Jídlo ve všední den musí být, pokud možno, rychle hotové, ze surovin, které ulovíme cestou z práce, dobré, přitom výživné. Klademe na ně větší nároky než na pokrmy slavnostní. A není divu: právě všední jídla jsou totiž v našem životě ta nejdůležitější, ta ho totiž tvoří. Pokud chcete dobře žít, nedají se obejít. Dobrá zpráva ale je, že si jejich přípravu můžeme usnadnit.

PLÁNUJTE

Aby příprava jídla každý den běžela hladce, potřebujete plán. Pokud nevíte, co budete vařit a jestli máte doma všechno potřebné, ztrácíte cenný čas. Udělejte z vaření rutinu – jakmile plánování dostanete pod kůži, nemusíte zdlouhavě přemýšlet. Prvním krokem je sestavení jídelníčku. Nemusí být kdovíjak detailní ani viset na čestném místě na nástěnce. Měli byste ale rámcově vědět, co a kdy budete připravovat, a mít na to doma vše potřebné.

Líbí se mi systém Bey Johnsonové, autorky knihy Domácnost bez odpadu. Bea se doma drží tematických dnů: v pondělí jedí těstoviny, v úterý luštěniny, ve středu těsto (domácí pizzy, quiche nebo třeba tortilly), ve čtvrtek pečivo a případně zbylé jídlo z předchozích dnů. V pátek, kdy chodí nakupovat, brambory a rybu, v sobotu je takzvaná divoká karta nebo jedí venku, v neděli mají obiloviny a pseudoobiloviny, tedy rýži, kuskus nebo quinou a maso. Pokud v každé kategorii vymyslíte čtyři různé recepty, a vsadím se, že jich v zásobě najdete mnohem víc, máte jistotu, že se žádné jídlo nebude celý měsíc opakovat. Tenhle plán se navíc snadno přizpůsobí sezoně a aktuální nabídce v obchodě nebo na trhu.

SRÁŽKA S REALITOU

Aby takový jídelníček fungoval, musí odpovídat realitě. Možná sníte o tom, že se každý den rodina schází u hodnotné teplé večeře a lehké inteligentní konverzace. Pokud ale přiběhnete z práce v sedm večer s jazykem na vestě, je jasné, že to nejspíš neklapne. Přijměte to a klidně večer podávejte toasty, domácí pomazánku nebo koupenou pizzu rovnou z krabice (lehkou konverzaci samozřejmě ponechte). Nemusí to být dokonalé, hlavně když vám to vyhovuje. Možná jste už svůj systém měli, jenže přestal fungovat. Je to tak, život se mění. Třeba máte v rodině prvního školáka, nebo naopak děti tráví ve škole a na kroužcích víc času než dřív, možná naopak pomalu vylétají z hnízda nebo sami měníte stravovací návyky. Nelpěte na osvědčené rutině, která už dosloužila, a najděte novou. Zvládli jste to tehdy, dokážete to zase.

PRÁCI STROJŮM

Pokud máte nějaký den v týdnu obzvlášť náročný, nepřidávejte do něj ještě tanec u plotny. Přípravu jídla, pokud možno, zjednodušte nebo ho připravte dopředu a jen ohřejte. Může se jednat o zbytky z předešlého dne (myslete na to a naplánujte takové pokrmy, které ohříváním neutrpí). Nebo věnujte jedno odpoledne v týdnu či měsíci a navařte pro tyhle případy zásobu do mrazáku. Existuje také celá řada přístrojů, které dokážou běžné vaření velmi usnadnit. Vyzkoušejte pomalý, tlakový nebo parní hrnec či jídla z jednoho plechu upečená v troubě, některé mixéry samy uvaří krémovou polévku. Než se ale vrhnete do vybavování kuchyně, opět se zamyslete, jestli ladíte s rodinou a se životem. Pokud zeleninu na páře milujete jen vy, hrozí rodinná vzpoura a nakonec budou přístroje jen zabírat místo v kuchyňské skříňce.

Zdroj: iGlanc.cz, časopis Gurmet, Barbora Štětinová: Redaktorka Gurmetu ráda o jídle čte, nakupuje ho, vaří i vychutnává. A ráda si o něm povídá.