Anglický trávník vznikl jako vizitka bohatství. V časech Viktoriánské Anglie si ho mohla dovolit jen vyšší třída, neboť jeho údržba vyžadovala spoustu peněz. Až nástup zahradní techniky umožnil, aby se anglickým trávníkem obklopil každý majitel domu. Ale ani tak to nebyla levná záležitost. Ekologičtí novináři spočítali, že jenom ve Spojených státech stojí údržba soukromých a městských trávníků zhruba 100 miliard dolarů ročně. To je šílená částka, ale každý majitel anglického trávníku dobře ví, jak pracná a nákladná je jeho údržba, od pravidelného sekání až po hnojení a zavlažování. A přitom užitek je nulový. Pokud si pořídíte jedlý trávník, budete s ním mnohem méně práce, a naopak vám nabídne spoustu bylinek a jedlého plevele.

Jak to změnit

Jak na to? Záleží na tom, zda chcete jedlý trávník vybudovat na „zelené louce“ nebo ho vytvořit z trávníku anglického. V prvním případě si můžete koupit luční směs a tu zasít na holou půdu, která vznikla třeba při stavebních úpravách v okolí domu. Pokud chcete proměnit anglický trávník na jedlý, je třeba několik kroků. Tím prvním je přestat trávník zalévat a hnojit. Dále je třeba změnit výšku sekání, tedy nesekat úplně u země, ale o pár centimetrů výše. Spousta plevele a bylinek se objeví přirozeně, vzácnější druhy je třeba dosít. Zde se nabízejí tři možnosti. Tou první je nasypat semínka do krtinců, tedy pokud na zahradě krtka máte. Pokud ne, můžete zrýt skrz trávník metr široký pruh, kam zasejete vybraná semínka. A poslední možností je přinést si z přírody vyrýpnuté trsy bylin a do trávníku je zasadit.

Spousta svěžích bylinek

Když nám trávník zaroste plevelem, můžeme začít využívat jeho dary. Oblíbená je například sedmikráska, která se přidává do salátů, polévek a pomazánek. Výtečný je také nakyslý šťovík, máta, mladé listy jitrocele či kontryhelu či lehce nahořklý popenec, který se v minulosti používal do velikonoční nádivky. Do salátu se hodí také divoký polníček nebo čekanka. Samostatnou kapitolu pak představuje pampeliška, která je jedlá kompletně celá, od kořenu až po květ. A nabízí téměř nekonečné možnosti kuchařského využití.

Drahocenná pampeliška

Začneme u kořenů, které dnes kuchaři špičkových restaurací restují na pánvi a přidávají jako přílohu ke steakům. Ještě nerozvitá poupata se nakládají jako kapary, listy jsou vhodné na salát a z květů můžete připravit třeba čatní nebo výtečné vegetariánské karbanátky. A ještě jedna drobná rada – hořkost listů zmírníme tím, že je naložíme na dvacet minut do ledové vody. A určitě se vyplatí mít někde v rohu zahrady také kopřivu či bršlici, z nichž se dá připravit výtečný špenát. Navíc semínka z kopřivy jsou považovaná za superpotravinu. Jedlý plevel můžeme vedle salátů využít při přípravě mnoha dalších pokrmů. Můžete ho přidávat do těstovinových i bramborových pokrmů, bylinky skvěle fungují také v tvarohové pomazánce nebo ve spojení s kuskusem jako divoká verze slavného pokrmu tabouleh, kam se jinak přidává hlavně petržel.  

Zdroj: časopis Gurmet, Publicista Libor Budínský se věnuje světu gastronomie již dvacet let. Je autorem knihy Nejlepší pražské restaurace. Posledních sedm let je redaktorem časopisu Gurmet.

Související články