Jak na to
Jak připravit lupení
Základem salátu je správně připravená listová zelenina. Listy operte ve vodě, aby se zbavily písku, a jemně, ale důkladně osušte, jinak na nich správně neulpí zálivka. Můžete je zabalit do utěrky, pokud ale máte pro saláty slabost, hodí se mít po ruce odstředivku. Velké listy nekrájejte nožem, lepší je ruční trhání. Připravujte je až na poslední chvíli, aby zbytečně nečekaly na ostatní suroviny a nevadly.
Lexikon salátů
Vyrazte na trh a pokochejte se rozmanitostí. Křupavý římský salát, pikantní rukolu a nasládlý polníček nejspíš znáte, ochutnejte také měkký oříškový dubáček kadeřavý, lehce natrpklý lollo nebo japonské skvosty mizunu a mibunu, které se podobají rukole. Všechny druhy si můžete i vypěstovat, daří se jim i v truhlíku za oknem.
Anatomie zálivky
Zálivka určuje výslednou chuť salátu, takže si na ní dejte záležet. Základem je kvalitní olej. Klasika je olivový, můžete ale sáhnout i po slunečnicovém, řepkovém nebo chuť posunout do Asie použitím sezamového či arašídového oleje. Nesmí chybět kyselá složka, tou bývá nejčastěji vinný či jablečný ocet, asijský šmrnc dodá ocet rýžový. Aby vznikla lahodná emulze, přidává se nejčastěji med, můžete ho ale nahradit vhodným sirupem. A na vyvážení trochu hořčice, od dijonské až po hrubozrnnou. Zlehka osolte, opepřete a základní zálivka je na světě. Doladit ji můžete podle chuti a receptu. Můžete přidat nasekané bylinky, kousek ančovičky, nasekanou šalotku, nejrůznější pesta, chilli papričky nebo najemno nastrouhaný zázvor. Zálivka musí být dobře prošlehaná, aby se ingredience spojily. My ji nejraději odměříme do zavařovačky a energicky protřepeme. Zálivka se přidává do salátu až těsně před podáváním, aby nezavadl.
Dokonalý mix
Perfektní pokrm netvoří jen zelenina. Aby salát zasytil, měl by obsahovat i bílkoviny – maso, luštěniny nebo vejce. Výživově méně hodnotné, ale chuťově perfektní jsou obiloviny a pseudoobiloviny, tedy quinoa, pohanka, jáhly, kuskus nebo bulgur. Podle receptu můžete přidat i sýr, od rozdrobené fety či gorgonzoly přes plátky ušlechtilých sýrů s bílou plísní až po ty čerstvé, třeba kozí. Perfektní jsou i parmazánové hobliny. Detailem, který dovede salát k dokonalosti, je složka, která se postará o křupavost. Mohou to být krutony, ořechy, semínka nebo třeba slaná granola.
Správné podávání
V létě máme chuť spíš na studená jídla, ale ledově vychlazený salát neprospívá ani naší chuti, ani našemu zažívání a v konečném důsledku stejně moc neosvěží. Pokud obsahuje nějakou vařenou složku, chutná obvykle dobře vlahý. Zeleninové saláty (nebo ty, co si připravujete předem třeba do práce) by měly mít pokojovou teplotu. V ní se nejlépe rozvine přirozená chuť potravin, zejména těch šťavnatých, jako jsou rajčata či okurka.
Od jara do zimy
I když by se zdálo, že salát je hlavně letní záležitostí, jedná se o pokrm, který vás s určitými úpravami může provázet celý rok. Na jaře vsaďte na luštěniny, pečenou kořenovou zeleninu a doplňte je prvními zelenými výhonky – klíčky, raným salátem nebo lupením rostoucím divoce. V létě si užívejte hlavně úrodu. Přejezte se rajčat a okurek, grilujte cukety a lilky, objevujte neznámé listy. Na podzim zařaďte víc obilovin a pečte dýni, řepu a kořenovou zeleninu. Ta vás bude provázet až do zimy, kdy si navíc můžete užít hořké čekankové puky. Kombinujte je s plísňovým sýrem a ořechy, tak chutnají nejlépe.
Těstovinový salát s tuňákem a pečenými paprikami
4 PORCE || PŘÍPRAVA 30 MINUT
Na první pohled obyčejný salát s těstovinami a tuňákem posunou o úroveň výš pečené papriky. Skvělý je teplý i studený.
Suroviny:
- malé papriky 6 ks
- těstoviny 200 g
- olivový olej 2 lžíce
- sherry ocet 1 lžíce
- černé olivy bez pecky 70 g
- šalotka 1 ks
- tuňák ve vlastní šťávě 110 g
- piniové oříšky 1 hrst
- hladkolistá petržel 1 hrst
Postup:
- Rozpalte gril na nejvyšší stupeň. Papriky rozřízněte na půlky a odstraňte semínka. Položte je řeznou plochou na plech pokrytý pečicím papírem a pečte 8–10 minut, dokud slupka nezčerná. Vložte horké papriky do mísy, přikryjte je pokličkou a nechte 10 minut odležet. Mezitím uvařte těstoviny ve slané vodě podle návodu.
