Slané moře jsem už smyla, opálení bledne, ale chutě zůstaly. Aby také ne. Byla jsem rozmazlována hotelovými restauracemi, vychutnala si vyhlášené pouliční pochoutky a vrcholem byla možnost jít vařit do mexické restaurace Dos Almas, v překladu restaurace Duše. Název byl zvolen dobře, kuchaři, obsluha i nabídka jídel mají v sobě duši Mexika. Já si na ni také trochu sáhla, vedena přísným pohledem chefa jménem Geovanni Campos Mora. Ptala jsem se, jestli má příbuzné v Itálii, ale razantně kroutil hlavou, že ne. Nabyla jsem však dojmu, že neví, o čem je je vlastně řeč.

Ale vařit uměl a naučil mě z mexické kuchyně mnohému. Připravila jsem jídlo z opuncie, pekla tradiční kukuřičné placky a připravila dokonalé dipy salsa tatemada a avokádové guacamole. Navíc jsem se naučila chuťovku, o kterou se s vámi podělím.

V originále se jmenuje cóctel de camarones a „narodil“ se v pobřežním městě Acapulco. Pokud vám něco právě teď vrtá hlavou, kde jste to jen už slyšeli, jen připomenu film Muž z Acapulca s nezapomenutelným Jean-Paulem Belmondem v hlavní roli. Během natáčení v roce 1973 si na něm slavný francouzský herec možná také pochutnával.

Historie mexického krevetového koktejlu není nijak prastará. Sahá do poloviny 20. století, kdy se město stalo oblíbeným turistickým cílem amerických i mexických turistů. Místní kuchaři a pouliční prodejci tradičně připravovali jídla z dostupných mořských plodů. Pokrm je to jednoduchý a základem jsou čerstvé vařené krevety, podávané většinou ve sklenici s pikantní rajčatovou omáčkou, avokádem, cibulí, koriandrem a limetou. Výsledkem je svěží jídlo, které se rozšířilo po celém Mexiku a, jak vidno, zavítalo i k nám. A jak se vysvětlí kečup? Jednoduše. Američané ho v té době používali skoro ke všemu, co se ugrilovalo nebo připravilo v kuchyni. Dnes už nezjistíme, kdo byl první, ale asi si zvyku používání kečupu na všechno všiml nějaký bystrý mexický kuchař a začal ho do koktejlu také přidávat, byť trochu upravený, tedy pálivý. Turisté byli nadšeni a kuchaři a prodejci jakbysmet.

A tak navrhuji pustit si už legendární příběh spisovatele brakových románů pana Merléna a zároveň nepřemožitelného agenta Boba Saint-Claira a k tomu si dát koktejl z Acapulca.

Mexický krevetový koktejl

Příprava: 30 minut

Suroviny na 3 porce:

  • vařené oloupané krevety 300 g
  • šťáva ze 3 limet
  • kečup podle chuti
  • pálivá chilli omáčka 1–2 lžíce
  • worcestrová omáčka 1 lžička
  • menší bílá cibule ½ ks
  • čerstvý koriandr 1 hrst
  • zralé avokádo 2 ks
  • sůl a pepř

Postup

  1. Vařené a oloupané krevety vložte do větší mísy, zalijte je šťávou ze 2 limet a nechte chvilku nasáknout. Do jiné misky odměřte kečup, ochuťte chilli omáčkou, přidejte worcestrovou omáčku, najemno nakrájenou cibuli a část nasekaného koriandru i se stonky, část ponechte na ozdobení. Dobře promíchejte a ochutnejte, případně přidejte sůl, pepř a trochu limetové šťávy. Nechte okapat krevety a vložte je do kečupové omáčky. Můžete je dát na chvilku do lednice, získají pikantnější chuť.
  2.  Avokádo rozkrojte napůl, nožem přejíždějte kolem pecky od stopky ke konci květu a zpět. Obě poloviny od sebe oddělte. Každou půlku vydlabejte velkou lžící a opatrně nakrájejte podélně na silnější plátky.
  3. Směs kečupu s krevetami servírujte do koktejlové sklenice. Avokádo naaranžujte na krevetovou směs. Ozdobte lístky koriandru a připravte se na chuť plážového stolování jako na riviéře. Hotovo. A já na počest mexického krevetového koktejlu dodám: „Vítej v Čechách, pochoutko z Acapulca.“

DAGMAR HEŘTOVÁ

Profesí ostřílená právnička, srdcem nadšená cestovatelka a zapálená kuchařka.

Cestuje mezi Prahou, Máchovým krajem kolem Bezdězu a anglickým Brightonem. Všude hledá zajímavé recepty a kuchařské triky. A protože už jich má v šuplíku celou řadu, podělí se s vámi o ty nejlepší.

Zdroj: časopis Gurmet

Související články