Je to zvláštní paradox. Přestože do Řecka létá každé léto obrovské množství Čechů a řecká kuchyně patří do první ligy světové gastronomie, řeckých restaurací je u nás jako šafránu. Třeba v Německu najdete i v malých městech jednu či dvě řecké restaurace. To u nás absolutně chybí, ani Praha na tom není lépe, neboť zde funguje jen půl tuctu řeckých podniků. A tak nám nezbývá, než si sehnat recepty a pustit se do vaření řeckých jídel doma.

Jikrový či chobotnicový salát

Skvělou pověst mají řecké předkrmy podávané ve formě jakýchsi „pomazánek“. Nejznámější z nich jsou tzatziki připravené z nastrouhané okurky, tučného řeckého jogurtu, olivového oleje a česneku. Pozornost si zaslouží také chuťově rafinovaná lilková pomazánka či slavná jikrová pasta zvaná taramasalata. A samozřejmě také sýrová pomazánka z feta sýru, jogurtu, olivového oleje, citronové šťávy, česneku, pálivé papriky a špetky oregana, v chuti trochu slaná, lehce pikantní, svěží, a hlavně neskutečně lahodná. Z teplých předkrmů si určitě zamilujete plněné cuketové květy, oblíbené na řeckých ostrovech. A nesmíme zapomenout ani na ančovičky marinované ve vinném octě a oleji, křehký hovězí jazyk naložený v marinádě z koření, oleje a citronu či zapečený feta sýr s rajčaty a paprikou. A mimořádnou lahůdkou je také jemný chobotnicový salát.

Pomalu pečené jehněčí

Co se týče masa, v Řecku je oblíbené hlavně jehněčí, které se obvykle připravuje dlouhým pečením v hrnci po celou noc, takže se maso v puse doslova rozpadá. Výtečná jsou jehněčí žebra kořeněná rozmarýnem a tymiánem či jehněčí kolínko pečené s česnekem a rajčaty. Hlavně ta šťáva z výpeku je doslova geniální. Z jehněčích vnitřností se připravuje rýžový pilaf ochucený bylinkami, kopřivami a citronem. A jehněčí je základem další slavné speciality zvané kleftiko, kdy se maso marinované v oleji s citronem pomalu peče společně se zeleninou a brambory v pergamenovém papíru, díky čemuž zůstane křehké a šťavnaté.

Králík na cibulkách

Další slavnou specialitou je stifado, maso pečené maso na cibulkách a víně. Není to ovšem žádný guláš. Vtip je v tom, že drobných cibulek je na váhu skoro stejně jako masa, což dává výslednému pokrmu naprosto jedinečnou chuť. Stifado se připravuje z různých druhů masa, nejčastěji z králíka, kohoutka či vybraných partií hovězího masa. Skvělý je krk nebo třeba líčka. Důležitou roli v tomto pokrmu hraje také koření, hlavně římský kmín, hřebíček a skořice, které společně s rajčaty, medem a vínem dodají celému pokrmu orientální nádech. Velmi oblíbené je v Řecku také mleté maso, kterým se plní kde co, od rajčat a paprik až po lilek. Musaku zná asi každý, ale právě pečený lilek plněný kořeněným mletým masem je naprosto úžasný. Stejně jako další klasika zvaná dolmadakia, tedy rýží, masem a bylinkami plněné vinné listy. Je to poměrně pracné, ale odměnou je skvostná chuť.

Zdroj: iGlanc.cz, Libor Budinský. Publicista Libor Budinský se věnuje světu gastronomie již dvacet let. Je autorem knihy Nejlepší pražské restaurace. Posledních sedm let je redaktorem časopisu Gurmet.

Související články