Posledních pár let je velmi módní odšťavňování, tedy výroba domácích džusů. Na první pohled to sice vypadá báječně – díky výkonným robotům si můžeme dopřát lahodnou šťávu. Jenže takovou šťávu bychom neměli pít denně, ale spíš výjimečně. Proč? Odpověď není složitá. Odšťavněním se zbavíme vlákniny, která má pozitivní vliv na trávicí proces a současně zpomaluje vstřebávání cukru. Odšťavněním se tak výrazně zvyšuje glykemický index ovoce. Sladké ovocné džusy (třeba hruškový) zvyšují hladinu cukru v krvi, na což tělo reaguje produkcí inzulinu s cílem přeměnit přebytečný cukr na tuk a ten uložit. Což nikdo nechce. Ještě horší jsou ovšem džusy z obchodů doslazené cukrem a nabité konzervanty, které stojí na vrcholu výživové pyramidy. Od těch ruce pryč.

Ovoce "na slano"

A teď už pojďme k vlastnímu vaření a využití ovoce při přípravě slaných pokrmů, což u nás stále není příliš obvyklé a rozšířené. To je škoda, protože třeba pečená jablka představují skvělý doprovod k pečenému masu, sýrům, ale i k zapečeným těstovinám. Tahle kombinace je oblíbená ve švýcarských horách. Podobně funguje také čatní, pikantní, slaný a lehce nakyslý džem, bez něhož se neobejde indická kuchyně. Výtečné je z rebarbory, ale také švestkové či ostružinové. Při přípravě slaných jídel můžete použít také syrové ovoce, skvělá jsou opět jablka, která při pečení s masem krásně zkaramelizují a udrží ho šťavnaté. Oblíbená je husa plněná jablky, ale jablka se krásně snoubí také s vepřovým a jehněčím, naopak švestky ladí se zvěřinou. A nesmíme zapomenout ani na klasiku v podobě waldorfského salátu zrozeného na konci 19. století v luxusním newyorském hotelu, v němž se snoubí chuť jablek s ořechy a celerem.

Švestky a hrušky

Ovoce se překvapivě hodí také do polévek. Přestože tradice ovocných polévek oblíbených hlavně v Podkrkonoší z naší kuchyně bohužel vymizela, sušené švestky jsou stále nedílnou součástí valašské kapustnice. Ale můžete je samozřejmě přidat i do houbové nebo čočkové variace. Ze švestek připravíte skvělou omáčku, kterou doporučujeme ke grilovanému masu či k pečené vepřové panence, stejně tak je můžete přidat k masu a cibuli na špíz, kde nádherně vynikne jejich šťavnatost. A hrušky? Zkuste je zapéct s parmazánem a pancettou či anglickou slaninou nebo je využijte při přípravě koláče z listového těsta s pikantním sýrem Gorgonzola.

Zdroj: časopis Gurmet, kniha Rytmus roku / autor Hana Zemanová, Přírodní stravou ke zdraví / Paul Pitchford

Související články