Jak na to
Plánování menu
Jídlo na piknik vyžaduje důkladnější plán, než když připravujete hostinu doma. Odpíchněte se od toho, kde budete jíst. Na louce uprostřed divoké přírody, nebo v parku, kde je v dosahu pitná voda? Chcete dobré občerstvení na dlouhém výletě, nebo romantické posezení se sofistikovanými pokrmy? Podle toho vyberte menu a promyslete, jak ho dopravíte na místo určení. Méně je v tom případě více, zvlášť pokud vše budete muset odnést v ruce či na zádech. Inspirujte se hlavně jednoduchými jídly do ruky. Ideální jsou wrapy, sendviče, quiche, sladké či slané taštičky, zkrátka cokoli, co nevyžaduje složité servírování.
Jak jídlo převézt
Na trhu existuje nespočet různých „zavazadel“, v nichž se dá jídlo přenést. Nejstylovější jsou nepochybně piknikové koše, jejich praktičnost ale trochu pokulhává. Hodí se hlavně na akce, kde se neočekává, že půjdete dlouho pěšky, protože se pěkně pronesou. Koše vybavené nádobím navíc neposkytují dost místa na potraviny, takže se obvykle musí přenést v další tašce. O něco lepší jsou piknikové batohy, protože na zádech toho člověk přece jen unese víc. Bývají prakticky řešené, tudíž se do nich dost vejde. Pro dva stačí jeden, pro více lidí počítejte s jedním batohem na jídlo, druhým na nádobí a doplňky, případně se třetím ne nápoje. Piknik zvládnete samozřejmě i s úplně obyčejným batohem, volte ale nějaký omyvatelný – kdyby se cestou něco vylilo, snadno ho očistíte. Rozhodně se vyplatí investovat do různých velikostí termotašek. V létě je využijete i na všední nákupy, abyste maso a mléčné výrobky zbytečně nevystavovali teplu.
Nejdůležitější vybavení
Jídlo na piknik bývá obvykle promyšleno do nejmenších detailů, často ale chybí drobnosti, které má člověk doma po ruce, aniž je příliš registruje. Nejčastějším absentérem bývá vývrtka. Často není ani dostatek ubrousků nebo chybí něco, do čeho se dá zabalit špinavé nádobí. Nezapomeňte ani na sluneční brýle, opalovací krém a případně repelent.
Ideální místo
Pokud chystáte větší akci, je dobré promyslet, kde se bude konat, a přizpůsobit tomu vybavení. Základem je deka. Může být docela obyčejná, lepší variantou jsou speciální kousky na piknik, které mají vespod izolační vrstvu, jež chrání před chladem a vlhkostí. Luxusnější modely jsou i pěkně měkoučké, ale zase zaberou víc místa. Na dlouhé posezení se hodí podsedáky nebo polštáře a případně nějaké plátno, které chrání před sluncem. Pokud zvete na piknik i starší hosty, vymyslete pro ně příjemné sezení, zvlášť pokud hůř vstávají. Řešením mohou být rozkládací židle či křesílka. Tyhle tipy se hodí hlavně oslavy v přírodě, malé svatby apod. Pokud chystáte něco v menším měřítku, podívejte se, jestli v okolí nemáte nějaký pěkný výletní altánek. Bývají ukryté v lesích a na lukách a nabízejí příjemné posezení, aniž musíte cestovat jako indický mahárádža.
Piknik zero waste
Život bez odpadu je trend, ale taky zatraceně praktická věc. Jednorázové nádobí je drahé a moc nevydrží, snadno se promáčí nebo promastí. A není větší otrava než po pikniku řešit, co s pytlem odpadků. Vsaďte raději na kousky, co se dají použít opakovaně, od kelímků na kafe až po talíře a hrnečky.
Můžete použít lehké bambusové či melaminové talíře a kelímky, na luxusnější výpravy sklo a keramiku, ze kterých se jí příjemněji a jsou stabilnější než lehké kousky. Přibalte látkové a voskované ubrousky na zabalení jídla i pár látkových sáčků a tašek.
Sendvič s pečenými paprikami a kozím sýrem
4 porce || příprava 30 minut || pečení paprik 30 minut
Piknik obvykle nabízí záplavu jídla, proto je dobré, aby jednotlivé chody byly poměrně jednoduché a hezky spolu ladily. My navíc milujeme kombinaci kozího sýra, pečených paprik a špenátu.
