Nejprve trochu zeměpisu. Levanta není samostatný stát, ale region blízkého východu, kam spadá Jordánsko, Sýrie, Libanon či Izrael. A právě zde má původ celá řada specialit, které dnes slaví ohromný úspěch na celém světě. Možná i díky tomu, že velká většina z nich je přirozeně vegetariánská či veganská, což dnešní foodies, kteří se snaží omezit spotřebu masa, vřele vítají.

Spálené lilky

Jako příklad může posloužit třeba výtečný salát tabouleh, jenž se připravuje z nadrobno nasekané hladkolisté petržele, která se smíchá s bulgurem či kuskusem a dochutí mátou, římským kmínem, olivovým olejem česnekem, nasekanými rajčaty, cibulí a česnekem. Nutno dodat, že petržel není pouhým doplňkem, ale hlavní surovinou, v salátu je jí klidně i 70 procent. Dalším pokladem z Levanty je poměrně neznámý baba banoush, pomazánka z pečených, v praxi až lehce spálených vyzrálých lilků, která je opět dochucená římským kmínem, olivovým olejem, česnekem a citronem.

Nejlepší street food

Asi největšími pilíři lehké a dobře stravitelné kuchyně této staré biblické krajiny je humus, celosvětově proslulá cizrnová pomazánka, kterou lze dnes koupit v každém supermarketu, byť její kvalita je ve srovnání s originálem často průměrná až podprůměrná. Důvodem je nejen špatně rozmixovaná cizrna, ale často i nekvalitní olej či malé množství sezamové tahini pasty, která je pro tento pokrm typická. Druhým pilířem je pak cizrnový karbanátek falafel, patřící dnes mezi nejslavnější street food jídla na světě.

Kdoule plněná jehněčím

Překvapivých pokrmů je v levantské tradici opravdu spousta. Můžeme doporučit třeba pečené batáty s čerstvými fíky a kozím sýrem nebo křehký špenátový salát s datlemi a mandlemi. Potěší také pečená máslová dýně dochucená pastou tahini a pro celý region typickým kořením zaatar, šafránová rýže s praženými pistáciemi či mangold s tahini pastou, jogurtem a piniovými oříšky. A na podzim můžete připravit také pečené kdoule plněné jehněčím masem či pečenou červenou řepu s pórkem a vlašskými ořechy, tedy pokrmy, které jsou s z pohledu surovin nenáročné, ale překvapí svou lahodnou chutí.

Zdroj: časopis Gurmet, Libor Budinský. Publicista Libor Budinský se věnuje světu gastronomie již dvacet let. Je autorem knihy Nejlepší pražské restaurace. Posledních sedm let je redaktorem časopisu Gurmet.

Související články