SPÍŽ

Dobrá organizace je základ. Šetří peníze i nervy.

1. DÓZY A SKLENICE

Investujte do kvalitních sklenic nebo dóz na skladování trvanlivých potravin a nakupte je v dostatečném množství. V ideálním případě byste ve spíži neměli mít nic, co je v originálním obalu. Mně se nejvíc osvědčily sklenice s těsnicí gumou a patentním uzávěrem a sklenice s víčkem s dvojitým závitem. Pozor si dejte na různé designové nádoby, ať už skleněné, plastové, nebo kovové, ne všechny kvalitně těsní. Důvod pro tenhle typ ukládání je zřejmý. Správně těsnící nádoba ochrání suroviny před škůdci (případně jim neumožní se šířit, pokud byste si napadenou potravinu přinesli z obchodu), a navíc poskytuje rychlý přehled o tom, co dochází.

2. PROMYŠLENÁ ORGANIZACE

Jak bylo řečeno, skrytým nepřítelem správného skladování je chaos. Najděte systém, který vám umožní mít přehled o tom, co ve spíži máte. Na trhu je řada výrobků, které vám pomohou, ať už jde o vysouvací police, otočné podnosy, či další organizéry, které se postarají o to, abyste v nejzazším koutě nenacházeli různé zapadlé vlastence, o nichž jste ani netušili, že je máte. Organizaci usnadní i určitý minimalismus. Není třeba skladovat spoustu druhů luštěnin či obilovin, pokud nejsou pilířem vaší stravy.

3. DOBRÉ USKLADNĚNÍ

Prakticky žádná potravina nemá ráda přímé sluneční světlo. Trvanlivé druhy na něm oxidují, ovoce a zelenina předčasně dozrávají nebo klíčí, proto jim je dobře v uzavřené potravinové skříni nebo místnosti. Neznamená to, že potraviny nemůžete mít připravené po ruce na lince, měli byste ale zajistit, aby se svižně a průběžně spotřebovávaly.

4. BOJ SE ŠKŮDCI

Hlavním protivníkem dobře vedené spíže jsou škůdci. Ten nejhorší a nejznámější je zavíječ moučný neboli potravinový mol. Samotný motýlek neškodí, je ale neklamným znamením, že máte velký problém. Mezi první rady patří projít všechny potraviny a bez milosti vyhodit všechno, co je napadené. Poznáte to podle charakteristických pavučinek, v krajním případě podle vylíhnutých larev. To ale nestačí. Moli se totiž mohou zdržovat (a klást vajíčka) kdekoli v kuchyni, nebo dokonce v bytě. Když jsem se ptala známých, kde všude odhalili zakuklené larvy, jmenovali i nečekaná místa: talíře ve skříňce na druhé straně kuchyně, prkénko na krájení chleba, jednotlivé vrstvy role igelitových sáčků, sáček s levandulí nebo na spodní část hořáku na sporáku (pravdivý příběh z mého života). Mol dokonce dokáže zalézt do spojů v nábytku. Na trhu existuje celá řada lepítek a pastiček, mezi lidmi kolují tipy a zaručené rady, jak se molů zbavit. Tou nejlepší je podle mě bobkový list. Můžete ho přidat do dóz k potravinám nebo ho poházet ve spíži. Musí se ale pravidelně měnit. Já jsem zkusila trochu tvrdší kalibr a do spíže dala neglazovanou keramickou destičku s pár kapkami éterického oleje vavřínu. Moli zmizeli během pár dnů.

LEDNICE

Je mnohem menší než spíž a zdálo by se, že bude snazší udržovat v ní pořádek. Opak je ale pravdou. Přečtěte si, jak správně skladovat jednotlivé potraviny.

