak oblíbenou sladkost nebo kousek dobrého cukroví si maximálně vychutnejte, i když výživově třeba nejsou zrovna pravé ořechové.

OŘECHY DO KAŽDÉ RODINY

Kdybyste si měli vybrat jedinou potravinu, kterou byste zařadili do jídelníčku častěji, jsou to ořechy. Na téhle surovině se shodnou prakticky všechny výživové směry – jsou základem rostlinné stravy, západní dietetiky i východní moudrosti, sezonní, čerstvé a dostupné. Užívejte si je zasyrova, vařte z nich, pečte, vyrábějte odlehčené cukroví… Na druhu tolik nezáleží, mohou to být exotické pekany, makadamy či kešu, ideální jsou ale samozřejmě plody, které rostou u nás doma, tedy hlavně mandle, vlašáky a lískové ořechy. Nadarmo nepatří k symbolům Vánoc.

VYLUŠTĚNO

Zima je ve znamení tučnější stravy a pomalu vařených jídel. Pokud si chcete trochu odlehčit, případně ušetřit, a zároveň nehodláte dělat kompromisy ve výživě, vsaďte na luštěniny. Dopřávejte si husté polévky, hřejivé kořeněné dhály, teplé saláty i rozmanité placičky. Svět bobů a jejich úprav je tak pestrý, že se jich nepřejíte.

TRADIČNÍ RYBA?

Kapr osmažený v trojobalu je tradicí tak krátkou, že ji bez výčitek můžete vyměnit. Pokud toužíte po jídle, které má kořeny v historii, vsaďte na kapra v černé či modré omáčce. Anebo jednoduše podávejte takovou rybu, jakou máte rádi, ať už jde o lososa, pstruha, nebo třeba pražmu. Poděkuje vám vaše zažívání, a navíc si ušetříte zdlouhavé smažení.

CUKROVÍ JINAK

Zdravější varianty cukroví mají ještě jednu důležitou výhodu – jedná se o rychlovky. Pochutiny založené na sušeném ovoci, ořeších a ovesných vločkách připravíte v cuku letu. Na rozdíl od tradičních variací založených na másle jsou ale citlivější na teplotu, takže jim rezervujte místo v lednici, aby netrpěly střídáním teplot, nebo se dokonce nezkazily – zvlášť pokud bude zima zase spíš teplejší, jak je poslední roky zvykem. Zdravé cukroví mívá také kratší trvanlivost, takže byste ho neměli skladovat déle než dva týdny.

STRUČNĚ TUČNĚ

V rámci odlehčení vyzkoušejte i zdravější tuky. Sádlo je sice superpotravina (a zima je jeho sezona!), ale mělo by být v jídelníčku spíš vzácnější. Vsaďte na přepuštěné máslo a panenské rostlinné oleje. Poněkud nejasná situace panuje kolem oleje kokosového, který je kritizován za vysoký podíl nasycených mastných kyselin, zároveň však některé jeho složky mají prokazatelně velmi pozitivní účinky na zdraví (například kyselina laurová zvyšuje hladinu prospěšného HDL cholesterolu v krvi). Jako u všeho jde tedy spíš o míru.

NEODBÝVEJTE SE

Vánoce by měly být svátky radosti a rozjímání, ale někdy je to fakt těžké. Všechny přípravy, pečení, adventní akce a fofr v práci, člověk by potřeboval, aby měl den 40 hodin. Snadno pak sklouzneme k tomu, že v rámci šetření časem odbýváme třeba snídani. Těch 20 minut přitom v celém dni už nic nezmění. A až budete dělat plány na pečení, najděte si v harmonogramu půlhodinu na přípravu husté polévky, kterou si dáte, až skončíte – hladoví a přeslazení – s lepením lineckého. Jsou to drobné změny, které ale přinesou velké výsledky a zásadně zmírní vlčí hlad, který se zákonitě objevuje, když jídlo šidíte. Poděkuje vám vaše linie i zažívání.

VYRAZTE DO PŘÍRODY

Ze všech stran posloucháte, že Vánoce nemáte proležet u pohádek, ale máte myslet na pohyb. Ale víte co? Ono nejde jen o něj. Mimořádně zdravé je totiž i to, že prostě vypadnete z domu. Od obrazovek, od jídla a někdy i od příbuzných. Najděte si čas na každodenní procházku. Je to univerzální lék na vyčištění hlavy, zaručeně funguje proti stresu, nervům z práce i na protivnost (vaši či cizí). Procházky v přírodě za každého počasí jsou mimochodem jedním z hlavních bodů hygge (jojo, není to jen teplá deka a kakao). Vyzkoušejte a dáte Skandinávcům za pravdu.

ZRÁDNÉ PŘEDSEVZETÍ

O Vánocích jste se utrhli ze řetězu, ale svatosvatě si slibujete, že od 1. ledna začnete s přísnou dietou? Raději nepodnikejte žádné radikální kroky. Náš organismus má v zimě jiné nároky na výživu a salát ze syrové zeleniny mu moc neprospěje. Pokud chcete udělat něco pro zdraví, omezte průmyslově zpracované potraviny a s odlehčením jídelníčku počkejte na jaro. Je to mnohem přirozenější a vše vám půjde snáz.

