Posilujte imunitu

Podle tradiční čínské medicíny vládnou podzimu plíce a tlusté střevo, které je podle nových výzkumů zásadní pro naši imunitu. Omezte průmyslově zpracované potraviny a čím dál víc zařazujte ostré chutě – nejen ty exotické, jako je teplé koření, zázvor či kurkuma, ale i ty lokální: ředkve, kedlubny, ředkvičky, květák, celer. Syrové je jezte spíš s mírou, radši je poduste nebo kvaste. Kyselé chutě zase stahují a pomáhají proti podzimním nákazám. Doporučujeme šípkový čaj a domácí kysané zelí.

Zdroj: Youtube

Čas hojnosti

Nepřipouštíme si to rádi, ale léto pomalu končí. Úroda je na vrcholu, na zahradě možná ještě najdete pár posledních červených bobulí, dozrávají ale také dýně, kořenová zelenina, jablka, hrušky a pomalu i švestky. Můžete se vrhnout na zpracování šípků, rakytníku, hložinek nebo jeřabin. Slunce sice přes den stále trhá teplotní rekordy, ale rána a večery začínají být chladné. Užívejte si, co příroda dává, trhejte, sušte, zavařujte, ale taky se pomalu vnitřně zklidňujte. Přichází podzim, ideální čas na třídění. Zbavte se toho, co nepotřebujete. Udělejte si pořádek v šatníku, vytřiďte a pošlete dál věci, co vás netěší. A zbavte se nepříjemných pocitů, vzpomínek nebo lidí, kteří vám berou energii. Nastal ideální čas.

Jak se zazimovat

S příchodem podzimu zazimováváte chaty, zahrady, uklízíte terasy, vypouštíte vodu z trubek a hadic, aby přes zimu nezmrzla. Udělejte to i se sebou. Léto se neslo ve znamení pestrosti a lehkosti, v zimě bude naše strava přirozeně tučnější a vydatnější. Využijte tedy podzim a dopřejte si jakýsi přechod, aby si tělo mohlo trochu odpočinout a nachystat se na zimu. Připravte si teplou zeleninu, dýně a batáty, vařte z nich krémové polévky. Jak se teploty začnou snižovat a dny zkracovat, přidejte i pomalu tažené vývary. Vsaďte na obiloviny, pseudoobiloviny, uvařte si rýži, jáhly, pohanku, zpracujte ořechy. Omezte studené nápoje a pijte čaje nebo teplou vodu (zní to divně, ale když to zkusíte, za pár dnů si zvyknete a budete se divit, že jste někdy vůbec pili něco ledového). Spíš než syrové ovoce jezte podušená jablka, ovocný crumble nebo kompoty.

Vyrazte do přírody

S klesající teplotou je důležité držet se v teple. To neznamená jen se dobře oblékat (ano, už přišel čas vytáhnout šátky), ale zahřát se i vnitřně. Pomůžou zmiňované teplé polévky a čaje, ale také pohyb. Není třeba trhat sportovní rekordy, ale každý den vyrazte na procházku. Podzim je ideální čas spojit se s přírodou – právě teď je nejkrásnější, nejbarevnější, nejvoňavější. Pusťte z hlavy pracovní starosti a domácí povinnosti, vypněte mobily, odstřihněte se od sociálních sítí a neustálých zpráv. Vnímejte svět kolem, soustřeďte se na dech a zhluboka dýchejte. Podzim s sebou přináší i jistý smutek, nostalgii za uplynulým létem a melancholii z krátících se dnů. Pobyt venku je ten nejlepší lék.

Zdroj: časopis Gurmet, Tradicni-cinska-medicina

Související články