Husí maso je tužší a sušší než kachní, má ale jedinečnou a robustní chuť. Navíc pustí při pečení opravdu hodně tuku. Šťáva, která se vypeče z drůbeže, je sama o sobě skvělá. Je dobré slít obsah pekáčku a sebrat přebytečný tuk. Lžíci sádla rozpalte v hrnci, přidejte lžíci mouky a upražte světlou jíšku. Vmíchejte vypečenou šťávu, přidejte odkrojený krk a křídla, na kterých husa ležela. Přiveďte k varu a na mírném ohni vařte asi 15–20 minut. Drůbež si mezitím odpočine, ustálí se v ní šťáva, a až bude čas, budete ji podávat s dokonalou, silnou omáčkou.
Pomalu pečená husa
4–6 PORCÍ // PŘÍPRAVA 45 MINUT // PEČENÍ HUSY PŘES NOC
Pečení husy se může zdát jako vyšší dívčí, nic snazšího ale ve skutečnosti neexistuje. Stačí ji dát na nízkou teplotu do trouby a jít spát. Zázrak – přeměna oškubaného opeřence v lahodnou vonící pečínku – už se odehraje sám.
Suroviny:
- celá husa 1 ks
- jablko 2 ks
- sůl
- kmín
Postup:
- Husu vyndejte z lednice alespoň 2 hodiny před pečením, aby došla pokojové teploty. Pokud máte kousek s krkem a celými, nezkrácenými křídly, odřízněte je. Těmito kousky husu podložte na pekáči. Díky tomu se nebude máčet v sádle, a navíc posílí výpek. Husu důkladně zevnitř i zvenčí osolte a okmínujte, do břišní dutiny dejte jablka a svažte jí nohy. Dejte ji do pekáče a pečte v troubě předehřáté na 120 °C přes noc. Ideální je strčit maso do trouby kolem jedenácté večer. Druhý den ráno ho pak zkontrolujte. Mladší a menší kusy už budou měkké, větším a starším jedincům přitopte na 150 °C. V poledne bude husa jako malovaná. Kdyby se vám zdála kůžička málo vypečená, můžete ji na posledních 30 minut potřít trochou medu a zvýšit teplotu na 200 °C. Ale nebývá to potřeba.
- Výpek slijte. Vzhledem k tomu, že husa pustí opravdu hodně tuku, je vhodné ho sebrat a nechat jen čistou šťávu. Hotovou pečínku podávejte s oblíbeným zelím a přílohou.
Jednoduchý houskový knedlík
6 PORCÍ // PŘÍPRAVA 45 MINUT
Tenhle knedlík mě naučila moje tchyně Irena a ode mě se dostal do mnoha dalších domácností. Je totiž nejen strašně dobrý, ale také neuvěřitelně snadný. Nedá se zkazit ani rozvařit, nehrozí mu zdrcnutí, nemusí se speciálně krájet nití. Těsto můžete uvařit hned, ale nevadí mu ani chvilku postát na lince.
Suroviny:
- hrubá mouka 500 g
- mléko 500 ml
- rohlík 4 ks
- vejce 1 ks
- sůl 2 lžičky
Postup:
- V hrnci přiveďte k varu osolenou vodu. Rohlíky nakrájejte na kostičky. Do mísy vsypte mouku, sůl a přidejte vejce a mléko. Promíchejte, vsypte nakrájené pečivo a znovu promíchejte. Vznikne poměrně řídké těsto, které by samo rozhodně nedrželo tvar, ale to je v pořádku. Mokrýma rukama část naberte, uplácejte šišku a ihned ji vhoďte do vroucí vody. Pokud máte velký hrnec, můžete připravit další knedlík, ale těsto je odolné, nevadí, když bude stát.
- Vařte asi 25–30 minut, v polovině doby knedlík otočte. Až bude hotový, vyndejte ho a nakrájejte nožem.
