Smažení vánočního kapra v trojobalu se v českých domácnostech prosadilo po druhé světové válce. Jedním z důvodů byl nedostatek času. Na Štědrý den se normálně chodilo do práce, a tak musela být večeře hotová v cuku letu. Dnes máme naštěstí více času a můžeme si s kaprem pohrát. Co všechno z něj lze vykouzlit?

Stáhněte rybu z kůže

Na začátek vám poradíme jeden trik. Stáhněte kapra před přípravou z kůže. Jeho maso bude mnohem chutnější, jemnější a lahodnější. Kůži ovšem nemusíme vyhazovat, v troubě z ní vypečete škvarky, které lze podávat s pikantní omáčkou aioli. Část kapřího masa můžeme ochutnat také v syrové podobě, třeba jako carpaccio. Nebo kousky masa naložíme na pár minut do citronové šťávy a získáme tak stále oblíbenější ceviche. To vše poslouží jako první předkrmové chody před hlavním chodem. Stejně jako „saláty“ připravené z kapřích jiker či mlíčí. Potěší třeba kapří variace na slavný řecký taramasalata, kdy stačí jikry smíchat s citronovou šťávou, uvařeným bramborem, majonézou, chilli a česnekem. Také z pečeného mlíčí smíchaného s máslem, žloutky a cibulkou vykouzlíte další krásnou pomazánku.

Máslo, víno, rajčata

A co se samotným kapřím filetem? Pokud chcete vyzkoušet chuť kapřího masa v té nejčistší podobě, ideální cestou je upečení filátek v troubě na pečícím papíře, třeba jen s bylinkami, trochou kmínu či s česnekem. Milovníci plnějších a opulentnějších chutí se mohou inspirovat v italské kuchyni a připravit kapra pošírovaného s cherry rajčátky, česnekem a bílým vínem. Ještě výraznější koncentraci chutí získáte, když vsadíte na sicilský recept původně určený pro tresku, kdy rybu připravíte s olivami, kapary, česnekem, sušenými rajčaty a omáčkou z bílého vína. A skvělou volbou jsou také kapří hranolky v panko strouhance s koprovou omáčko či kapří filet na másle a bílém víně s omáčkou z lišek.

Strouhanka s limetou

A ještě pár tipů od zkušených kuchařů. „Nejsem zastáncem klasiky, takže já si kapří filet den předem naložím do bílého vína s utřeným česnekem a čerstvou majoránkou. Druhý den kapra vysuším a opatrně prošpikuji sušenými rajčaty, osolím, opepřím a pak ho obalím ve strouhance s nastrouhanou kůrou z limetky a citronu. A nakonec pomalu osmažím na přepuštěném másle. Vyzkoušejte to. Je to bomba,“ radí šéfkuchař třeboňského hotelu Zlatá hvězda Adam Furthner.

Kapří krokety

„Kapr je tradice, které se nechceme vzdát, kapra ovšem pro lepší chuť filetujeme a stahujeme z kůže. Filátka obaluji ve strouhance připravené z čerstvého rohlíku s nasekanými bylinkami. Čerstvý rohlík je lepší, neboť nasákne méně oleje. Když byly děti malé, připravovala jsem jim z filetovaného kapřího masa rybí krokety, které měly raději než klasického kapra v trojobalu,“ přidává svůj tip šéfredaktorka časopisu Víno a styl Radana Vítková.

Zdroj: časopis Gurmet, Libor Budinský. Publicista Libor Budinský se věnuje světu gastronomie již dvacet let. Je autorem knihy Nejlepší pražské restaurace. Posledních sedm let je redaktorem časopisu Gurmet.

Související články