HRACHOVÝ VÁNOČNÍ KRÉM

6 PORCÍ // PŘÍPRAVA 40 MINUT

  • žlutý či zelený loupaný půlený hrách (namočený 30 minut předem) 500 g
  • voda 750 ml
  • sušená majoránka 2 lžičky
  • česnek 2 stroužky
  • sůl a pepř

Postup:

  1. Namočený hrách propláchněte a dejte do hrnce. Zalijte vodou a vařte 30–35 minut na mírném plameni. Přidejte sušenou majoránku a najemno nastrouhané nebo prolisované stroužky česneku a polévku rozmixujte dohladka. Hotový hrachový krém dochuťte solí, pepřem a podávejte.

Tip: Krém servírujte s celozrnnými krutony a opečenou parmskou šunkou.

PEČENÝ LOSOS V OŘÍŠKOVO-BYLINKOVÉ KRUSTĚ

3 PORCE // PŘÍPRAVA 30 MINUT

  • filet z lososa s kůží 600 g

KRUSTA

  • kukuřičná strouhanka (nebo lupínky) 30 g
  • mleté vlašské ořechy 30 g
  • parmazán 40 g
  • čerstvá hladkolistá petržel 2 lžíce
  • čerstvá bazalka 2 lžíce
  • čerstvý rozmarýn 1 lžička
  • rozpuštěné máslo 30 g
  • sůl a pepř

Postup:

  1. V misce smíchejte kukuřičnou strouhanku, mleté vlašské ořechy, najemno nastrouhaný parmazán, najemno nakrájenou petrželovou nať, najemno nakrájenou bazalku a najemno nakrájený rozmarýn.
  2. Obsah mísy zamíchejte, zalijte rozpuštěným máslem a nechte asi minutu nasáknout. Pak směs znovu promíchejte a dolaďte solí a pepřem. Filet z lososa rozdělte na 3 porce a položte kůží dolů do nádoby vyložené pečicím papírem. Osolte a pokryjte připravenou krustou. Pečte v troubě předehřáté na 175–180 °C asi 12–15 minut nebo dokud krusta nebude zlatavá a losos se po propíchnutí vidličkou nebude lehce odlupovat. Ihned podávejte.

Tip: Pečeného lososa servírujte se šťouchanými bramborami a čerstvým zeleninovým salátem.

TVAROHOVÁ VÁNOČKA

1 KS // PŘÍPRAVA 30 MINUT // PEČENÍ 45 MINUT

  • vejce 3 ks
  • třtinový cukr 80 g
  • změklé máslo 100 g
  • polotučný tvaroh 250 g
  • vanilkový extrakt 1 lžička
  • polotučné mléko 50 ml
  • polohrubá celozrnná špaldová mouka 200 g
  • hladká celozrnná špaldová mouka 300 g + na podsypání
  • prášek do pečiva 12 g
  • kůra z ½ citronu ";i:10;s:13:"rozinky 20 g ";i:11;s:27:"celé loupané mandle 20 g ";i:12;s:41:"loupané mandlové lupínky na posypání

Postup:

  1. V míse smíchejte 2 vejce, cukr, máslo, tvaroh, vanilkový extrakt a mléko. Do mísy prosejte obě mouky a kypřicí prášek, přidejte citronovou kůru, rozinky, mandle a vypracujte hladké těsto.
  2. Troubu předehřejte na 170 °C, připravte si plech a vyložte jej pečicím papírem. Poté těsto rozdělte na 6 dílů, ty vyválejte na stejně silné a dlouhé prameny a dejte se do motání: nejprve na 1 konci všech šest pramenů spojte (můžete si pomoci: aby lépe držely, zatižte je hrníčkem). Nyní prameny na pracovní ploše rozdělte do dvou stran (3 prameny na pravou stranu a 3 prameny na levou). Do levé ruky vezměte levý okrajový pramen a do pravé ruky pravý okrajový pramen, prameny přes sebe překřižte a uložte je doprostřed (ten, který byl napravo, bude nalevo, a naopak). Takto postup opakujte s vnějšími prameny, dokud nebude vánočka upletená celá.
  3. Spletenou vánočku poté přemístěte na plech. Rozšlehejte zbylé vejce a připravenou vánočku jím potřete. Posypte ji mandlovými lupínky a nechte 5–10 minut odležet. Pak dejte plech do trouby předehřáté 165–170 °C a pečte 40–45 minut. Vánočka bude hotová, jakmile bude na povrchu krásně zlatavá a po propíchnutí špejlí na ní nezůstane přilepené těsto.

Tip: Pokud je pletení moc komplikované, máme pro vás lehčí variantu: těsto lze také místo 6 dílů rozdělit na 5, vyválet z nich stejně dlouhé a silné prameny a vánočku udělat dvoupatrovou. Na spodní patro budete potřebovat 3 prameny, které upletete jako klasický copánek. Na vrchní patro spletete 2 zbylé prameny, položíte je na spodní patro a připevníte špejlemi.

Zdroj: časopis Gurmet, Barbora Štětinová: Redaktorka Gurmetu ráda o jídle čte, nakupuje ho, vaří i vychutnává. A ráda si o něm povídá. Libor Budinský. Publicista Libor Budinský se věnuje světu gastronomie již dvacet let. Je autorem knihy Nejlepší pražské restaurace. Posledních sedm let je redaktorem časopisu Gurmet.

Související články