Jak zvolit menu, když jíte venku
Tak tohle vyžaduje důkladný plán. Začněte tím, kde hodláte jíst – na louce uprostřed divoké přírody, nebo si někde opečete buřta či ugrilujete flákotu? Je v okolí dostupná voda, nebo dokonce podnik, kde ukořistíte kávu a dezert? Chcete se dobře najíst během výletu, nebo uspořádat romantický piknik s křišťálovým sklem a sofistikovaným občerstvením? Podle toho vyberte menu a promyslete, jak ho budete přenášet a podávat (méně je v tomhle případě více, zvlášť pokud vše budete muset odnést v tašce či na zádech). Inspirujte se hlavně jídly do ruky, zkuste sendviče, wrapy, různé slané a sladké taštičky. V každém případě se raději vyhněte rizikovým potravinám, jako jsou vejce, syrové maso či mořské plody, které jsou náchylné na změny teplot. Nezapomeňte ani na praktické doplňky – dostatek ubrousků, otvírák na lahve a vodu na umytí rukou či uhašení ohně.
Kam si „dřepnout“
Veřejná griloviště, tedy místa se zabudovaným grilem a posezením, kam stačí přinést jídlo a uhlí, jsou čím dál populárnější. Často ale tahle místa inzerována nebývají, vyrazte proto na průzkum okolí.
- PRAHA: griluje se na každém rohu – ve Stromovce, na Parukářce, v Ďáblickém či Chuchelském háji a na desítce dalších míst
- BRNO: vyrazte na Brněnskou přehradu nebo na Kraví horu
- HRADEC KRÁLOVÉ: Šimkovy sady
Do čeho hostinu zabalit
Na trhu najdete řadu piknikových „zavazadel“. Některá jsou romantická a krásná, jiná praktická, s moderními funkcemi. Velikost a styl přizpůsobte svému plánu.
- Koše a košíky – Vypadají nejlépe, ale praktičnost trochu pokulhává. Hodí se na akce, kde se neočekává, že půjdete dlouho pěšky, protože koš se pěkně pronese. Navíc bývá tak plný nádobí, že se do něj už nevejde moc jídla, takže potraviny musíte mít v dalším zavazadle.
- Termotašky – Letní nezbytnost, která udrží jídlo čerstvé a svěží. Výhodou je, že se dobře udržují, takže pokud se do nich něco vylije nebo vysypte, není to žádná katastrofa. Využijete je i ve všední dny. V létě se hodí na nákup masa, abyste ho nevystavovali teplu.
- Piknikové batohy – Nejlepší řešení, když chcete piknikovat v přírodě nebo během pěšího výletu. Bývají omyvatelné a prakticky řešené, takže se do nich hodně vejde. Pro dva vám stačí jeden, pro víc lidí počítejte s jedním na jídlo, druhým na nádobí, případně i třetím na nápoje.
Konec nádobí na jedno použití
Zdravý rozum se sešel s módními trendy a výsledek je jasný. Jednorázové nádobí je out. Mnohé podniky začaly používat nádobí kompostovatelné – ve skutečnosti je to ale k ničemu. Pokud ho totiž vyhodíte do směsného odpadu, a ne na kompost (který by měl být navíc speciální, protože na běžný kompost nepatří živočišné produkty ani zbytky vařeného jídla), je vlastně jedno, z jakého materiálu je vyrobeno, stejně ho čeká v lepším případě spalovna, v horším skládka. Rádoby ekologické nádobí (ani většina laciného plastu, ať jsme fér) navíc ani pořádně neplní funkci. Teplo a vlhkost ho deformují, křehké příbory se snadno zlomí. Sada příborů se přitom vejde do malého penálu, kelímek na kávu vmáčknete i do kabelky. Jistě, někdy se jí venku spontánně, pak se jednorázové pomůcky dají tolerovat, ale pokud se často stavujete na kávu či jídlo s sebou, je mnohem rozumnější a stylovější vzít si vlastní obal.
Budete potřebovat
Ať už plánujete piknik na samotě a všechno chcete mít s sebou, nebo chcete strávit den ve městě a jídlo a pití ulovit tam, existují doplňky, které vám vše usnadní.
- Pikniková deka: k mání jsou tenké, které se vejdou i do malého batohu, i naducané, pěkně pohodlné modely. Hodí se všude – na výlet, festival, povalování u vody i na procházku na dětské hřiště.
- Kelímek na kávu: cestovní kelímky nabízejí samá plus – nespálíte si o ně ruce a nehrozí, že se rozmočí, než dopijete. Když máte vlastní hrnek, v mnoha kavárnách vám navíc dají slevu.
- Lahev na vodu: pitný režim je důležitý a kupovat si ve městě vodu v petce je ekonomický i ekologický nesmysl, když je pitná voda všude kolem. Kromě pití si jí umyjete i ruce, osvěžíte se nebo vypláchnete piknikové nádobí.
- Příbor: jíst příborem na pikniku na louce je elegantní, použít ho na konzumaci jídla s sebou holá nutnost. Jednorázové příbory jsou jen pro zlost, viz box vlevo.
- Ubrousky: jedno je jisté. Člověk jich vždycky potřebuje víc, než čekal. Mějte u sebe proto papírové nebo (ekologičtější) látkové ubrousky. Kompromisem je perlan nebo jiná netkaná textilie, která vydrží víc než papír a dá se použít suchá i navlhčená.
Zdroj: časopis Gurmet