Nudné fotbalové trávníky jsou sice zelené celý rok, ale ty naše jedlé ožívají vždy až s příchodem jara. Rok co rok je to stejné. Sotva se začnou prodlužovat dny, už se nemůžeme dočkat, až na nás z trávy juknou první hlavičky sedmikrásek, až se na mezi objeví první fialky a brzy po nich vyraší i další jarní bylinky, lahodný polníček, křehké mladé kopřivy, pikantní česnáček, aromatická potočnice, nakyslý šťovík i příjemně nahořklé pampelišky (nezapomeňte letos pár kousků přikrýt fólií, bělené jsou mnohem chutnější).
Po dlouhé zimě, kdy jsme odkázáni pouze na dovoz či zásoby ze sklepa, můžeme konečně vyrazit na lov, ať už na zahradu, na louku, či k potoku, a zpestřit si jarní recepty trochou svěžího plevele. Potěší ve všech směrech. Dá se sypat na chleba, vykouzlíte z něj první salát či pikantní pomazánku na toasty, ale klidně ho využijete i při vaření.
V našich končinách je nejoblíbenější „zelená“ velikonoční nádivka, ale třeba v Anglii z jarního plevele připravují pikantní omáčku ke steakům nebo k jehněčímu hřebínku pečenému ve strouhankové krustě. Asi nejslavnější zelenou omáčku ochutnáte v Německu, kde má její příprava dlouhou tradici – hlavně v Hesensku. Zde ji připravují z několika druhů zelených bylinek (kerblík, brutnák, petržel, šťovík, řeřicha a pažitka), smetany a jogurtu a podávají s vařeným vejcem a bramborami. Ve Frankfurtu se dokonce každoročně na jaře koná festival zelených omáček, na němž ochutnáte desítky variací podle starých rodinných receptů.
A zelená dominuje i v dalších zemích. Vedle zmíněných bylinek se hojně používá také medvědí česnek, který ve Skandinávii běžně roste i v centrech velkých měst. Oblíbený je tu losos s divokou česnekovou omáčkou či losos pečený v krustě z divokého česneku, na Ukrajině plní divokým česnekem pirohy a v Polsku se z aromatických listů připravuje chuťově výrazná polévka. Tak vzhůru do přírody. Ať se nám zelená.
Jarní zelená polévka
6–8 PORCÍ // PŘÍPRAVA 45 MINUT
Jakmile se oteplí, vydejte se na procházku „na nákup“. Popenec, pampelišku, bršlici, kopřivu, jitrocel či kozlíček polníček najdete v dobré kvalitě i ve městě.
Suroviny:
- jarní plané lupení (popenec, bršlice, medvědí česnek, špenát…) 3 hrsti
- mražený hrášek 200 g
- cibule 1 ks
- česnek 2 stroužky
- brambora 1 ks
- zeleninový vývar 1,2 l
- smetana ke šlehání 100 ml
- máslo 2 lžíce
- sůl a pepř
- semínka, lístky a klíčky k podávání
Postup:
- Cibuli a česnek nakrájejte nadrobno, bramboru na kousky. Lupení operte a nasekejte nahrubo. V hrnci se silným dnem rozpalte máslo, orestujte na něm cibuli, česnek a přidejte bramboru a lupení. Krátce opečte, aby lístky zavadly, zalijte vývarem a lehce osolte. Přidejte mražený hrášek a vařte asi 30 minut, aby zelenina změkla a chutě se propojily. Pak polévku rozmixujte dohladka, zjemněte smetanou a krátce prohřejte. Dolaďte solí, pepřem a podávejte ozdobenou klíčky a semínky.
Zelené palačinky s brynzou a medvědím česnekem
4–6 PORCÍ // PŘÍPRAVA 30 MINUT
Zelené palačinky jsou ideální k jarnímu odlehčení jídelníčku. Doplňte je brynzou či čerstvým sýrem a záplavou křehkých výhonků.
Suroviny:
- pohanková mouka 200–250 g
- mléko 500 ml
- vejce 3 ks
- hladkolistá petržel 1 svazek
- čerstvý špenát 75 g
- sůl špetka
- rostlinný olej na smažení
NÁPLŇ
- brynza 125 g
- pesto z medvědího česneku 100 ml
- klíčky a výhonky na ozdobu
Postup:
- Mléko rozmixujte se špenátem a petrželkou dohladka. Pak zašlehejte vejce, mouku, sůl a pokračujte, dokud nezískáte hladké těsto (pokud máte výkonný blender, můžete jednoduše všechny suroviny naházet do nádoby a rozmixovat najednou). Hotové těsto nechte 10 minut odležet. Kdyby se vám zdálo řídké, přidejte trochu mouky, některé byliny v sobě mají víc vody.
- Rozpalte pánev, potřete ji tenkou vrstvou oleje a postupně smažte tenké palačinky – ideálně pomalu a na nízkém plameni, aby si zachovaly zářivou barvu.
- Hotové palačinky potřete medvědím pestem a štědrou vrstvou brynzy (tu můžete naředit trochou mléka nebo smetany, pokud dáváte přednost krémovější konzistenci a jemnější chuti). Zarolujte a posypte klíčky a výhonky, případně přidejte další pesto, brynzu a podávejte.
