PRO KOHO SE HODÍ

Pro každého! Nebo tedy pro každého, kdo si aspoň trochu potrpí na dobré jídlo. Na jedlých dárcích je skvělé, že je můžete ušít obdarovanému na míru, stačí se jen zamyslet nad tím, co dotyčnému chutná. Možnosti jsou téměř nekonečné – likéry, sušenky, paštiky, lanýže či čajové směsi… Muži, který si potrpí na maso, nachystejte třeba rillettes, mlsalovi čokoládové mediantky, dobrodruhovi kandovaný zázvor. Doma vyrobené dárky se hodí pro vzdálenější známé, s nimiž si nehodláte dávat veledary, ale zároveň se nechcete o Vánocích objevit s prázdnýma rukama. A potěší dokonce i děti – osvědčily se nám různé sypké směsi na sušenky a další pochutiny. Až na ně dostanou chuť, stačí vysypat obsah do mísy, přidat vajíčko, máslo a perfektní těsto je na světě.

Zdroj: Youtube

KDY S NIMI ZAČÍT

Zaleží na tom, co chystáte, případně jaký je váš majstrštyk. Pokud jste autory receptu na nejlepší rebarborovou marmeládu na světě, je jasné, že musíte začít už na jaře. Vánoční dárky ale většina z nás nepromýšlí s takovým předstihem. Zvažte, kolik času na přípravu máte. Některé dárky vyžadují čas na rozležení, což platí hlavně o likérech a ochucených olejích a octech, jiným musíte věnovat několik hodin soustředěné pozornosti. A pak jsou tu drobnosti na poslední chvíli – domácí čajové směsi nebo mixy koření hravě poskládáte z toho, co najdete ve spíži.

CO MÍT DOMA

Některé dárky vyžadují speciální suroviny a je potřeba s nimi dopředu počítat. To se týká hlavně sals z méně známých druhů chilli papriček nebo exotických kari past. Některé ingredience se musí objednávat ve speciálních obchodech, jiné až tak vzácné nejsou, ale doma je běžně nemáte. U většiny receptů však vystačíte s tím, co najdete ve spíži a v lednici. Můžete upéct domácí chleba nebo tyčinky grissini, pustit se do sušenek či brownies, vyrobit slaný karamel nebo namíchat a okořenit směs oříšků. Pokud umíte vyrobit nějakou výjimečnou pochutinu, ale při nejlepší vůli už není čas se pustit do práce, vyrobte na ni poukaz nebo slibte předplatné – třeba že své dílo budete dodávat každý měsíc po dobu půl roku. Slib pak ale samozřejmě musíte splnit!

DO ČEHO BALIT

Dárek už máte, teď ale musíte vyřešit předání. Hodí se mít doma malý fundus sklenic, sáčků a stužek různých velikostí. Hodně parády udělají razítkovací písmena nebo pěkné samolepky. Ve skutečnosti ale nepotřebujete téměř nic. Nějakou tu zavařovací sklenici najde doma každý. Může, ale nemusí to být designový skvost, velmi hezké tvary mají i sklenice od nejrůznějších výrobků, efektní jsou i vlastnoručně vyrobené sáčky nebo kornouty. A nemusí být ani z drahého papíru – stylově může zapůsobit i kornout z novinového nebo balicího papíru. Vždycky je ale dobré zamyslet se nad balením ještě před tím, než se pustíte do výroby. Není nic horšího než připravit hromadu utopenců a pak zjistit, že do sklenice, co máte po ruce, se vejdou stěží dva.

KOLIK TO STOJÍ

Tohle je na jedlých dárcích nejlepší. I když koupíte kvalitní suroviny, vyjde dárek na zlomek toho, co by stál v obchodě. Jedná se tedy o perfektní řešení, když máte napjatý rozpočet, musíte obdarovat řadu známých nebo pokud si třeba s kolegy v práci dohodnete nějaký nízký finanční limit. Protože koupit levně opravdu zajímavý a originální dárek je mnohdy náročnější na čas i peníze než vyseknout skvělé čatní nebo domácí těstoviny. Každý navíc ocení, že právě on vám stál za to, abyste dárku pro něj věnovali čas a péči.

