Hesensko leží na Rýně, téměř uprostřed Německa. Jeho hlavním městem je sice starobylý Wiesbaden, ale skutečným centrem se v posledních desetiletích stala finanční metropole Evropy Frankfurt nad Mohanem. My však míříme do opačného koutu regionu, a sice do hornatého kraje Odenwald, kde se v rozsáhlých hustých lesích, jež jsou součástí přírodního parku Bergstrasse-Odenwald, odpradávna vyprávěly příběhy, které se staly pilířem starých germánských mýtů.

Zdroj: Youtube

Drak, král a princezna

Příběh o Nibelunzích a mocném vládci rozlehlé říše na Rýně Siegfriedovi, jenž přemohl draka a byl téměř nesmrtelný, či o princezně Brunhildě milovalo celé romantické Německo a učaroval také Richardu Wagnerovi, stejně jako zdejší krajina. Ale nebojte, obyvatelé tohoto kraje, kde se téměř zastavil čas, mají i jinou zálibu než jen vyprávění mýtů. Skvěle se tu totiž vaří. Není divu, když jsou zdejší lesy plné divoké zvěře a hub, zatímco na prudkých svazích nad řekou dozrává réva, nejčastěji tradiční Ryzlink rýnský, ale také spousta dalších, méně známých odrůd.

Výhled do kraje

Pokud se vydáte do Odenwaldu, musíte začít na jednom jediném místě. A sice na unikátní věži Tromm tyčící se na kopci Rimbach, z níž je fantastický výhled do okolí. A ať už se díváte dopředu, či dozadu, doleva, nebo doprava, všude vidíte nekonečné lesy. Jako v pohádce. I samotný výstup na věž je ovšem mimořádným zážitkem, protože je postavena tak, že základna leží o mnoho metrů dál než vrcholová plošina, umístěná ve výšce 33 metrů nad lesem a skládající se z kaskády šestnácti schodišť, která mají dohromady 192 schodů. Pokud se chcete ještě před její návštěvou podívat, co vás tu čeká, mrkněte na panoramatickou kameru na stránkách rimbach.panomax.com a užijte si úžasný výhled na údolí Weschnitz a Rýnskou nížinu až po pohoří Falc. Ale v reálu je zážitek samozřejmě mnohem lepší, zvlášť při větrném počasí, kdy se plošina kymácí jako loď na vlnách. Romantiku tak okoření trocha adrenalinu.

Nejlepší je zelená

A teď už pojďme něco ochutnat. Nejslavnější specialitou Hesenska je zelená omáčka připravovaná ze sedmi druhů prvních jarních bylinek. Vaří se z kerblíku, brutnáku, petržele, šťovíku, řeřichy, pažitky a krvavce. Dále se do ní přidává olej, ocet, smetana a jogurt. Servíruje se studená, obvykle s vejcem natvrdo a vařenými bramborami. Mezi milovníky této speciality, která má každý rok v květnu vlastní festival ve Frankfurtu, patřil třeba jeden z největší evropských básníků, frankfurtský rodák Johann Wolfgang Goethe. Bohužel, teď moc k mání není, tak si ji dopřejeme až příští rok na jaře.

Siven s krevetami a mušlemi

Na skvělou snídani se můžete zastavit v hotelu Ringhotel Siegfriedbrunnen, který patří k tradičním podnikům oblasti a vedle všech těch sušených šunek, černých klobás a domácího sulcu nabízí také tradiční historické kulisy, protože na zdech visí výjevy z nibelunských ság. Takže pokud chcete na snídani či večeři se Siegfriedem a Brunhildou, musíte určitě sem. Dalším oblíbeným podnikem je zájezdní hostinec Kuralpe Kreuzhof s příjemnou atmosférou, vzornou obsluhou a parádní kuchyní. Výběr je poměrně pestrý: grilovaný losos s ryzlinkovou omáčkou, pečené jehněčí v provensálském stylu s gratinovanými bramborami a ratatouille či jehněčí kolínko patří mezi oblíbené hity, za kterými se hosté vracejí. Nás ovšem nejvíc potěšila zajímavá prezentace grilovaného filetu ze sivena, servírovaného s pečenými krevetami, mušlemi a chilli omáčkou. Fakt bomba.

