Nalaďte se na podzim

Jak se teplota venku snižuje, zařazujte jídla, která vás zahřejí. Vsaďte na obilniny a pseudoobilniny, luštěniny, pomalu vařená jídla, kořenovou zeleninu, hřejivé kořeněné pokrmy se zázvorem a chilli. Čerstvá zelenina a ovoce (obzvlášť to exotické) ochlazují, takže je spíš pečte, duste a fermentujte. Mnoho expertů na stravování radí omezit mléčné výrobky, nebo alespoň vsadit na ty kvašené.

Každodenní procházka, dobré jídlo a teplý nápoj. Přidejte huňatou deku a svíčku a máte hygge jako vyšité.

Zdroj: Youtube

Hustý!

Podzimní polévky i dušené skvosty si žádají odpovídající konzistenci. Pokud není máslová jíška zrovna váš favorit, zkuste další možnosti.

Jednoduchým způsobem, jak zahustit polévky, je přidat víc zeleniny a pak ji rozmixovat. Aby všechno fungovalo, musíte ovšem použít druhy s vysokým obsahem škrobu, tedy brambory, batáty nebo dýni. S polévkami si rozumějí vločky (ty pohankové jsou nejvhodnější i z výživového hlediska), rýžová mouka nebo polenta. Vyzkoušet můžete i hrašku, tedy směs hrachové mouky a bezlepkových obilovin. Hodí se hlavně k jídlům z kořenové zeleniny, protože jim dodá jemnou, zemitou chuť. U gulášů a perkeltů vsaďte na tradiční postupy a do základu vsypte hromadu cibule nebo do nich rozdrobte krajíc staršího chleba.

Vařte pomalu

  1. NA SPORÁKU: Ať už jde o vývar nebo dušené jídlo, připravte základ, přiveďte k varu a pak plamen stáhněte na minimum, aby se na hladině neobjevovaly bublinky. Táhnout ho můžete dvě až čtyři hodiny. Můžete i déle, ale není to moc ekonomické a jídlo na sporáku přece jen nelze nechat bez dozoru. Dvanáctihodinový vývar svěřte raději pomalému hrnci.
  2. V TROUBĚ: Ideální postup pro trhané maso a dušená jídla typu líčka. Základ pokrmu dejte do nádoby – nejlepší je silnostěnný hrnec s poklicí nebo římský – a pečte na 150 °C nebo méně. Při vyšší teplotě bude jídlo hotové asi za 5 hodin, při nižší máte čas tak 8 až 12 hodin. Klidně můžete jít spát, v troubě se nic nestane.

Přijďte bezpracně k hotovému

Ve Spojených státech bydlí v každé domácnosti, u nás jeho popularita stoupá jen zlehka. Řeč je o pomalém hrnci, který uvaří bez dozoru.

Vhodíte nakrájené suroviny, podlijete vodou a za 6 až 12 hodin se vrátíte k hotovému. Díky přípravě pod bodem varu se tekutina nevyvaří a nehrozí připálení, zároveň si pokrm zachová koncentrovanější chuť. Pomaláč je nepostradatelný pro dlouho tažený vývar, pomalu dušená jídla i rozmanité eintopfy. Jednoduše nakrájejte zeleninu a maso, co máte po ruce, zalijte vývarem, vínem nebo vodou a těšte se na výsledek.

Fermentovaná zelenina

Kvašená zelenina je dnes velký hit. Zahrnuje jednoduché rychlé pickles i sofistikované variace, které kvasí týdny a měsíce. Začněte taky: nakrájejte mix zeleniny (mrkev, ředkev, květák, zelí...), napěchujte ji do čisté, vyvařené sklenice a zalijte solným roztokem (asi 25 g soli na 1 litr vody). Zatižte, aby zelenina nevyplavala nad hladinu, a nechte týden v pokojové teplotě.

Kaše v cuku letu

Obilné a pseudoobilninové kaše jsou dlouhodobě považované za nejvhodnější snídani. Kdo má ale čas stát každé ráno u sporáku?

Prozradím vám trik, díky kterému nebude příprava teplé snídaně trvat déle než uvaření čaje: předem uvařte ve vodě větší množství jahel, quinoy nebo jiného základu kaše a odložte do lednice. Ráno dejte do rendlíku jednu porci a oživte ji oblíbeným ořechovým mlékem, obvykle stačí tak 150 ml, prohřejte, dolaďte ořechy, ovocem a podávejte. Kromě úspory času jde i o levnou variantu, protože kaše „nevypije“ tolik drahého ne-mléka, jako když ji v něm vaříte.

Hit každé sezony? Dokonalá polévka!

Dobrá krémová polévka je poklad. Zahřeje, zasytí, schováte do ní i suroviny, které už nejsou v ideální kondici. Poradíme vám, jak uvařit tu nejdokonalejší.

Základ:

Cibulí a česnekem nikdy nic nezkazíte. Chcete-li polévku sladší a s francouzským šmrncem, vsaďte na pórek, asijským variacím sluší zázvor, citronová tráva nebo kari pasta.

Příchuť:

Krémovou polévku uděláte prakticky z čehokoli: hrášek, brambory, batáty, mrkev, červená čočka, brokolice, květák, řepa, celer, topinambur... Možnosti jsou nekonečné. A není třeba držet se jednodruhových variací, velmi dobře fungují i jejich kombinace (zvlášť když potřebujete zlikvidovat ovadlé jedince z lednice). Aby výsledek lahodil i oku, držte se barev, které spolu ladí. Brokolice s hráškem nebo batát s mrkví a červenou čočkou je pecka, brokolice s rajčaty (ač nechutná zle) připomíná spíš léčivé bahno.

Bílkoviny:

Aby polévka směle nahradila hlavní jídlo, potřebuje nadupat bílkovinou. Vsaďte na luštěniny, maso (klidně obrané z pečeně) nebo tofu. Zatímco luštěniny polévku zároveň dobře zahustí, maso i tofu je vhodnější nakrájet na kousky.

Tekutiny:

Dobrá polévka si žádá dva druhy tekutin – základní a zjemňující. Základní tekutina bývá obvykle vývar nebo voda, zjemňující složkou pak tučnější či méně tučná smetana nebo kokosové mléko. Ideální je samozřejmě použít obě tekutiny co nejlepší, ale pokud improvizujete, můžete nedokonalost jedné složky vyvážit druhou. Vaříte-li z vody, doplňte ji tučnou smetanou. Polévka ze silného vývaru se obejde bez zjemnění. Nebo stačí trocha mléka.

Zdroj: časopis Gurmet

Související články