DARUJTE ZÁŽITEK

V některých případech nemusíte jedlý dárek ani vyrábět osobně. Ovládáte-li výrobu perfektního domácího sushi, nebo znáte tajemství skvělé boloňské omáčky, kvasíte, pečete, či mícháte drinky, uspořádejte kurz a své milé zasvěťte. Domluvte termín, nablýskejte kuchyň, nakupte a suroviny a něco dobrého k pití. Ještě lepší než dárek hned sníst je totiž společné strávení času (a pak něco sníst!). Takový dárek se dá využít i opačně. Pokud vy sami už dost dobře nevíte, co si přát, je tohle skvělá cesta, jak se poučit o výrobě těstovin nebo vymámit z babičky rodinný recept na vánočku.

KDE VZÍT INSPIRACI

Někdy vás navede náhodná poznámka, třeba kde se dá koupit opravdu dobré grilovací koření nebo co měl dotyčný rád jako dítě, jindy naopak musíte vyjít z toho, co máte momentálně doma. Pokud si ale na domácí dárky potrpíte, je fajn mít seznam ozkoušených receptů, po nichž můžete sáhnout. Od těch nejjednodušších, které umícháte i za minutu dvanáct, až po složité kreace, jimiž okouzlíte tchána, pro kterého je vymyslet dárek prakticky nemožné.

KANDOVANÝ ZÁZVOR

ASI 350 G // PŘÍPRAVA 45 MINUT // VAŘENÍ 2,5 HODINY

Tak trochu pamlsek, tak trochu lék. Kandovaný zázvor je skvělý na uzobávání, nasekaný do buchet, perníků a sušenek i jako první pomoc při bolestech v krku. Milujeme ten okamžik, kdy se sladká chuť změní na jemné pálení, které pak opět přechází do sladkosti.

  • čerstvý zázvor 250 g
  • cukr krupice 250 g + na obalení
  • rostlinný olej na potření mřížky
  1. Zázvor oloupejte (nejlépe a s nejmenší ztrátou to jde lžičkou, jednoduše si zapřete kořen o prkýnko a lžičkou jezděte po povrchu, slupka sjede skoro sama), pak ho nakrájejte. Nejlépe se pracuje s tenkými plátky, které „nakrájíte“ škrabkou, nebo s hranolky – ty dělejte opravdu tenké, aby se zázvor dobře prosladil a aby se vyvážila sladkost s pálivostí. Dejte do hrnce, zalijte vodou a vařte na mírném ohni 1–2 hodiny téměř doměkka. Přesný čas závisí hlavně na síle zázvoru.
  2. Jakmile je zázvor téměř měkký, odeberte tekutinu tak, aby byl tak akorát ponořený, a vsypte cukr. Pomalu přiveďte k varu, zpočátku míchejte, aby se cukr rozpustil. Vařte na mírném ohni ještě asi 20–30 minut. Voda by se měla téměř vyvařit, zázvor bude měkký a lesklý.
  3. Plech vyložte pečicím papírem a na něj položte mřížku potřenou olejem. Na ni vyskládejte zázvor a nechte ho proschnout (nejlépe to jde tak, že lžící nandáte několik okapaných kopiček a dvěma vidličkami zázvor různě rozprostřete, aby byl každý kousek zvlášť). Nakonec zázvor obalte v cukru a nechte doschnout. Skladujte ho ve vzduchotěsné nádobě, vydrží měsíce.

LIKÉR Z GRANÁTOVÉHO JABLKA

ASI 1 LITR // PŘÍPRAVA 30 MINUT // ODLEŽENÍ 6 TÝDNŮ A 2 DNY

Granátový likér chutná skvěle na ledu, v kombinaci se sektem i jako součást míchaných drinků. Můžete ho vyladit přesně podle chuti obdarovaného. Nás zaujala rafinovaná šalvěj, jemná vanilka, oblíbená skořice a výrazný kardamom.