1. ZELENINA

Patří do nejchladnější části lednice – do přihrádky úplně dole. Moderní lednice tu mají tzv. nulovou zónu, což je optimálně vyladěné klima, které pomáhá udržet tyto potraviny déle čerstvé. Zatímco kolem zelí, kapusty, růžičkové kapusty, květáku a brokolice nebo jarní cibulky nemusíte dělat žádné tanečky, jiné druhy zeleniny už vyžadují trochu péče. Ředkvičkám a kedlubnám byste měli odtrhnout listy, zbytečně jim berou vláhu a zelenina se rychleji scvrkává. Saláty, bylinky nebo chřest je vhodné zabalit do vlhkého plátýnka. Plátýnko prospívá i mrkvi a petrželi (též je zbavte natě), ještě lepší je postavit je do sklenice s trochou vody kořeny dolů, trochu jako kytici, aby kořínkem nasávaly vlhkost (stejným způsobem můžete zregenerovat veškerou už scvrklou kořenovou zeleninu). Existují také speciální boxy, které zajišťují optimální klima. Mezi druhy, kterým lednice neprospívá, patří lilkovitá zelenina, tedy brambory, lilek, papriky, nebo rajčata. Ta potřebují teplotu kolem 10 °C, pokud nemáte sklep, přežijí v pokojové teplotě, ale podstatně kratší dobu. Bramborám svědčí kbelík s otvory. Chrání je před světlem, zatímco dírami proudí vzduch. K lilku mám zajímavý tip – utěsněte mu stopku, vydrží pak výrazně déle i při pokojové teplotě. Můžete ji zabalit do potravinářské fólie nebo ekologicky (a beze strachu z plísně) voskem. Skladovací oříšek je okurka. Ta do lednice nepatří, protože chlad stahuje její chuť. V pokojové teplotě ale zase vysychá a rychleji se kazí. Já ji proto do lednice dávám, ale zbytečně ji neskladuji.

2. OVOCE

I to patří do nejchladnější části lednice, ideální je oddělit ho od zeleniny. V lednici budou docela spokojené švestky, meruňky, nektarinky a broskve, třešně, hroznové víno a nakrájený meloun (ten celý zvládne i pokojovou teplotu). Trochu péče bude vyžadovat drobné bobulovité ovoce. Kromě ztráty vlhkosti je citlivé na otlaky, takže ho vyrovnejte do jedné vrstvy a zakryjte vlhkým plátýnkem, ale ani tak s konzumací neotálejte. Výjimku tvoří rybíz, který v lednici vydrží docela dlouho, zvlášť když ho necháte v trsech. Do lednice nedávejte hrušky a jablka, exotické ovoce, jako jsou banány, papája, mango, avokádo, ananas nebo citrusy. Kromě toho, že jim pobyt v chladu neprospívá, vylučují některé druhy etylen, který urychluje zrání a vede tak k rychlejšímu kažení.

3. MASO

Nemá-li v lednici výrobcem doporučenou a označenou přihrádku, dávejte ho do nejnižší police nad ovoce a zeleninu. Potřebuje chlad, ale i tak je nutné ho spotřebovat během dvou nebo tří dnů, o něco déle vydrží, když je zavakuované nebo naložené v oleji či koření. Maso je nejčastějším původcem tzv. křížové kontaminace, takže by vždy mělo být pečlivě zabalené, aby nezkazilo jiné druhy potravin.

4. MLÉČNÉ VÝROBKY A VEJCE

Vejce nejsou tak citlivé na konkrétní teplotu, docela dobře jim je v rozmezí 2–8 °C, nesnášejí ale teplotní výkyvy. Proto nepatří do dveří, kam je často dáváme. Načaté mléčné výrobky velmi snadno natahují cizí pachy a mikroorganismy, proto by měly být pečlivé uzavřené. Platí to hlavně pro otevřené jogurty, smetany, ale i čerstvé sýry. Aromatické druhy by měly být uchovány pod poklopem nebo ve vzduchotěsné nádobě, tvrdým sýrům je nejlépe ve voskovaném ubrousku, který je chrání před oschnutím, ale proniká jím vzduch a nehrozí tak plesnivění. Pozornost věnujte i vejcím. Ta by se po nákupu měla přendat do speciálních boxů. Kartonový obal, zvlášť když v lednici navlhne, je totiž semeništěm mikroorganismů, které mohou kontaminovat jiné druhy potravin. Vajíčka neomývejte a skladujte je špičkou dolů.

5. HOTOVKY

Má poměrně krátkou trvanlivost, takže vydrží v horních policích lednice, kde panují vyšší teploty. Do lednice ukládejte jídlo v pokojové teplotě a v množství, které v nejbližší době sníte. Pokud si nejste jistí, je lepší ho zamrazit.

6. DOCHUCOVADLA

Do nejvyšší police, případně do dvířek patří různé doplňky a ochucovadla, jako jsou kečupy, otevřené džemy, majonézy a tatarky, hotové omáčky, nakládaná zelenina či různé nápoje. Obvykle se tu skladuje i hořčice, i když ta zvládne i pokojovou teplotu.

Zdroj: časopis Gurmet

Související články