Perfektně zralou papáju jsem si před lety kupovala na trhu na Seychelách. S výběrem mi tehdy pomáhala kamarádka, původem ze Srí Lanky. Přesně věděla, po jakém kousku sáhnout, abych poznala správné chutě. Totéž se dělo při loňské dovolené v Mexiku, kde mají papáju hodně rádi. Tentokrát jsem ji na trhu nekupovala, ale pochutnávala si na salátech v hotelové restauraci.
Moc dobrá byla i salsa z papáji kombinovaná s rajčaty, cibulí, koriandrem, chilli a limetovou šťávou. Z hodně zralé se připravuje i grilovací marináda, která maso změkčí a ochutí. U hotelu stál každý večer stánek, kde ji podávali pečenou nebo grilovanou. Hned jsem ucítila na jazyku závan sladké a karamelizované chuti. Také barmani se předháněli a podávali skvělé smoothies nebo koktejly s karibským rumem. Z papáje se připravují i dezerty, třeba koláče nebo pudinky. Osvěžující pochoutka je pak najemno nakrájená se sladkým kondenzovaným mlékem a ledem.
Hrozen plodnosti
Pěstování papáji se časem rozšířilo do Indie, Bangladéše, Malajsie, Jižní Afriky, ale i do Austrálie a na Havaj. Mezi hlavní producenty dnes patří Indie, která produkuje 43 procent celosvětové nabídky. V Evropě na papájovník narazíte ve Španělsku. Papája roste na stromě dorůstajícím výšky úctyhodných pět metrů, který má zajímavé listy o průměru 50 až 70 centimetrů. A pod nimi, tedy pod korunou stromu, roste papájový „hrozen“. Že si plodu v různých kulturách váží, je patrné i na tom, že papája je považována za symbol ženskosti a plodnosti. V tradiční medicíně se používá při problémech s trávením, na léčbu ran a kožních onemocnění. Je zdrojem vitaminů C, B, A, K a E. Obsahuje navíc vlákninu, měď, hořčík, draslík a vápník.
Zažene strašidla
To však není všechno. Pokud u vás doma nebo na chalupě straší, má papája schopnost chránit před zlými duchy, přinášet štěstí a pozitivní energii. Černá semena tohoto ovoce v některých zemích používají jako náhražku pepře, kůru ze stromu pak k výrobě lan, všechny části stromu obsahují latex. Na něj upozorňuji kvůli alergikům, protože nezralá papája ho může obsahovat dost. Je tedy jasné, že nejvíc získáme, když máme kousek krásně uzrálý. Z přesně takových dělám ráda saláty, ať už jen s limetovou šťávou, nebo citrusy.
Papája v citrusovém salátu
4–6 PORCÍ / PŘÍPRAVA 35 MINUT
Suroviny:
- zralá papája 2 ks středně velké nebo 1 velká
- limeta 4 ks
- cukr krupice 3 lžíce
- pomeranč 2 ks
- borůvky 1 hrst
- čerstvá máta
Postup:
- Nejdřív připravte sladký sirup: omyjte 2 limety, nastrouhejte najemno kůru a dejte ji do malého kastrůlku. Poté z limet vymačkejte št’ávu a přidejte ji do kastrůlku. Přisypte cukr, při mírné teplotě zahřejte a míchejte, dokud se nerozpustí. Zvyště teplotu, přiveďte směs k bodu varu a za stálého míchání povařte jen 1 minutu. Sejměte z plotny, přelijte do misky a nechte vystydnout.
- Oloupejte škrabkou papáju a odkrojte vrchní i spodní část. Papáju rozkrojte na výšku na polovinu, pak každou polovinu na čtvrtinu a pokračujte tak, abyste získali asi 1cm široké plátky. Pokud použijete velkou papáju, rozkrojte ji jednou horizontálně, aby plátky nebyly tak dlouhé. Vložte do mísy.
- Oloupejte pomeranče, odkrojte horní a dolní část a velmi ostrým nožem odkrojte bílé části. Vezměte pomeranč do ruky, ostrým nožem vykrajujte měsíčky a přidejte je k papáje. Stejně postupujte i s dvěma zbývajícími limetami a měsíčky přidejte do mísy. Ovoce lehce promíchejte a dejte do servírovací mísy. Zalijte sirupem a přidejte borůvky a nasekané lístky máty.
DAGMAR HEŘTOVÁ
Profesí ostřílená právnička, srdcem nadšená cestovatelka a zapálená kuchařka.
Cestuje mezi Prahou, Máchovým krajem kolem Bezdězu a anglickým Brightonem. Všude hledá zajímavé recepty a kuchařské triky. A protože už jich má v šuplíku celou řadu, podělí se s vámi o ty nejlepší.
Zdroj: časopis Gurmet, Dagmar Heřtová