Rozkvetlé mechové cupcakes
10–12 KS // PŘÍPRAVA 45 MINUT // PEČENÍ 20 MINUT
Zářivé dortíky jsou učiněnými lamači srdcí, těžko se najde někdo, kdo by jim odolal. I když jsou plné špenátu, v chuti ho neucítíte, postará se jen o krásnou barvu a vláčnost.
Suroviny:
- čerstvý špenát 250 g
- hladká mouka 300 g
- vejce 3 ks
- cukr krupice 180 g
- rostlinný olej 175 ml
- prášek do pečiva 2 lžičky
- kůra a šťáva z ½ citronu
TVAROHOVÝ KRÉM
- tvaroh ve staniolu 250 g
- smetana ke šlehání 40% 200 ml
- cukr moučka 4 lžíce
- čerstvé maliny 150–200 g
- jedlé květy a ovoce na ozdobu
Postup:
- Špenát operte a pečlivě osušte. Pak ho po částech rozmixujte s olejem dohladka. Vejce vyšlehejte s cukrem do nadýchané pěny, pak zašlehejte špenát, citronovou kůru a šťávu. Mouku smíchejte s práškem do pečiva a po částech vmíchejte do těsta.
- Těsto rozdělte do muffinových formiček a pečte v troubě předehřáté na 170 °C asi 20–25 minut. Hotové cupcakes nechte zchladnout.
- Smetanu s cukrem vyšlehejte dotuha. Tvaroh lehce našlehejte a pak do něj vmíchejte smetanu. Maliny rozmačkejte a vmíchejte do krému. Pokud nechcete, aby růžový krém prosvítal drobenkou, rozdělte krém na dvě části. Do jedné (měla by stačit asi třetinu krému) vmíchejte maliny, druhou nechte bílou.
- Lžičkou vydlabejte část střídy dortíků a naplňte je malinovým krémem, z bílého krému pak vytvořte vysokou čepici. Vydlabanou střídu rozdrobte a posypte jí krém.
Špenátová roláda
1 KS // PŘÍPRAVA 45 MINUT // PEČENÍ 10 MINUT + CHLADNUTÍ ROLÁDY
Jemná roláda vás uhrane nevšední krásou i mimořádnou chutí. Tohle je spojení špenátu, uzeného lososa a krémového sýra v té nejdokonalejší podobě.
Suroviny:
- čerstvý špenát 300 g
- vejce 3 ks
- polohrubá mouka 100 g
- sůl špetka
NÁPLŇ
- krémový sýr 350 g
- uzený losos 200 g
- česnek 1 stroužek
- čerstvý kopr 2 lžíce
- sůl
NA OZDOBU
- krémový sýr, čerstvý kopr, natvrdo uvařená křepelčí vejce
Postup:
- Špenát důkladně operte, nasekejte a rozmixujte dohladka. Pravděpodobně ho nezvládnete rozmixovat úplně nasucho, můžete přidat lžíci nebo dvě vody. Odolejte ale pokušení usnadnit si práci příliš velkým množstvím vody, raději trpělivě mixujte, jinak bude výsledné těsto příliš řídké.
- Oddělte bílky od žloutků. Žloutky vmíchejte ke špenátu. Bílky vyšlehejte se solí do tuhého sněhu a střídavě do něj vmíchejte špenátovou směs a mouku. Pracujte něžně, aby směs neztratila objem.
- Plech vyložte pečicím papírem a naneste na něj hotové těsto. Stěrkou ho zarovnejte tak, aby tvořilo obdélník a všude bylo přibližně stejně vysoké. Pečte v troubě předehřáté na 180 °C asi 10 minut, hotové těsto bude na omak jemně pružit.
- Hotový špenátový piškot vyndejte z trouby a překlopte na čistý pečicí papír. Papír, na němž se těsto peklo, opatrně pomalým pohybem stáhněte. Ještě teplý plát těsta zarolujte a nechte vychladnout.
- Mezitím připravte krém: do krémového sýra přidejte prolisovaný česnek, nasekaný kopr, jemně osolte a promíchejte. Pokud chcete zdobit křepelčími vejci, uvařte je (vkládají se do vroucí osolené vody a vaří asi 3 minuty).
- Vychladlý korpus opatrně rozviňte (nesnažte se ho zcela narovnat), rovnoměrně potřete připraveným krémem a poklaďte plátky lososa. Pak roládu zaviňte a nechte odležet v chladu. Před podáváním ji ozdobte krémovým sýrem (můžete použít i ochucený koprový krém, pokud vám zbyl), čerstvým koprem a křepelčími vejci.
Zdroj: časopis Gurmet, Barbora Štětinová: Redaktorka Gurmetu ráda o jídle čte, nakupuje ho, vaří i vychutnává. A ráda si o něm povídá. Libor Budinský. Publicista Libor Budinský se věnuje světu gastronomie již dvacet let. Je autorem knihy Nejlepší pražské restaurace. Posledních sedm let je redaktorem časopisu Gurmet.