Historie zmrzlin sahá tisíce let zpět, kdy se první zmražené pochoutky objevily ve starověké Číně a Persii. Tyto verze byly vyrobeny z drceného ledu smíchaného s medem nebo ovocnými šťávami. Moderní smetanová zmrzlina, jak ji známe dnes, se začala formovat v Evropě v 17. století. První recepty na zmrzlinu se objevily ve Francii a Itálii, kde byly často podávány na královských dvorech. Smetana byla přidána do receptur, aby vytvořila bohatší a krémovější texturu, což vedlo ke zrození smetanových zmrzlin.

Ještě než vám dáme recept na smetanovou zmrzlinu, nutno říci, že jsme mysleli i na ty, co drží linii. Místo smetanové zmrzliny můžete zkusit jogurtovou. Fantazii se při výrobě meze nekladou.

Krájená jogurtová zmrzlina

6 PORCÍ // PŘÍPRAVA 10 MINUT + MRAŽENÍ 3 HODINY

Snadná domácí zmrzlina skvěle poslouží jako pamlsek i zdravá svačina.

Suroviny:

  • smetanový jogurt 500 ml
  • med 2–3 lžíce
  • směs bobulovitého ovoce
  • piškoty 1 hrst

Postup:

  1. Jogurt oslaďte medem a nalijte na plech s vyšším okrajem, vyložený pečicím papírem. Rozetřete ho do rovnoměrné vrstvy o výšce zhruba 0,5 centimetru. Poklaďte ovocem a nadrcenými piškoty. Vložte do mrazáku a po zatuhnutí nakrájejte nebo nalámejte. Ihned podávejte.
  2. Oslaďte dezert domácím mandlovým griliášem. Na pánvi nechte zkaramelizovat cukr, přidejte lžíci medu a trochu másla. Přihoďte hrst mandlových lupínků, promíchejte a nechte vychladnout. Griliáš nasekejte na malé kousky a před mražením jím posypejte jogurtovou vrstvu.

Ostružinová zmrzlina s kardamomem

12 PORCÍ // PŘÍPRAVA 1 HODINA + MRAŽENÍ

Nemyslíme si, že by se nám zmrzlina někdy mohla přejíst. Netradiční ostružinové variaci jsme přidali lehce orientální vůni a naplnili ji do mandlových sušenek. Vznikl ideální studený dezert.

Suroviny:

  • ostružiny 500 g
  • smetana ke šlehání 30% 200 ml
  • plnotučné mléko 200 ml
  • cukr krupice 200 g
  • žloutky 3 ks
  • citron 1 ks
  • kardamom 2 lžičky
  • zelené pistácie na ozdobení
  • mleté mandle 200 g
  • bílky 4 ks
  • cukr moučka 200 g
  • med 1 lžíce
  • hladká mouka 80 g

Postup:

  1. Ostružiny dejte do hrnce a rozmačkejte šťouchadlem na brambory. Přidejte polovinu cukru, šťávu z jednoho citronu a pomalu přiveďte k varu. Zakryjte pokličkou a nechte dusit. Potom směs propasírujte přes síto, abyste odstranili semínka, a nechte ji zcela vychladnout. Mléko, smetanu a kardamom dejte do rendlíku a nechte přejít varem. Stáhněte a 15 minut louhujte. Potom všechny tobolky kardamomu vylovte nebo mléko přeceďte.
  2. Žloutky a zbylý cukr prošlehejte metličkou, můžete pracovat rovnou v hrnci. Tenkým pramínkem k nim za stálého šlehání přilijte teplé, ochucené mléko. Je důležité postupovat pomalu a stále míchat, aby se žloutky nesrazily. Vzniklou směs začněte postupně zahřívat a stále ji promíchávejte. Když se za vařečkou začne dělat cestička, hrnec odstavte a slijte obsah přes síto do čisté mísy, ve které budete zmrzlinu mrazit. Mísu postavte do nádoby s ledem a nechte zchladit. Poté vmíchejte ostružinovou směs.
  3. Pokud máte zmrzlinovač, směs do něj nalijte a nechte pracovat. Nemáte-li ho, zakryjte mísu a dejte do mrazáku. Po 30 minutách ji vyjměte, promíchejte, důkladně rozbijte zmrazky a znovu vraťte k zamrazení. Tento postup po půlhodinách opakujte následující zhruba 3 hodiny. Pak zmrzlinu zakryjte a nechte přes noc v mrazáku.
  4. Těsto na sušenky budete připravovat ve vodní lázni. Nachystejte si dostatečně velký rendlík, aby se do něj vešly všechny suroviny. Vložte ho do většího hrnce s vodou, kterou začněte pozvolna zahřívat. Těsto stále míchejte, postupně se začne lepit a houstnout. Po necelých 10 minutách odstavte, vmíchejte mouku a nechte při pokojové teplotě zchladnout.
  5. Rukama vytvarujte z hmoty placičky požadované velikosti. Doporučujeme průměr zhruba 7 cm, vrstva by neměla být příliš silná. Troubu předehřejte na 150 °C a na pečicím papíře pozvolna pečte sušenky 10 minut do zezlátnutí. Nechte je zcela zchladnout.
  6. Před výrobou „sendvičů“ nechte zmrzlinu při pokojové teplotě trochu změknout. Poté ji plňte mezi dvě sušenky a před podáváním dejte ještě chvilku zamrazit.

Tip: Domácí zmrzlinu můžete připravit i bez zmrzlinovače, ale bude mít méně nadýchanou a krémovou konzistenci. Pokud ji ale mlsáte rádi a často, určitě se vám investice do domácího přístroje vyplatí.

Zdroj: iGlanc.cz, časopis Gurmet, Kateřina Bednářová, Libor Budinský: Publicista Libor Budinský se věnuje světu gastronomie již dvacet let. Je autorem knihy Nejlepší pražské restaurace. Posledních sedm let je redaktorem časopisu Gurmet, Barbora Štětinová: Redaktorka Gurmetu ráda o jídle čte, nakupuje ho, vaří i vychutnává. A ráda si o něm povídá.

Související články