Spolu s Vánocemi nadchází čas tradičních dobrot, které dotvářejí jejich pravou chuť. Sice má každá rodina své vlastní recepty, mnohdy děděné po generace, ale i tak jsou to pořád ty stejné klasiky. Vánočka není jen symbolem svátků, ale i ukázkou pekařského umění.

Kde se vzala vánočka

Vánočka se skládá z běžných surovin, jako mouka, máslo, vejce, mléko a droždí. Jejím předchůdcem údajně bylo moučné pečivo zvané calta, podobné nepletenému bochníku. Až v průběhu let se její vzhled měnil na pletenou podobu, jakou známe dnes.

Zpočátku bylo pečení vánočky výsadou pekařského cechu, až někdy v 18. století si lidé doma začínali péct vlastní a recepty se lišily podle konkrétní rodiny a krajů. Kromě toho, že vánočka připomíná Ježíška v zavinovačkách, bylo při její přípravě zásadní právě těsto. Nešlo jen o obyčejné pečení, kynuté pečivo mělo výsadní postavení, jeho nabývání symbolizovalo nárůst štěstí a hojnosti. Kuchařky prý při kynutí dokonce vyskakovaly a pomáhaly mu, aby bylo co nejvyšší a nezdrclo se. Do těsta se také zapékala mince a kdo ji našel, toho čekalo v dalším roce bohatství a zdraví. Špatným znamením byla vánočka připálená, prasklá nebo pokroucená, proto pečení probíhalo mlčky a za plného soustředění.

Hodně lidí vánočku kupuje, právě proto, že se nechtějí zdržovat zaděláváním těsta, natož pletením. Osobně jsem ji zkoušela zatím jen jednou, protože na kynuté těsto jsem začátečník, a kromě toho jsem zápolila i se způsobem, jak vánočku vlastně uplést. Ať máte alespoň tohle pro letošní svátky vyřešené, mrkněte na videonávod, podle kterého ji zvládnete úplést klidně i jen ze dvou pramenů a kdo si troufá, může to zkusit až z devíti.

Jak uplést vánočku ze 2 až z 9 pramenů

Zdroj: Youtube

Zdroj: iGlanc.cz, Kuchaři do domu, Wikipedie

Související články