MÝT, ČI NEMÝT?
Toť otázka skutečně hamletovská. Odpověď závisí na víc faktorech – na materiálu, použitém těstu a vašem nastavení. Někomu zkrátka pocit, že nástroj neprojde teplou vodou, nedělá dobře. Obecně je ale lepší vykrajovátka, a hlavně formičky skutečně nemýt. Platí to hlavně o těch kovových. Nejšetrněji byste se měli chovat k nejstarším, poděděným. Ty nejlépe jen otřete suchým hadříkem, případně je lehounce promastěte sádlem. Pokud máte novodobější nerezová vykrajovátka, můžete je umýt v teplé vodě, rozhodně ale nepoužívejte saponát, připravili byste je o nepřilnavou vrstvu. V každém případě je ihned po mytí pečlivě utřete dosucha, aby nezrezla. Plastová vykrajovátka a silikon snesou i trochu toho saponátu, ale opět – většinou je to zbytečné. Tučné těsto je málokdy skutečně ušpiní. U všech materiálů se ale vyhněte myčce, a to i když to štítek na výrobku povoluje. Agresivní čisticí látky a vysoké teploty by jemné povrchy poničily. Možná ne při prvním mytí nebo viditelně, ale časem byste to poznali dokonce i u moderních materiálů, jako je silikon.
POMOC, REZ!
Špatně jste osušili vykrajovátko, nebo vlastníte staré formičky? Nic není ztraceno. Pokud je rez pouze povrchová a do kovu se nezažrala, snadno ji odstraníte. Přiveďte k varu vodu a vsypte do ní kypřicí prášek nebo jedlou sodu (na tři litry vody dejte aspoň tři až čtyři lžičky), vsypte formičky a na mírném ohni je vařte asi 15 minut. Pokud jsou rez či nečistota úporné, lázeň zopakujte, nebo je zkuste dočistit kartáčkem. Pak je pečlivě namažte tukem nebo rovnou znovu zajeďte.
PŘED PRVNÍM POUŽITÍM
Přibyly ve sbírce nové formičky? Před prvním pečením je takzvaně zajeďte, aby získaly nepřilnavou vrstvu (a vy zkušenost, jak vedou teplo, kolik času potřebují na propečení a podobně). Omyjte je v horké vodě a tentokrát použijte kapku saponátu, abyste se zbavili nežádoucích látek, které mohly na formičkách ulpět z výroby. Pak je pečlivě osušte, vyskládejte na plech a vypalte – nechte je v troubě předehřáté na 200 °C asi pět minut. Nechte formičky zchladnout a pak je důkladně vymažte. Lepší jsou tuky s nasycenými kyselinami, tedy sádlo, máslo nebo kokosový olej. Stejně si počínejte u starých formiček, pokud jste je po posledním pečení museli vymýt saponátem.
RODINNÉ DĚDICTVÍ
V posledních letech se díky 3D tiskárnám s vykrajovátky roztrhl pytel. K mání jsou všechny tvary, na něž si vzpomenete. Přesto se s plastovými kousky nepracuje tak dobře jako s kovovými, nejsou totiž dost ostré. Pokud vlastníte starou sbírku vykrajovátek, hýčkejte si ji. A dvojnásob to platí o kovových formičkách na pracny a ořechy. Vyrábějí se pořád, dokonce i stejné tvary. Když je ale porovnáte, novodobé nejsou viditelně tak kvalitní. Kov je tenčí, takže se v něm hůř peče, zato se snáze říznete o okraj. A tvary nejsou tak výrazné.
U rohlíčků a mašliček to tolik nevadí, ale když porovnáte rybku, žabku, nebo dokonce lva či papouška, rozdíl je markantní. Nové formičky jsou plošší a zvířátkům chybí výraz. Vlastníte-li krabici formiček po babičce, můžete si gratulovat. Pokud ne a formičky chcete pořídit, mrkněte se na bazarech po starých kusech. Jejich cena stále stoupá, ale stojí za to.
Zdroj: časopis Gurmet, Barbora Štětinová: Redaktorka Gurmetu ráda o jídle čte, nakupuje ho, vaří i vychutnává. A ráda si o něm povídá.