Romantický Michelstadt

Ještě větší labužnický zážitek na nás čekal asi v nejvyhledávanějším podniku široko daleko, v malebné restauraci Blauer Aff umístěné ve starobylém a značně vrzajícím domě v městečku Bensheim-Auerbach. Kromě úžasné atmosféry podniku s mnoha zákoutími v přízemí, patře i na dvorku, které při první návštěvě fungují jako dokonalé bludiště, nám učarovala místní, chuťově dokonalá kuchyně plná sezonních surovin. My si pochutnali na cuketových palačinkách s uzeným pstruhem, křehoučkém carpacciu z jalovice, dochuceném hoblinami černého lanýže, a na pastě s liškami. Skvělý byl ovšem i jelení guláš se špeclemi či chobotnice s pečenými batáty a limetovou omáčkou aioli. Dalším místem, které určitě nesmíte minout, je zahradní restaurace Zum Grünnen Baum v srdci Michelstadtu, jednoho z nejkrásnějších historických měst Odenwaldu, jehož křivolaké uličky a zachované hradby vás přesunou hluboko do středověku. A co tu ochutnat? Nejvyhlášenější specialitou jsou slané koláče připravené ze stejného těsta, z jakého se pečou preclíky. Ale v nabídce jsou také výtečné zvěřinové klobásky s grilovanou zeleninou, divočák pečený na cibuli a podávaný se smetanovou omáčkou či veganský burger.

Víno a sýr z kláštera

A připojme ještě tři turistické tipy. Za pozornost stojí lom Felsenmeer, kde těžili už před dvěma tisíci lety kámen k výstavbě cest či chrámů Římané. Ale samotný obří kamenný vodopád v lese Felsberg byl prý místem, kde Siegfried zabil draka a vykoupal se v jeho krvi. Moderní variantu turistických zážitků představuje výjimečná jízda solární drezínou na deset kilometrů dlouhé trase mezi obcemi Mörlenbach a Wald-Michelbach, která nabídne nádherné výhledy do kraje. A nesmíme zapomenout ani na historicky významné opatství Eberbach, staré 900 let, které stálo u zrodu pěstování révy v Německu. Ochutnávka zdejšího vína při svíčkách ve vinném sklepě starobylého kláštera je stejně okouzlující jako romantická večeře v klášterní restauraci Klosterschränke Eberbach. Zvlášť když si dáte další hesenskou specialitu v podobě skvostných místních syrečků nebo bílou klobásu s křenovou omáčkou a preclíkem. A k tomu sklenku rýnského z místních sklepů.

Unikátní vína

Víno má v Hesensku mimořádné postavení, byť v samotném Frankfurtu je tradičním nápojem jablečný cider. Dominantní roli má Ryzlink rýnský, ale objevíte tu i několik rarit v podobě naprosto neznámých odrůd. Proto jsme se vydali do městečka Hepennheim, obklopeného prudkými kopci, na nichž se po staletí pěstuje réva a vyrábí víno. Centrem místních vinařů je moderní vinotéka Viniversum, v níž se dozvíte a ochutnáte vše podstatné. Prvním unikátem je odrůda Červený ryzlink, což je vzácná mutace Ryzlinku rýnského. Jeho hrozny mají sice růžovou slupku, ale vyrábí se z nich víno bílé. Tato odrůda v průběhu 20. století málem zanikla, ale s pomocí Geisenheimské univerzity byla zachráněna a dnes její popularita roste. A to je dobře, protože dává poměrně výrazná, aromatická a krásně „křupavá“ vína, která se skvěle hodí do gastronomie. My jsme jí zapíjeli vepřová žebírka pečená na jablkách a hruškách.

Ještě větší raritou je Rosa Chardonnay, opět extrémně vzácná mutace odrůdy Chardonnay s růžovými bobulemi, která se vedle Hepennheimu vyskytuje jen na několika místech světa, takže vína z ní vyrobená téměř neseženete. Rosa Chardonnay potěší hlavně při párování s chuťově výraznými jídly, jako je smažený sumec či rybí guláš.

A to je konec naší pohádky. Kdy se potkáme v Odenwaldu?

Zdroj: https://rimbach.panomax.com, gruene-sosse-festival.de, časopis Gurmet, Libor Budinský. Publicista Libor Budinský se věnuje světu gastronomie již dvacet let. Je autorem knihy Nejlepší pražské restaurace. Posledních sedm let je redaktorem časopisu Gurmet.

Související články