  • granátové jablko 2 ks
  • cukr krupice 250 g
  • vodka 750 ml

NA DOCHUCENÍ

  • pár lístků šalvěje
  • svitek skořice
  • vanilkový lusk
  • kardamomu 3 tobolky
  1. Z granátových jablek vyjměte zrnka – nejlépe to jde tak, že plodu seříznete póly, naříznete slupku a odhalíte zrnka. Rukou nebo lžící je vyjměte (zachyťte i případnou šťávu) a dejte do zavařovací sklenice o objemu 1 litr. Ke granátovým zrnkům vmíchejte cukr, jemně je pomačkejte a odložte na 2 dny do lednice.
  2. Promíchejte směs ve sklenici, cukr by měl být zcela rozpuštěný. Vmíchejte vodku, a pokud chcete, tak i další dochucující složku (zejména v případě koření můžete zkombinovat i několik druhů, myslete ale na to, že méně je obvykle více) a nechte 6 týdnů odležet. Po šesti týdnech směs přeceďte a hotový likér vlijte do vypařené lahve a darujte.

Tip: Během roku sbírejte zajímavě tvarované lahve od limonád. Pak stačí sehnat vhodný korkový uzávěr a stylová nádoba je na světě.

OŘECHOVÝ CHLÉB DO SKLENICE

LÁHEV O OBJEMU 1 LITR // PŘÍPRAVA 10 MINUT

Těsto ve sklenici patří mezi oblíbené dárky. Není nad to, mít ve spíži připravenou směs, kterou stačí zamíchat a vytvořit něco báječného. V tomto případě vznikne skvělý chléb, který zvládne i naprostý začátečník.

  • bílá špaldová nebo hladká mouka 350 g
  • celozrnná špaldová mouka 150 g
  • slunečnicová semínka 50 g
  • dýňová semínka 50 g
  • vlašské ořechy 30 g
  • lískové ořechy 30 g
  • sušené droždí 1 g
  • sůl 17 g
  1. Navrstvěte všechny suroviny do litrové zavařovací sklenice nebo lahve se širokým hrdlem. Nezapomeňte přidat cedulku s postupem přípravy.
  2. Postup přípravy: obsah sklenice vysypte do mísy a přelijte 370 ml vlažné vody. Vypracujte těsto a hněťte asi 10 minut. Bude stále trochu lepit, ale to nevadí. Vraťte ho do naolejované mísy, zakryjte potravinářskou fólií a nechte kynout přes noc v lednici.
  3. Druhý den těsto několikrát přeložte. Nejprve pravou stranu přes levou, pak levou přes pravou, horní část přes spodní, spodní přes horní. Překládejte, dokud těsto nepřestane lepit, podle potřeby podsypávejte moukou. Pak ho dejte do ošatky vysypané moukou (nebo vyložte mísu utěrkou a tu posypte moukou) a nechte v pokojové teplotě kynout další 1 hodinu.
  4. Po 40 minutách začněte předehřívat troubu – nastavte ji na 230 °C a dejte do ní litinový hrnec s poklicí (hodí se i skleněný pekáč s poklicí nebo římský hrnec) a nechte je nahřát. Pak odklopte poklici, těsto rychle přemístěte do hrnce, přiklopte a vraťte do trouby. Pečte 10 minut a pak teplotu snižte na 210 °C. Pečte dalších 15 minut, pak sundejte poklici a pečte ještě 10–15 minut. Hotový chleba je zlatavý a na poklep zní dutě. Nechte ho zcela vychladnout na mřížce.

Zdroj: časopis Gurmet, Barbora Štětinová: Redaktorka Gurmetu ráda o jídle čte, nakupuje ho, vaří i vychutnává. A ráda si o něm povídá. Libor Budinský: Publicista Libor Budinský se věnuje světu gastronomie již dvacet let. Je autorem knihy Nejlepší pražské restaurace. Posledních sedm let je redaktorem časopisu Gurmet.

Související články