MLÝN SVĚTLÍK

Ústecký kraj

Pětilopatkový mlýn Světlík z roku 1843 patří k největším větrným mlýnům v Česku a je jediným tzv. holandského typu s dochovaným technickým vybavením. Po roce 1945, s odsunem obyvatel z osady Lichtenberg, přestal pracovat, po silné vichřici se navíc vylomila jedna z lopatek. Na jeho zpustošení, během kterého vzala za své i podstatná část vnitřního vybavení, se podepsala i odlehlost místa, kde stojí. V současnosti je ale v dobrých rukou a starostlivé péči vlastníků, kteří ho citlivě rekonstruují.

PIVOVAR KOCOUR VARNSDORF

Varnsdorf

Pivovar Kocour Varnsdorf byl jedním z prvních, který konzervativním pivařům dokázal, že pivo není jen chlazená desítka. Má i svou restauraci, terasu, zoo, dokonce i vlastní železniční zastávku a širokou nabídku spodně i svrchně kvašených piv a speciálů.

BOHEMIAN COFFEE HOUSE

Rumburk

Bohemian Coffee House je krásná kavárna v Rumburku. Nejenže tu praží výběrovou kávu a pracují s ní, ale dělají také skvělé snídaně. A co víc – snídat u nich můžete celý den! Do toho sendviče, sladké, lokální pivo a parádní atmosféra.

CAFÉ DLASK

Varnsdorf

Tradici skvělé cukrárny ve Varnsdorfu začalo Café Dlask psát už v roce 2003. Zastavte se tam na žloutkové řezy, věneček, laskonku, kremroli, větrník nebo jiné bomby české cukrářské školy. Používají jen ty nejkvalitnější suroviny, žádné rostlinné náhražky.

PIVOVAR FALKENŠTEJN

Krásná Lípa

Krásná Lípa leží na pomezí Českého Švýcarska a Lužických hor. Pivovar Falkenštejn otevřel v létě 2013 a navázal na tradici vaření piva ve městě. Provozuje i krásný penzion a restauraci, kde můžete ke zdejšímu skvělému pivu něco zakousnout.

HOSANA CAFÉ

Varnsdorf

Začalo to prodejem designových doplňků a unikátního nábytku. Pak přišel kávovar, káva, posezení a Hosana Café. Každý měsíc se tu střídá jiná pražírna s výběrovkou, přátelská nálada a skvělá hudba zůstávají. Můžete si případně sami zahrát na piano Scholze z roku 1943.

PENZION NA STODOLCI

České Švýcarsko

Tohle je zastávka na jistotu, pokud chcete vyjet za báječným jídlem v Českém Švýcarsku. V Penzionu Na Stodolci vaří lokálně a sezonně už přes deset let, byli jedni z prvních, kteří s tím začali. Ale ať si dáte, co chcete, musíte končit stodoleckými lívanci!

Lukáš Hejlík

Herec a autor projektu scénických čtení LiStOVáNí. Dlouhodobě se také věnuje projektu Gastromapa. Ten začínal na sociálních sítích. Následovala aplikace a po ní kniha „555 – Výlety s Gastromapou Lukáše Hejlíka“. Na výlet za dobrým jídlem a pitím se můžete vydat i pomocí podcastu Gastromapa Lukáše Hejlíka 111. Se svou bývalou manželkou, slovenskou herečkou Veronikou Senciovou má dceru Kláru Hejlíkovou. V roce 2015 se podruhé oženil, a to s českou modelkou Veronikou Fašínovou, se kterou má syna Vojtěcha.

Zdroj: časopis Gurmet

Související články