- Stáhněte opatrně slupku z paprik a dužinu nakrájejte. Dejte ji do misky, přidejte olej, ocet, olivy, oříšky a nadrobno nasekanou šalotku. Přidejte těstoviny a dobře promíchejte, přidejte tuňáka a ozdobte petrželkou.
Hrášek s mátou a fetou
4 PORCE || PŘÍPRAVA 15 MINUT || PEČENÍ 25 MINUT
Jarní jídlo jak vystřižené z katalogu! Hrášek doplňuje lehkost fety a jogurtu provoněného mátou, vše podpoří jemný česnekový nádech.
Suroviny:
- hrášek 400 g
- baby mrkev 300 g
- bílý jogurt 2 lžíce
- citronová šťáva 2 lžíce
- česnek 2 malé stroužky
- olivový olej 3 lžíce
- čerstvá máta 1 hrst
- chilli vločky
- feta
Postup:
- Troubu předehřejte na 200 °C. Plech vyložte pečicím papírem, rozložte na něj oškrábané baby mrkve i s kouskem natě. Zakápněte olejem a dejte na 10 minut péct. Potom posypte chilli vločkami a pečte ještě dalších 15 minut.
- Mezitím ve větším hrnci povařte asi 4 minuty hrášek do změknutí. Sceďte ho a hned prolijte proudem studené vody, aby neztratil barvu. Dejte ho do hlubší mísy a jemně rozmixujte společně s jogurtem, citronovou šťávou, česnekem a mátou.
- Potom do směsi přisypte nadrobenou fetu a jemně promíchejte vidličkou. Při servírování pyré ozdobte kousky zbylé fety, hráškem a doplňte pečenými baby mrkvemi.
Salát z quinoy se zeleninou
Quinoa nepatří mezi ingredience, které máte běžně doma, ale dejte jí šanci. Je to superpotravina! Salát z ní je lehký, zdravý a jeho chuť nemá chybu.
Suroviny:
- quinoa ½ hrnku
- mozzarella 150 g
- cibule 1 ks
- zelený baby chřest 500 g
- červená paprika 1 ks
- jarní cibulka 2 ks
- sójová omáčka 50 ml
- citronová šťáva 1 ks
- máslo 100 g
- pepř a sůl
Postup:
- Quinou uvařte podle návodu. Na pánvi rozehřejte polovinu másla a orestujte na něm podélně rozpůlený chřest. Dejte stranou.
- Na stejné pánvi rozehřejte druhou polovinu másla a nechte na něm zesklovatět nakrájenou cibuli, přidejte najemno nakrájenou papriku a po chvilce zakápněte sójovou omáčkou a citronovou šťávou.
- Nechte vychladnout a poté smíchejte s uvařenou quinoou. Přimíchejte nakrájenou jarní cibulku, chřest a na kousky nakrájenou mozzarellu. Dochuťte solí, pepřem, popřípadě citronovou šťávou.
Salátová zálivka 4x jinak
Základní balsamiková
Do lahvičky nebo zavařovací sklenice vlijte 30 ml balsamikového octa, 60 ml olivového oleje, 1 lžičku medu, 1 lžičku dijonské hořčice a najemno nasekanou šalotku. Osolte a opepřete, uzavřete víčkem a aspoň minutu energicky třeste, aby se tekutiny spojily v hladkou emulzi.
Limetovo-koriandrová
Do chopperu nebo vhodné mixovací nádoby dejte oprané listy z 1 svazku čerstvého koriandru, šťávu z 2 limet, med, stroužek česneku a asi 60 ml olivového oleje. Rozmixujte dohladka, osolte, opepřete a podle potřeby nařeďte dalším olejem.
Tahini s kurkumou
Do zavařovací sklenice se širokým hrdlem odměřte 60 ml pasty Tahini, 1 lžíci olivového oleje, 1 lžíci medu a 1–2 lžičky mleté kurkumy. Podle chuti osolte a opepřete, nařeďte vodou a pořádně protřeste. Vodu přidávejte podle libosti, řidší směs slouží jako zálivka, hustší se hodí jako dip k masu či zelenině.
Majonézová s bylinkami
V misce prošlehejte 80 ml podmáslí a 80 ml majonézy. Vmíchejte 1 hrst nasekané petrželky, prolisovaný česnek, a pokud fandíte ostrým chutím, také trochu mletého chilli. Podle chuti osolte a opepřete.
Zdroj: časopis Gurmet