Co?
Cokoli vás napadne. Od nejmenších semínek řeřichy a vojtěšky, neboli alfa alfa, přes semena plodin, jako je ředkvička, hořčice či brokolice, až po obiloviny a luštěniny (doporučujeme vyhnout se fazolím, kterým přece jen víc sluší tepelná úprava, mohou být příliš těžké na trávení, či dokonce jedovaté). Kupujte biokvalitu. U semínek je to zvlášť důležité, konvenční druhy určené na sázení jsou často ošetřené rozličnou chemií, ale klidně kupte i bioluštěniny. Navíc jde o tak levnou záležitost s vysokým výnosem, že v tomhle případě si bio může dovolit každý.
Proč?
Jsou nabité prospěšnými enzymy a antioxidanty, stravitelnými bílkovinami a vitaminy v nejlepší formě. Ty zelené jsou navíc zdrojem chlorofylu. Příroda přesně věděla, co nám v začínajícím jaru nejvíc bodne.
Kam?
Klíčky a výhonky se hodí všude. Přidávejte je do polévek, pomazánek, k masu, do salátů, stir fry i sendvičů, posypte jimi chleba s máslem, mlsejte je jen tak (obzvlášť naklíčené mungo chutná jako čerstvý hrášek). Vlastně je těžké spíš vymyslet, kam se nehodí. Hanka Zemanová ve svém Rytmu roku radí začít nejprve s menšími semínky a teprve postupně se dopracovat k těm větším, třeba k mungu nebo cizrně. I zažívání si musí po tučnější a monotónnější zimní stravě pomalu zvyknout.
Jak?
Nejprve semena namočte. Voda vyplaví enzymové inhibitory, které klíčení brání. Chrání tak semínko, aby nevyklíčilo v nevhodnou dobu a na špatném místě – třeba v zimě nebo v sáčku v obchodě. Úplně ideální je držet je první den ve tmě a simulovat jim tak hlínu. Podle druhu semínek by se měla máčet tři až dvanáct hodin. V zásadě platí, že čím menší semínko, tím menší čas ve vodě mu stačí, ale pokud si nejste jisti, průměrnými šesti hodinami nic nezkazíte. Osvědčilo se mi hned vyhodit všechny kousky, které po zalití vodou vyplavou na povrch, s největší pravděpodobností jsou mrtvé a stejně nevyklíčí (dobře to je vidět u druhů, které se dávají klíčit na ploše – třeba u řeřichy – pouhým okem vidíte, jaká semínka se nechytla). Pokud vyplavala velká část dávky, víte, kde příště nenakupovat. Několik hodin namočená semínka pořádně propláchněte v čisté vodě a vsypte do sklenice. Dál je proplachujte dva- až třikrát denně a čekejte. První den dva se nebude dít nic, ale jakmile se objeví první výhonek, budou semínka růst doslova před očima. Nejlépe chutnají drobnější, asi tří- až čtyřdenní výhonky, ale zkuste sami, co vám bude vyhovovat.
Kde?
Na trhu jsou k mání designové klíčící misky, sklenice i celé soustavy. Umějí usnadnit práci, a navíc jsou potěchou pro oko, ale pokud s klíčením teprve začínáte, zvládnete to s tím, co najdete doma. Stačí jakákoli sklenice a sítko na proplachování, na drobná semínka řeřichy, vojtěšky nebo rukoly pak vata, což si určitě pamatujete ze školy. Až klíčení propadnete, sami nejlépe poznáte, jaké profi kousky a v jaké velikosti vám budou nejlépe vyhovovat.
Zdroj: časopis Gurmet, Barbora Štětinová: Redaktorka Gurmetu ráda o jídle čte, nakupuje ho, vaří i vychutnává. A ráda si o něm povídá.