Bramborové lokše
6 PORCÍ // PŘÍPRAVA 1 HODINA
Dobré lokše k pečínce, to už je dneska vzácnost. Je pravda, že jsou o něco pracnější než knedlíky, jejich chuť vám to ale bohatě vynahradí.
Suroviny:
- brambory, varný typ C 1 kg
- vejce 1 ks
- hrubá mouka 200 g + na podsypání
- sůl 1 lžička
- sádlo na potření
Postup:
- Brambory uvařte ve slupce doměkka. Ještě horké je oloupejte, prolisujte nebo nastrouhejte najemno. V míse brambory smíchejte se solí, vejcem a postupně přidávejte mouku. Potřebujete získat těsto, které se netrhá a příliš nelepí na váleček, ale není zase příliš moučné, aby placky nebyly tuhé. Pokud je to možné, nedávejte proto do těsta víc než doporučených 200 g mouky, raději ho víc podsypte při zpracování a válení.
- Postupně lžící odkrajujte těsto, vytvarujte z něj kuličku a tu pak rozválejte na tenkou placku. Rozpalte pánev a placku nasucho z obou stran opékejte, aby jí naskákaly charakteristické hnědé puchýřky. Zatímco se peče, připravte další placku a tak pokračujte, dokud těsto nespotřebujete.
- Každou placku hned potřete rozpuštěným sádlem. Skládejte je na sebe na talíř a v mezičase zakryjte utěrkou. Podávejte k huse. Kdyby náhodou nějaké lokše zbyly, jsou skvělé i nasladko s povidly nebo džemem.
Červené zelí s povidly
6 PORCÍ // PŘÍPRAVA 1 HODINA
Červené zelí můžete udělat i z nakládaného, sehnat ale dobré bývá docela kumšt. Podusit čerstvou hlávku není o moc pracnější a máte jistotu, že bude dokonalé.
Suroviny:
- čerstvé červené zelí 1 malá hlávka
- červená cibule 1 ks
- bílý vinný ocet 3 lžíce + na doladění
- povidla 2 lžíce sádlo 2 lžíce
- sůl a cukr na dochucení
Postup:
- Z hlávky vykrojte tuhý košťál a zelí nakrouhejte na nudličky. Cibuli nakrájejte nadrobno. V hrnci rozpalte sádlo, cibuli na něm opečte a vsypte zelí. Podlijte vodou a octem, osolte a duste doměkka, trvá to 30–40 minut. Když je zelí měkké, vmíchejte povidla a dolaďte cukrem a octem, aby bylo přesně tak sladké či navinulé, jak ho máte rádi.
Bílé zelí s vínem a ořechy
6 PORCÍ // PŘÍPRAVA 45 MINUT
Pokud k huse podáváte i nasládlé červené zelí, může si to bílé dovolit výraznější navinulou chuť. Zvýrazněte ji vinným základem, chutná skvěle.
Suroviny:
- kysané zelí 500 g
- cibule 1 ks
- bílé víno 100 ml
- cukr na dochucení
- lískové ořechy 1 hrst
- sádlo 2 lžíce
- sůl
Postup:
- V hrnci rozpalte sádlo a krátce na něm opečte nasekané ořechy a cibuli. Přilijte víno, nechte odpařit alkohol a trochu ho zredukovat. Zelí slijte (nálev ale nevylévejte) a nasekejte, obvykle bývá před naložením jen hrubě nasekané. Vsypte ho do hrnce, osolte, podlijte vodou, případně i trochou láku, a duste doměkka, trvá to asi 20 minut. Hotové zelí dolaďte lákem, solí a cukrem, obvykle to chce 2–3 lžičky, a to i když máte rádi navinulejší chuť.
Zdroj: iGlanc.cz, časopis Gurmet, Barbora Štětinová: Redaktorka Gurmetu ráda o jídle čte, nakupuje ho, vaří i vychutnává. A ráda si o něm povídá.