Tropické buddhistické království přitahuje návštěvníky nejen díky nádhernému moři či nekonečné sbírce historických památek, ale také díky své fantastické kuchyni, která se v posledních desetiletích prodrala do desítky nejlepších kuchyní světa. Za svou výjimečnost vděčí unikátní harmonii chutí, v nichž se spojuje slanost, kyselost, sladkost a pálivost, přičemž u řady pokrmů platí, že si je host ještě chuťově doladí přesně podle svých představ.
Nejlepší na světě
Thajská kuchyně pracuje s mnoha jedinečnými surovinami, ať už je to rybí omáčka, která do jídel přidává nejen slanou chuť, ale také nezbytné umami, voňavé kafirové listy, svěží galangal či citronová tráva. A také chilli papričky a kokosové mléko, jež snižuje pálivost pokrmů a zajišťuje harmonické propojení chutí. Nesmíme zapomenout ani na slavné curry pasty, namíchané z mnoha druhů koření, ať už je to zelené, žluté či červené curry, nebo chuťově rafinované massaman curry, pocházející z thajského jihu, v němž se prolínají chutě thajského i indického koření. Tento pokrm pochází z hloubi 12. století a před lety ho dokonce televize CNN vybrala jako nejchutnější jídlo světa.
Každý podle svého gusta
Všechny druhy curry se podávají jako omáčka se zeleninou, masem nebo mořskými plody a rýží. Nejčastěji se používá kuřecí maso, ale vynikající jsou třeba krevety v červeném curry, stejně jako curry s rybou či ve veganské podobě s tofu. Dalším slavným pokrmem jsou smažené nudle Pad Thai, opět v masové či bezmasé verzi, které dnes patří k nejoblíbenějším jídlům světa. Thajské nudle jsou krásně svěží a nadýchané, navíc jsou posypané mungo výhonky a arašídy, díky čemuž je každé sousto jemné i křupavé zároveň. A právě u tohoto pokrmu platí, že si jej každý dochutí podle své preference, neboť na stole má k dispozici několik dochucovacích mističek (ocet s chilli papričkami, sušené chilli, cukr, drcené oříšky), aby si chuťovou škálu pálivé, kyselé, sladké upravil přesně podle svého apetitu.
Salát s drcenými kraby
A jdeme dál. Obrovským hitem jsou polévky Tom Yam a Tom Kha, opět výrazně pálivé pokrmy připravené v mnoha nejrůznějších podobách s masem, bez masa, s mořskými plody a podobně. Polévka Tom Yam má obvykle velmi pikantní a lehce nakyslou chuť, v níž se snoubí tóny rybí slanosti se svěžestí bylinek, především koriandru. Nejčastěji ji potkáte v kuřecí či krevetové verzi. Její sestřička Tom Kha se liší v tom, že se do ní přidává velké množství kokosového mléka, díky čemuž se zjemní pikantní vyznění a převládne lahodná sametová chuť. Je však třeba podotknout, že na mléce se opravdu nešetří, v originále je zhruba 80 procent mléka a jen 20 procent vývaru, což v českých thajských restauracích téměř nikdo nedodržuje. Posledním pokrmem, který vám v tomto stručném přehledu představíme, je salát ze zelené papáji, který ve své originální verzi patří k nejpálivějším pokrmům v zemi. A vedle oříšků, česneku a chilli se do něj přidávají ještě malé sušené krevety a drcení krabi.
Zdroj: časopis Gurmet, Libor Budinský. Publicista Libor Budinský se věnuje světu gastronomie již dvacet let. Je autorem knihy Nejlepší pražské restaurace. Posledních sedm let je redaktorem časopisu Gurmet.