Ať už se vyrazíte podívat na synagogu z roku 1719, zámek Hrubý Rohozec, či Muzeum Českého ráje, bude to stát za to. Určitě si udělejte výlet do nedalekých Dolánek, kde stojí Dlaskův statek, který je dnes takovým muzeem tradiční lidové architektury Pojizeří. V blízkosti Turnova se rozprostírá Hruboskalské skalní město, kde můžete navštívit jeden z nejstarších hradů Českého ráje – Valdštejn.

ÁBELŮV MLÝN

Dolánky u Turnova 7

Málokterý návštěvník malebných Dolánek by si nechal ujít Ábelův mlýn. Ten tu sice vede už několikátá parta, ale ta současná je v moc dobré formě a střeží si kvalitu v kuchyni i na čepu. Chtějí dělat jídla lepší, než je umí vaše babička. Na menu je jich jen pár, ale chuť budete mít na všechno!

BISTRO KAFE KYTKA

Na Sboře 2271, Turnov

Tereza a Ondřej otevřeli v Liberci Kafe Kytka, prostor, kam si můžete přijít pro překrásnou květinu a k tomu si dát kafe, často ale vyrazíte jen na kafe, ale věřte, že si odnesete právě i kytku. V moc hezkém prostoru v Turnově otevřeli také Bistro Kafe Kytka, kde nabízejí překrásné dorty a sezonní kuchyni.

CAFE DEPO

Nádražní 1118, Turnov

Nádražní budovy a jejich okolí dnes ožívají gastronomií a díky dvěma akčním sestrám, Pavle a Elišce, se tak stalo i v Turnově. Opravdu hezky zrekonstruovaly nádražní prostor, pracují se zrnem pražírny MIA Coffee, dělají snídaně, brunche, obědy a vítají hosty.

PUKŪ BISTRO

Skálova 68, Turnov

Barvy a vůně Thajska, Indie, Japonska, Číny a Koreje? To všechno v Turnově? Michal Pernica žil přes deset let na Novém Zélandě. Pak v létě navštívil Turnov, potkal Pepu Šámala a zrodilo se Pukū Bistro. Mimochodem, pukū v maorštině znamená pupek.

TOGELATO CAFÉ

Skálova 69, Turnov

Turnov má i svou řemeslnou zmrzlinárnu, kde nepoužívají při výrobě zbytečnou chemii, barviva a konzervanty, naopak zmrzlinu vyrábějí z farmářského mléka a smetany, sorbety pak z vyzrálého ovoce. Vždycky bude stát za to vanilková a pistáciová, ale doporučujeme i makovou.

PIVOVAR ROHOZEC

Malý Rohozec 29, Turnov

Krásně zrekonstruovaný Pivovar Rohozec najdete v Malém Rohozci. Ve zdejší Rohozecké restauraci si můžete dát třeba svíčkovou či burger, ale hlavně jejich pivo! Skaláka nebo Podskaláka, však tu točí ze dvanácti píp.

PANORAMA CAFÉ

Jiráskova 127, Turnov

Lukáš a Jarda neměli v Turnově kam chodit, tak si v roce 2013 založili Panorama Café. Nabízejí několik míst k posezení: u baru, u zelené stěny nebo na panoramatické terase. Dát si můžete kafe z jejich vlastní pražírny Meleme, něco sladkého nebo třeba drink.

Lukáš Hejlík

Herec a autor projektu scénických čtení LiStOVáNí. Dlouhodobě se také věnuje projektu Gastromapa. Ten začínal na sociálních sítích. Následovala aplikace a po ní kniha „555 – Výlety s Gastromapou Lukáše Hejlíka“. Na výlet za dobrým jídlem a pitím se můžete vydat i pomocí podcastu Gastromapa Lukáše Hejlíka 111. Se svou bývalou manželkou, slovenskou herečkou Veronikou Senciovou má dceru Kláru Hejlíkovou. V roce 2015 se podruhé oženil, a to s českou modelkou Veronikou Fašínovou, se kterou má syna Vojtěcha.

Zdroj: časopis Gurmet