Ať už jí říkáte ”kombucha” nebo ”kombuča”, pořád se jedná o kvašený nápoj, který vzniká nejčastěji fermentací zeleného a černého čaje. Základem je kultura mikroorganismů zvaná Scoby (z anglického symbiotic culture of bacteria and yeasts – pozn. red.). Seženete ji na internetu, v prodejnách se zdravou výživou nebo od uživatelů, kteří se rádi podělí o přebytky. Díky tomu si zvládnete vyrobit perlivý nápoj, který chuťově připomíná burčák nebo prosecco sami doma. Nebo si můžete koupit již hotový produkt, značek je na trhu mnoho.

Na co je dobrá kombucha?

Pití kombuchy se stalo tak oblíbeným proto, že má pozitivní účinky na naše zdraví. Přestože během kvasného procesu v nápoji vzniká nepatrné množství alkoholu. Obsahuje především vitamíny skupiny B a probiotika, díky nimž prospívá trávení udržováním zdravé střevní mikroflóry. „Kromě toho podporují také vstřebávání živin, zejména vitamíny a minerální látky, a snižují riziko zažívacích potíží,” vysvětluje nutriční specialistka Monika Divišová. „Zdravá střevní mikroflóra hraje klíčovou roli i ve fungování imunitního systému. Probiotika podporují produkci protilátek a v kombinaci s antioxidanty posilují obrannou schopnost těla, což pomáhá bojovat proti infekcím a nemocem,” dodává.

Pozornost fermentovaným potravinám bychom proto měli věnovat obzvlášť teď, kdy se blíží podzim a naši imunitu začnou atakovat viry a bakterie. Kombucha také díky čaji přirozeně obsahuje kofein, čímž přispívá k bdělosti, pozornosti a může snižovat pocit únavy. Mohli bychom vyjmenovat mnoho dalších zdravotních benefitů, ale určitě jste už zvědaví na tu zábavnější část.

Z kombuchy se dají vytvořit opravdu chuťově zajímavé limonády nebo můžete kombuchu použít jako základ pro nealkoholické, ale i alkoholické nápoje. Jedinou překážkou je vaše fantazie a touha experimentovat.

Kombucha Mimosa

Mimosa je klasický snídaňový koktejl, který se skládá z kombinace pomerančového džusu a šampaňského (případně prosecca či sektu). Kombucha sama o sobě chutí připomíná šumivé prosecco, takže není nic jednoduššího, než smíchat kombuchu a džus.

Nebo můžete experimentovat. Smíchejte kombuchu z první fermentace s pomerančovým džusem a proveďte takzvanou sekundární fermentaci. Nápoj nechte cca dva dny kvasit na kuchyňské lince v uzavřené sklenici. Průběžně upouštějte vzduch. Podle toho, jak budete spokojeni s výsledkem, můžete fermentovat déle nebo příště zvolit jiný poměr kombuchy a džusu, případně dosladit cukrem.

Kombucha Mojito

Mojito je osvěžující koktejl a stejně jako on může chutnat i vaše kombucha.

Na kombucha Mojito potřebujete:

  • 1 litr kombuchy z první fermentace

  • 1 limetku

  • 2 snítky máty

  • 1 lžíci třtinového cukru

Postup:

  1. Z limetky odstraňte kůru a vyhoďte ji. Pomocí stolního nebo tyčového mixéru rozmixujte dužinu limetky, mátu a cukr na hladkou kaši. Můžete si pomoci přilitím trochy kombuchy, když bude směs příliš tuhá.

  2. Rozmixovanou směs přeceďte a výslednou limetovo-mátovou šťávu smíchejte s kombuchou do lahve, v níž bude kvasit. Nelijte tekutinu až úplně po okraj lahve, nechte nahoře alespoň 3 cm místa.

  3. Délka kvašení záleží na okolní teplotě. Nápoj průběžně ochutnávejte a nezapomínejte upouštět vzduch, dokud nedosáhnete požadované chuti. Před podáváním nezapomeňte vychladit.

Kombucha Aperol

Aperol Spritz je koktejl, který symbolizuje léto. Skládá se ze sodovky, prosecca a aperolu. Ještě nás pár teplých dnů čeká, tak proč si je neužít se sklenkou o kapku zdravějšího ”kombucha spritzu”. Recept na něj sestavil barman Martin Vogeltanz.

Na kombucha Spritz potřebujete:

  • 40 ml aperolu

  • 120 ml kombuchy z čaje rooibos

  • pomeranč

Postup:

Do sklenice naplněné ledem nalijte kombuchu, přidejte aperol a ozdobte pomerančem. Oblíbený koktejl je hotov.

Svařák z kombuchy

Až teplé dny pominou a o slovo se přihlásí zima, Aperol vystřídá svařák. Věděli jste, že můžete většinu vína nahradit kombuchou, a tudíž vytvořit zdravější verzi tohoto zimního kořeněného nápoje?

Na kombucha svařák potřebujete:

  • 1 litr kombuchy z první fermentace
  • 185 ml červeného vína
  • 1/4 šálku cukru
  • 1 tyčinku skořice
  • 2 celé hřebíčky
  • trochu pomerančové šťávy

Postup:

  1. V rendlíku smíchejte víno, cukr, skořici a hřebíček. Nechte směs vařit tak dlouho, dokud se nezredukuje na polovinu. Nechte vychladnout na pokojovou teplotu.
  2. Ze směsi vyndejte hřebíček a skořici a začněte plnit do lahví (záleží, jak máte velké) v poměru 250 ml kombuchy, 1 lžíce vinné směsi a 1/2 lžíce pomerančové šťávy.
  3. Dále postupujte stejně jako u fermentace kombucha Mojito.

Zdroj: iGlanc.cz, nutriční specialistka Monika Divišová, Brew Batch, osobní zkušenosti s výrobou fermentovaných nápojů

Související články