BOJKOVICE je město stočené v klikatém, hlubokém údolí na stráních Bílých Karpat. Na první pohled vás uchvátí bělostný novogotický zámek Nový Světlov, kterému se říká slovácké Miramare. Jeho historie však sahá hodně hluboko do středověku. Zajeďte i kousek od Bojkovic, do Moravských Kopanic, kam se vydávají čtenáři románu Žítkovské bohyně od Kateřiny Tučkové. A za pár kopci leží lázeňské Luhačovice, jejichž návštěva rozhodně stojí za to.

KAVÁRNA NOVÁ LUCERNA

nábřeží T. G. Masaryka 142, Bojkovice

Hezké místo, kam můžete zajít na super kafe z lokální pražírny Coffeespot i na božskou zmrzlinu od Tomivo gelato, pivo Mazák z Dolních Bojanovic, a hlavně na něco sladkého do Kavárny Nová lucerna v Bojkovicích. Mají tady piano, kamna a zase kafe.

U HAMŠÍKŮ

Záhorovice 50

Hamšíkovi v Záhorovicích provozují hospodu už přes dvacet let. Teď je doplnily i jejich dospělé děti: Gabriela, která šéfuje placu, pohostinnosti a pečení, a pak Petr v kuchyni, kde skvěle zhodnocuje zkušenosti z Prahy. Vítejte U Hamšíků!

JIZBA LUHAČOVICE

Masarykova 198, Luhačovice

Jizba patří rodině Alexandry Kaňovské od roku 1934. Domeček z konce 19. století koupil její dědeček Hubert Panák po návratu z letitého pobytu v Paříži. Zatímco maminka Alexandra je nositelka titulu Mistr tradiční rukodělné výroby, její syn Lukáš a dcera Lucie pak mezi malovanými hrníčky a kachlovými kamny připravují kávu z vlastní pražírny Jizba Luhačovice.

RADUN

Bílá čtvrť 447, Luhačovice

Radun je jedna ze čtyř funkcionalistických vil architekta Bohuslava Fuchse v Bílé čtvrti. Ve třicátých letech prosperoval jako rodinný penzion buditele, pana Martiníka, se stravováním, procedurami a živým společenským ruchem. A právě na tento odkaz navazuje současný majitel Marek Nesázal s rodinou. Koncept jejich restaurantu Republika vychází i z prvorepublikových kuchařek paní Martiníkové, současný twist jim však skvěle dodává šéfkuchař David Pavlačka.

SÝR OD KAPLIČKY

Žítková 201

Ať už se jedná o čerstvý sýr, brynzu, uzený ovčí sýr, oštěpek, nebo žinčici, vždy skvěle nakoupíte. Sýr od kapličky si můžete koupit v Žítkové, ve stylové roubence přímo na farmě, v níž se pase sedmdesát dojných ovcí.

SEZONNÍ BISTRO NA KOPCI

Luhačovická 384, Bojkovice

Veronika Šťastná se vzdala kariéry v Praze, s partnerem Petrem se vrátili domů, založili rodinu a začali farmařit na statku Ústsko. Sezonní bistro Na Kopci s terasou berou útokem výletníci pro sendviče, kafe od Coffeespotu a limči Koldokol.

MIMA COFFEE ROASTERY

Mariánské náměstí 308, Uherský Brod

Svou „spešlty kofí“ praží a žijou pro ni v Uherském Brodě. Za kavárnou a pražírnou Mima coffee roastery stojí Vendy s Michalem, běhat na malebném dvorku bude i pes Ferda. Dejte si něco sladkého, jejich kávu a užijte si krásný interiér.

Zdroj: časopis Gurmet