HUSA VERSUS KACHNA
Husí maso je tužší a sušší než kachní, má ale jedinečnou a robustní chuť. Navíc pustí při pečení opravdu hodně tuku, který zbytek zimy můžete využít na další vaření. I když se to na první pohled nezdá, husa o váze kolem 3,5 kilogramu nakrmí tak akorát čtyři lidi – ideální, když si chcete užít drůbež a neřešit zbytky. Kachna je proti ní masitější, vydá minimálně na šest slušných porcí, což se zase hodí na rodinné hody. Její maso je šťavnatější a jemnější, to může někomu vyhovovat víc. I z kachny získáte tuk, ale nebude ho tolik a nebude tak hodnotný jako husí.
DOKONALÁ ŠŤÁVA K MASU
Šťáva, která se vypeče z drůbeže, je sama o sobě skvělá. Ale věnujte jí ještě chvilku péče, neskutečně ji to povýší! Slijte obsah pekáčku a seberte přebytečný tuk. Existují na to speciální nádoby podobné konvičkám, které mají hubičku už ode dna. Tuk vyplave nahoru, šťáva se drží dole, takže když výpek touto nádobou sléváte, získáte snadno čistou šťávu. Pokud konvičku nemáte, můžete šťávu prudce zchladit v míse s ledem. Tuk na hladině ztuhne a snadno ho seberete. Třetí možností je výpek slít do vyšší nádoby a chvilku ho nechat ustát. Pak stačí opatrně malou naběračkou sebrat čistý tuk. Lžíci sádla rozpalte v hrnci, přidejte lžíci mouky a upražte světlou jíšku. Postupně vmíchejte vypečenou šťávu a přidejte i odkrojený krk a křídla, na kterých husa ležela. Přiveďte k varu a na mírném ohni vařte asi 15–20 minut. Drůbež si mezitím odpočine, ustálí se v ní šťáva, a až bude čas, budete ji podávat s dokonalou, silnou omáčkou.
KDYŽ NENÍ ČASU NAZBYT
Mám ráda recept na pomalu pečenou husu, protože nejsem zrovna ranní ptáče, které od svítání tančí po kuchyni. Pokud to máte jinak a potřebujete pečeni podávat v kratším čase, je to taky možné. Líbí se mi recept Jany Florentýny Pišové, která husu peče 3,5 hodiny – začíná na 120 stupních a každou hodinu zvýší teplotu o 20 stupňů. Když se vyšplhá na 180 stupňů, dopéká ji už jen 30 až 40 minut. Výhodou je, že stejný recept funguje i na samotná husí stehna. Využije ho ten, kdo potřebuje najednou nakrmit víc strávníků. U jiné drůbeže by vám pečení celého kusu a samotných stehen neprošlo.
JAK PEČÍNKU DOVÉST K DOKONALOSTI
Existuje spousta triků, jak docílit, aby pečená husa byla skutečně perfektní. Někdo radí pořádně maso prosolit a nechat odležet alespoň 24 hodin v lednici. Maso díky tomu zkřehne a získá výraznější chuť. Podobný výsledek má i namočení v mléce nebo podmáslí. Před pečením drůbež vždycky vyndejte z lednice alespoň dvě hodiny před začátkem, aby maso došlo pokojové teploty. Při pečení pak dbejte na to, aby husa neplavala v tuku – můžete ji položit na okrájené konce křídel a krk nebo ji rovnou dát na mřížku a pekáč položit pod ni, aby zachytil tuk a vypečenou šťávu. Zlatavou kůrčičku si pak zajistíte, když před koncem pečení husu potřete tučnou smetanou nebo trochou tekutého medu.
Zdroj: iGlanc.cz, časopis Gurmet, Barbora Štětinová: Redaktorka Gurmetu ráda o jídle čte, nakupuje ho, vaří i vychutnává. A ráda si o něm povídá.