Suroviny:
- dobrý chléb 8 krajíců
- čerstvý kozí sýr 100 g
- čerstvý špenát 4 hrsti
- červená paprika 4 ks
- rostlinný olej na zakápnutí
Postup:
Papriky zakápněte olejem a pečte pod rozpáleným grilem asi 30 minut, dokud jim nenaskáčou charakteristické černé puchýřky. Pak je dejte do mísy, zakryjte potravinářskou fólií a nechte 15 minut zapařit. Nakonec odstraňte jádřince a papriky oloupejte. Polovinu krajíců namažte kozím sýrem, rozdělte na ně papriky, špenát a přiklopte zbylým chlebem.
Pečené kuřecí paličky
4–6 porcí || příprava 40 minut || marinování 1 hodina
Kuřecí maso je na pikniky ideální – dobře se jí, skvěle chutná i zastudena a každý ho má rád. Tentokrát jsme zvolili výraznou česnekovou marinádu s osvěžujícím citronovým tónem.
Suroviny:
- kuřecí paličky 1 kg
- česnek 5 stroužků
- citron 1 ks
- olivový olej 60 ml
- hladkolistá petržel 2 hrsti
- sůl a pepř
Postup:
V míse prošlehejte olej, prolisovaný česnek, kůru a šťávu z citronu, sůl, pepř a do vzniklé marinády naložte maso. Nechte ho odležet aspoň 1 hodinu, ideálně ale přes noc. Pak paličky vsypte i s marinádou do pekáčku a mašlovačkou z nich omeťte česnek (při pečení by se mohl připalovat). Podlijte trochou vody a pečte v troubě předehřáté na 200 °C asi 30–40 minut dozlatova. Před podáváním je posypte nasekanou petrželkou.
Cizrnová pomazánka
6–8 porcí || příprava 15 minut
Tahle pomazánka je skvělá na pečivo všeho druhu i jako základ zeleninových a masových sendvičů. Perfektně také pasuje jako dip k zelenině.
Suroviny:
- sterilovaná cizrna 150 g
- jarní cibulka 2 stonky
- sušená rajčata 2 ks
- tvaroh ve staniolu 250 g
- mletá kurkuma 1 lžička
- olivový olej 3 lžíce
- citronová šťáva na dochucení
- sůl a pepř
Postup:
Rozmixujte scezenou cizrnu s tvarohem a kurkumou dohladka. Dolaďte citronovou šťávou, solí a pepřem a podle potřeby nařeďte olejem. Sušená rajčata a cibulku nasekejte nadrobno a vmíchejte do pomazánky.
Chlebíčky 4x jinak
Variace na caprese
Asi 6–7 cherry rajčat nakrájejte nadrobno a vsypte je do misky. Přidejte najemno nasekanou ½ šalotky, natrhanou mozzarellu a 1 hrst nasekané bazalky. V další misce připravte zálivku: smíchejte 2 lžíce olivového oleje, 2 lžíce balsamikového octa, 1 lžičku dijonské hořčice, sůl a pepř. Směs prošlehejte, vmíchejte ji k rajčatům a sýru a naneste na opečené bagetky.
S uzeným lososem
Do misky dejte 125 g krémového sýra, vmíchejte 1 lžíci nasekaného čerstvého kopru a kůru z ½ citronu. Dochuťte solí, citronovou šťávou a, chcete-li, pepřem. Ochucený sýr namažte na bagetu, poklaďte ji plátkem uzeného lososa a přidejte pár kuliček kaparů a snítku kopru.
S krevetami a avokádem
Asi 150 g vařených krevet nakrájejte na kousky. Zakápněte je limetovou šťávou, osolte, opepřete, vmíchejte k nim ½ najemno nasekané bílé nebo červené cibule a hrst nasekaného koriandru. Zakápněte olivovým olejem a promíchejte. Na bagetky namažte avokádo (pokud máte opravdu zralé, můžete ho nabrat nožem přímo ze slupky) a poklaďte je krevetovou směsí.
Antipasto
Zajděte do řeckých nebo italských lahůdek a vyberte to nejlepší, co najdete v chladicím boxu. My zvolili sušená rajčata a pečené cukety naložené v oleji, hodí se ale i nakládané artyčoky nebo grilovaný lilek či cuketa. Nadrobno nakrájejte 2–3 sušená rajčata a 1 pečenou cuketu. Promíchejte, a pokud je třeba, lehce přisolte. Bagetky namažte ricottou a poklaďte nakládanou zeleninou.
Zdroj: časopis Gurmet